Jak przygotować przetwory z papryki na zimę?

Papryka to warzywo, z którego możemy czerpać całe bogactwo witamin i soli mineralnych. Często spożywana zmniejsza ciśnienie krwi i opóźnia proces zwapnienia naczyń krwionośnych. Nie ma większego znaczenia, czy jemy paprykę na surowo czy w przetworach, gdyż przetwarzanie jej /w odróżnieniu od innych warzyw/ nie niszczy w niej witaminy C. Dlatego przygotowujmy z niej przetwory na wszystkie możliwe sposoby.

  • papryka, przecier pomidorowy, pomidory, gorczyca,czosnek, kapusta, marchew, koper, natka pietruszki, miód,cukier, olej, ocet, Sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe,
1

Papryka z przecierem pomidorowym
papryka /może być kolorowa/ - 6 kg
sos:
przecier pomidorowy - 80 dag
cukier - 1 szklanka
olej - 1 szklanka
ocet - 0,5 szklanki
sól - 2 łyżki
ziele angielskie - 5 ziaren
liść laurowy - 1 szt
Paprykę myjemy, osuszamy, usuwamy z niej gniazda nasienne oraz nasiona. a następnie kroimy w grube paski. Blanszujemy 2 min we wrzącej wodzie i odcedzamy. Przygotowujemy sos: wszystkie składniki sosu mieszamy ze sobą i zagotowujemy. Do sosu dodajemy paprykę i dusimy ok. 10 min pod przykryciem na małym ogniu często mieszając. Tak przygotowaną paprykę wraz z sosem przekładamy do słoików, zakręcamy i pasteryzujemy ok. 10 min. Gorące słoiki układamy do góry dnem do chwili wystygnięcia.


2

Papryka z pomidorami
papryka /żółta i czerwona/ - 1,5 kg
pomidory - 2 kg
sól
Paprykę myjemy, oczyszczamy z gniazd nasiennych i nasion i kroimy w paski lub kostkę. Pomidory obieramy ze skórki i kroimy w kostkę. Pokrojone warzywa przekładamy do garnka, solimy według uznania i gotujemy na małym ogniu ok. 10 min. Gorącą sałatkę przekładamy do słoików, zakręcamy i pasteryzujemy ok. 10 min.


3

Papryka pasteryzowana
papryka czerwona - 1 kg
czosnek - 1 główka
gorczyca - 1 łyżeczka
ziele angielskie - 5 ziaren
liście laurowe - 2 szt
olej - 4 łyżki
sok z cytryny - 5 łyżek
sól
Paprykę myjemy, oczyszczamy z gniazd nasiennych i nasion a następnie wrzucamy do osolonego wrzątku, gotujemy 5 min i odcedzamy /wodę zachowujemy/. Przelewamy zimną wodą, ponownie odcedzamy i obieramy ze skórki. Paprykę układamy w słoikach przekładając obranym, pokrojonym w plasterki czosnkiem. Przygotowujemy zalewę: do dwóch szklanek wywaru, w którym gotowaliśmy paprykę dodajemy gorczycę, ziele angielskie, liście laurowe, sok z cytryny i zagotowujemy. Gorącą zalewą zalewamy paprykę w słoikach, na wierzch dodajemy po łyżce oleju. Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy ok. 25 min w temp. 90 stopni C.


4

Papryka kiszona
papryka kolorowa - 1,5 kg
chilli - 3 szt
czosnek - 10 ząbków
liście laurowe - 5 szt
koszyczki kopru
zalewa:
sól - 60 g
woda - 2 l
ziele angielskie - 1 łyżeczka
Paprykę myjemy, oczyszczamy z gniazd nasiennych i nasion, kroimy na ćwiartki. Wodę zagotowujemy z solą i zielem angielskim i odstawiamy do wystygnięcia. Paprykę układamy dość ciasno w słoikach, przekładamy czosnkiem, koprem i pokruszonymi listkami laurowymi.Słoiki z papryką napełniamy zalewą, zakręcamy i odstawiamy na 3-5 dni w ciepłe miejsce. Po tym czasie pasteryzujemy ok. 15 min w piekarniku nagrzanym do 90 stopni C.


5

Papryka z nutką miodu
papryka czerwona - 3 kg
gałązki pietruszki
olej
zalewa:
woda - 5 szklanek
ocet - 1 szklanka
miód - 2 łyżki
liście laurowe - 5 szt
sól - 2 łyżki
Paprykę myjemy, oczyszczamy z gniazd nasiennych i nasion, kroimy w paski i układamy w słoikach. Składniki zalewy mieszamy i zagotowujemy. Gorącą zalewą napełniamy słoiki z papryką, na wierzchu układamy po gałązce natki pietruszki i wlewamy po łyżce oleju. Zakręcamy i pasteryzujemy ok. 15 min.


6

Papryka marynowana
papryka czerwona - 2 kg
papryka zielona - 2 strąki
papryka żółta - 2 strąki
marchew - 5 szt
czosnek - 1 główka
olej - 10 łyżek
natka selera
zalewa:
woda - 4 szklanki
ocet 10% - 0,75 szklanki
cukier - 20 dag
sól - 1 łyżka
liście laurowe - 3 szt
ziele angielskie - 5 ziaren
Wodę, cukier, sól, liście laurowe i ziele angielskie zagotowujemy, zmniejszamy ogień i gotujemy ok. 5 min. Następnie wlewamy ocet, ponownie zagotowujemy i odstawiamy do wystygnięcia. Paprykę myjemy, oczyszczamy z nasion i gniazd nasiennych, kroimy w paseczki. Marchew obieramy i kroimy w plasterki lub słupki. Czosnek kroimy w plasterki. Na dnie każdego słoika układamy czosnek, szczyptę posiekanego liścia selera i marchew, układamy paprykę i zalewamy przestygniętą zalewą. Na wierzch wlewamy łyżkę oleju. Zakręcamy i pasteryzujemy 10 min.


7

Papryka faszerowana kapustą
podłużna papryka czerwona lub żółta - 5 kg
kapusta - 10 kg
marchew - 0,5 kg
czosnek - 20 ząbków
olej - 5 szklanek
pieprz
zalewa:
woda - 6 szklanek
sól - 3 łyżeczki
ocet - 0,5 szklanki
liść laurowy - 1 szt Przygotowujemy farsz: marchew obieramy, opłukujemy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Kapustę szatkujemy, solimy, odstawiamy na 40 min, odciskamy. Kapustę mieszamy z marchwią, litrem oleju i pieprzem. Papryki myjemy, osuszamy, odcinamy wierzch z ogonkiem, usuwamy gniazda nasienne i nasiona. Tak przygotowane papryki faszerujemy kapustą z marchwią. Układamy dość ciasno w słojach. Składniki zalewy zagotowujemy, gotujemy na małym ogniu ok. 3-4 min i odstawiamy do wystygnięcia. Przestygniętą zalewą zalewamy warzywa w słojach do 2/3 wysokości. Do każdego słoika dodajemy po dwa ząbki czosnku i wlewamy po łyżce oleju. Zakręcamy i pasteryzujemy ok. 25 min.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Polecam także sosy paprykowe na zimę - www.zaradni.pl/porada/9591


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 06.08.2012

Komentarze

pyszne

Ostatnio zmieniony: 2013-04-12 15:55:18

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj