Jak przygotować pyszny sok lub syrop owocowy?

Przygotowanie soku lub syropu owocowego jest naprawdę proste. Trzeba tylko zaopatrzyć się w sokownik, cukier i butelki, do których będzie się zlewać sok. Sokownik składa się z trzech części, wkładanych jedna w drugą. Do dolnej komory wlewa się wodę, w górnej - tej z mnóstwem dziurek, przypominającej nieco durszlak - umieszcza się owoce; w środkowej zbiera się sok. No to do dzieła!

  • Owoce, sokownik, cukier, kwasek cytrynowy, lejek, chochla
1

Sokownik i owoce umyj.
* Owoce drobne, jagodowe obierz z gałązek i pozbaw szypułek.
*Wiśnie wydryluj.
*Owoce większe: jabłka, śliwki, pigwę, itp. pokrój na mniejsze cząstki i usuń pestki.


2

Owoce włóż do górnej części sokownika - tej z dziurkami. Pamiętaj o generalnej zasadzie: niech owoców w sokowniku będzie tyle, by sięgały do linii opasującej komorę i biegnącej kilka centymetrów poniżej brzegu naczynia. Im owoce bardziej soczyste, tym mniej kładź ich do dziurkowanej komory sokownika.


3

Komorę z owocami włóż do części środkowej; obie zaś nałóż na dolną komorę, którą najpierw napełnij wodą (woda musi sięgać kilka centymetrów niżej od brzegu komory i najlepiej powinna być gorąca - to wyraźnie skraca czas przygotowywania soku).


4

Owoce zasyp cukrem, dodaj też trochę kwasku cytrynowego (jedynie przy przygotowaniu soku z aronii dodaj więcej kwasku). Stosuj zasadę: im słodsze owoce, tym mniej cukru.

By uzyskać sok wysokosłodzony, ale nie syrop, na duży sokownik przeznacz ok. 0,5 - 0,7 kg cukru; na mniejszy sokownik: ok. 0,3 - 0,5 kg cukru. Do syropu dodaj ok. 20% więcej cukru.
Przykryj sokownik pokrywką i gotuj na niewielkim ogniu. Im owoce większe, mniej soczyste i twardsze, tym dłuższy czas gotowania. Szczególnie długo przygotowuje się sok z aronii. Przeciętnie czas gotowania wynosi 1 - 2 godz. Najszybciej otrzymasz sok wiśni lub winogron.


5

W międzyczasie umyj i wyparz butelki/słoiki, do których przelejesz sok. Wyparz też koniecznie nakrętki!

Gotowy sok zlej do czystych naczyń, używając wężyka znajdującego się z boku sokownika lub lejka i chochelki. Butelki po napełnieniu natychmiast zamykaj i odstaw do ostygnięcia ustawione do góry dnem.

Tak przygotowany sok możesz przechowywać całymi latami (choć oczywiste jest, że najbardziej wartościowy będzie przez rok).


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pilnuj, by w dolnej komorze cały czas była woda. Jeśli cała wyparuje, przypalisz naczynie.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.09.2009

Komentarze

super porada. Uwielbiam domowe soczki, ja nie mam sokownika, gotuję owoce i przecieram przez sitko.

Ostatnio zmieniony: 2011-06-27 21:54:50

Taki domowy sok czy syrop to super sprawa! Bez chemii i o ile smaczniejszy!

Ostatnio zmieniony: 2011-03-24 12:31:43

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj