Jak przygotować smaczny barszczyk?
Barszcz czerwony to jedna z bardziej znanych w Polsce zup, która coraz częściej zastępuje tradycyjny rosół na uroczystych obiadach.Barszcz składa się przede wszystkim z czerwonych buraczków i włoszczyzny a dodatkowe składniki to już tylko kwestia smaku i fantazji.
- • Lista potrzebnych składników załączona do poszczególnych przepisów.
Prosty barszcz buraczkowy
buraczki - 0,5 kg
porcja włoszczyzny /bez kapusty / - 1 szt
cebula - 1 szt
czosnek - 3 ząbki
suszone prawdziwki - 4 szt
liść laurowy - 1 szt
ziele angielskie - 3 ziarna
pieprz - 4 ziarna
goździki - 2 szt
koncentrat barszczu - 3 łyżki
sok z cytryny - 4 łyżki
cukier,sól, pieprz - do smaku
Grzyby opłukujemy, namaczamy na noc a następnie gotujemy do miękkości, kroimy w paseczki i wkładamy ponownie do wywaru w którym się gotowały.Włoszczyznę obieramy, opłukujemy, zalewamy ok. 2 l wody, dodajemy obraną całą cebulę, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i goździki. Wszystko zagotowujemy, zmniejszamy ogień i gotujemy do miękkości. Następnie wywar przecedzamy - warzywa wykorzystujemy np. do sałatki jarzynowej. Buraki myjemy, obieramy i ścieramy na tarce jarzynowej o dużych oczkach, zalewamy wywarem z gotowanych warzyw. Dodajemy grzyby wraz z wywarem, pokrojony drobno czosnek i gotujemy razem ok. 30 min. Przecedzamy. Dodajemy koncentrat barszczu, sok z cytryny, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i cukrem.
Szybki barszcz z jabłkami
buraki - 2 szt duże
kwaśne jabłka - 3 szt
śmietana - 1 op małe
woda - 3 litry
mąka pszenna - 2 łyżki płaskie
sól - do smaku
Buraki myjemy, obieramy i ścieramy ta tarce o dużych oczkach. Jabłka myjemy, usuwamy gniazda nasienne i /bez obierania/ kroimy w dużą kostkę. Buraki i jabłka przekładamy do garnka, zalewamy wodą i dodajemy łyżeczkę soli. Zagotowujemy i gotujemy ok. 10 min. Śmietanę mieszamy z mąką, hartujemy i wlewamy do barszczu.Mieszamy.
Barszcz czerwony z winem
suszone prawdziwki - 6 szt
duże czerwone buraki - 5 szt
marchew - 1 szt
seler - 0,5 szt
pietruszka - 1 szt
cebula - 2 szt
liść laurowy - 1 szt
pieprz - 5 ziaren
ziele angielskie - 5 ziaren
zakwas buraczany - 0,75 szklanki
czerwone wytrawne wino - 0,5 szklanki
sól, pieprz, majeranek - do smaku
Grzyby zalewamy ciepłą wodą, odstawiamy na 2-3 godz. a następnie gotujemy w tej samej wodzie do miękkości. Odcedzamy /wywar zachowujemy/, studzimy i grzyby kroimy w paski. Włoszczyznę oczyszczamy, myjemy, kroimy w kostkę i zalewamy 1 l wrzącej wody. Dodajemy liść laurowy, pieprz i ziele angielskie i gotujemy ok. 20 min. Przecedzamy - warzywa wykorzystujemy do innej potrawy. Cebule obieramy i gotujemy osobno do miękkości w niewielkiej ilości wody, również przecedzamy, wywar zachowujemy a cebulę wykorzystujemy do innej potrawy. Wywary z grzybów i cebuli wlewamy do wywaru z warzyw, dodajemy zakwas buraczany, wino i mocno podgrzewamy ale nie zagotowujemy. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i majerankiem.
Barszcz buraczkowy ze śliwkami
kostki rosołowe wołowe - 2 szt
ziemniaki - 3 szt
marchew - 1 szt
buraki - 5 szt dużych
cebula - 1 szt
suszone śliwki bez pestek - 10 dag
mąka - 1 łyżka
olej
sok z cytryny, majeranek, sól, pieprz - do smaku
Kostki rosołowe rozpuszczamy w 6 szklankach wrzątku. Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. Marchew obieramy, myjemy i kroimy w plasterki. Buraki obieramy, myjemy i kroimy w drobną kostkę. Wszystkie przygotowane warzywa wrzucamy do gotującego się bulionu. Cebulę obieramy, drobno siekamy i przesmażamy na niewielkiej ilości oleju. Do cebuli dodajemy suszone śliwki /w całości lub przekrojone jedynie na pół/ , oprószamy mąką, mieszamy, podsmażamy ok. 2 min. i przekładamy do garnka z zupą. Wszystko gotujemy ok. 15 min /do czasu aż warzywa będą miękkie/. Doprawiamy do smaku sokiem z cytryny /ja dodaję sok z całej cytryny/ solą, pieprzem i majerankiem.
Barszcz na bogato z pulpecikami
buraki - 2 szt
ziemniaki - 2 szt
biała kapusta - 10 dag
fasola - 10 dag
cebula - 1 szt
marchew - 1 szt
czosnek - 1 ząbek
śmietana - 2 łyżki
natka pietruszki posiekana - 2 łyżki
pulpeciki:
mielone mięso wołowe - 10 dag
cebula - 1 szt
masło - 1 łyżka
jajko - 1 szt
sól, pieprz - do smaku
Fasolę płuczemy i zalewamy letnią wodą na noc. Następnego dnia gotujemy ją do miękkości w tej samej wodzie w której się moczyła. Pozostałe warzywa obieramy i myjemy. Buraki i marchewkę ścieramy na tarce o dużych oczkach. Ziemniaki kroimy w kostkę. Kapustę szatkujemy. Przygotowujemy pulpety: cebulę obieramy, drobno siekamy i podsmażamy na maśle. Do mięsa mielonego dodajemy podsmażoną cebulę, wbijamy jako i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dokładnie wyrabiamy i formujemy małe pulpeciki, które wkładamy do osolonego wrzątku i gotujemy ok. 5-7 min. Następnie pulpeciki wyjmujemy a do mięsnego wywaru wkładamy buraki i marchewkę. Zagotowujemy. Po ok. 2-3 min. dodajemy fasolę, ziemniaki i kapustę. Gotujemy ok. 15-20 min. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Wkładamy pulpeciki i gotujemy jeszcze ok. 3-4 min. Dodajemy śmietanę. Mieszamy. Porcje barszczu dekorujemy zieleniną.
Barszcz czerwony myśliwego
mięso z dziczyzny - 50 dag
małe czerwone buraki - 50 dag
marchew - 2 szt
seler - 1 szt
pietruszka - 2 szt
cebula - 1 szt
cynamon - mały kawałek
goździki - 2 szt
ziele angielskie - 3 ziarna
pieprz - 3 ziarna
jałowiec - 3 ziarna
skórka starta z cytryny - 0,5 łyżeczki
czosnek - 1 ząbek
suszone grzyby - 3 szt
kwas buraczany - 3 szklanki
gęsta śmietana - 0,5 szklanki
surowe żółtko - 1 szt
przetarte przez sito lub zmiksowane blenderem wiśnie - 0,5 szklanki
sól, cukier, pieprz - do smaku
Buraki szorujemy i gotujemy na parze lub pieczemy w piekarniku. Grzyby namaczamy w niewielkiej ilości letniej wody. Mięso myjemy, wkładamy do rondla i zalewamy 1 litrem przegotowanej wody. Zagotowujemy, usuwamy szumowiny, dodajemy przyprawy korzenne, skórkę z cytryny, cebulę i grzyby wraz z wodą w której się moczyły. Garnek przykrywamy i gotujemy na małym ogniu do czasu aż mięso będzie miękkie. Po ok. 50 min. dodajemy oczyszczoną włoszczyznę. Ugotowany rosół odcedzamy do innego garnka, dodajemy obrane i starte na tarce o dużych oczkach buraczki, roztarty ze szczyptą soli czosnek i gotujemy ok. 15 min. Następnie dodajemy kwas buraczany, przetarte wiśnie, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i cukrem. Na końcu wrzucamy pokrojone w cienie paseczki grzyby i pokrojone w kostkę mięso z dziczyzny. Barszczyk zaciągamy śmietaną dokładnie rozmieszaną z żółtkiem. Mieszamy, mocno podgrzewamy ale nie zagotowujemy i od razu podajemy.
Barszcz z fasolą i pomidorami
buraki czerwone - 4 szt
fasola perłowa - 10 dag
ziemniaki - 3 szt
marchew - 2 szt
pietruszka - 1 szt
pomidory - 4 szt
kostki bulionowe warzywne - 2 szt
sok z cytryny - 3 łyżki
czosnek - 3 ząbki
kwaśna śmietana - 3 łyżki
olej - 2 łyżki
liście laurowe - 2 szt
ziele angielskie - 3 ziarna
sól, pieprz - do smaku
Fasolę namaczamy na noc w letniej wodzie a następnie gotujemy do miękkości. Warzywa korzeniowe obieramy, opłukujemy i kroimy w kostkę. W garnku rozgrzewamy olej, wrzucamy warzywa, liście laurowe, ziele angielskie i pieprz. Smażymy 3-4 min. Kostki bulionowe rozpuszczamy w 6 szklankach wrzątku i wlewamy do warzyw. Garnek przykrywamy i zupę gotujemy na małym ogniu ok. 20 min. Fasole po ugotowaniu odcedzamy i dodajemy do zupy, mieszamy i zagotowujemy. Pomidory obieramy ze skórki, miksujemy blenderem lub przecieramy przez sito /jeśli nie chcemy mieć pestek w zupie/ i dodajemy do zupy.Gotujemy jeszcze ok. 3-5 min. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i sokiem cytrynowym. Do śmietany dodajemy o,5 szklanki zupy, mieszamy, wlewamy do garnka i dokładnie mieszamy.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Osobom chcącym przygotować w domu zakwas buraczany polecam poradę: jak przygotować zakwas buraczany na barszcz czerwony www.zaradni.pl/porada/10446
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-04-12 15:30:04
Dodaj komentarz