Jak przygotować przetwory z gruszek ?
Gruszki mają tyle samo plusów co minusów. Zawierają dużo potasu, błonnika, żelaza i witaminy C. Gruszki pobudzają trawienie, likwidują zaparcia oraz pomagają w uregulowaniu podwyższonego ciśnienia. Mają także właściwości moczopędne. Ich wadą jest fakt, że zawierają sporo cukrów prostych czyli są dość kaloryczne oraz ciężkostrawne. Z gruszek możemy przygotować różnorodne przetwory na zimę - zarówno na słodko, pikantnie oraz "z procentami".
- • gruszki, wanilia, cukier, woda, cynamon, śliwki, cytryna, ocet , goździki, czerwone wino, ocet winny, ziele angielskie, biały pieprz,imbir, tymianek, skórka z pomarańczy,spirytus, wódka, jarzębina
Gruszki w syropie
gruszki - 1 kg
wanilia - 1 laska
cukier - 75 dag
woda - 6 szklanek
kora cynamonowa
Cukier, cynamon i wanilię zalewamy wodą i gotujemy do czasu aż powstanie syrop. Gruszki obieramy, przekrawamy na pół, wykrawamy gniazda nasienne. Tak przygotowane owoce przekładamy do syropu i gotujemy na małym ogniu ok. 10 min. Następnie owoce przekładamy do słoików, zalewamy gorącym syropem, zakręcamy i pasteryzujemy 15 min.
Gruszki w przecierze śliwkowym
gruszki - 1 kg
śliwki - 1 kg
cytryna - 1 szt
cukier - 10 dag
Gruszki obieramy, przekrawamy na pół i usuwamy gniazda nasienne. Następnie blanszujemy przez ok. 2-3 min we wrzątku z sokiem wyciśniętym z cytryny. Gruszki odcedzamy i układamy w słoikach. Śliwki myjemy, drylujemy i gotujemy w 0,5 szklanki wody z dodatkiem cukru. Rozgotowane śliwki przecieramy przez sito, otrzymaną masę ponownie zagotowujemy i gorącą dodajemy do gruszek. Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy ok. 20 min w temp. 90 stopni C.
Marynowane gruszki
gruszki - 30 szt
zalewa:
cukier - 2 szklanki
woda - 4 szklanki
ocet - 0,5 szklanki
cynamon i goździki
gruszki obieramy, przekrawamy na pół, wykrawamy gniazda nasienne i owoce zalewamy wodą /by nie ściemniały/. Wodę mieszamy z cukrem i octem i zagotowujemy. Do zalewamy wkładamy gruszki i gotujemy do czasu aż zmiękną. Pod koniec dodajemy goździki i cynamon. Garnek z owocami odstawiamy. Gdy wszystko wystygnie owoce przekładamy do słoików, zalewamy zalewą, zakręcamy i pasteryzujemy ok. 20 min.
Gruszki marynowane w czerwonym winie
dojrzałe, twarde gruszki - 1 kg
wytrawne czerwone wino - 2 szklanki
ocet winny - 0,75 szklanki
goździki - 8 szt
ziele angielskie - 1 łyżeczka
biały pieprz - 1 łyżeczka
cukier - 10 łyżek
kora cynamonu
skórka z 0,5 pomarańczy
Gruszki obieramy,przekrawamy, wykrawamy gniazda nasienne. Skórkę pomarańczową /po usunięciu białej błony/ kroimy w cienkie paseczki. Wino mieszamy z octem i dodajemy skórkę pomarańczową. Zagotowujemy. Do wrzącej zalewamy dodajemy gruszki i gotujemy do czasu aż owoce staną się szkliste. Owoce wyjmujemy, przekładamy do słoików. Zalewą ponownie zagotowujemy z pozostałymi przyprawami i gorącą zalewamy gruszki w słoikach. Zakręcamy i pasteryzujemy 20 min.
Dżem gruszkowy do mięsa
dojrzałe gruszki - 1 kg
cukier - 30 dag
cytryna - 2 szt
wanilia - 1 laska
goździki - 5 szt
imbir - 1 łyżeczka
woda - 1 szklanka
świeży posiekany tymianek - 1 łyżka
Gruszki obieramy, usuwamy gniazda nasienne, kroimy na kawałki i skrapiamy sokiem wyciśniętym z cytryn. W rondlu zagotowujemy wodę, wrzucamy do niej owoce, przykrywamy i gotujemy ok. 10 min. Następnie dodajemy cukier, przyprawy i gotujemy na małym ogniu do czasu, aż woda odparuje. Gorący dżem przekładamy do słoików, zakręcamy i odstawiamy do góry dnem do wystygnięcia.
Mus gruszkowo-cytrynowy
gruszki - 1 kg
cytryna - 2 szt
woda - 300 ml
cukier - 75 dag
Gruszki dokładnie myjemy i /bez obierania i z gniazdami nasiennymi/ kroimy na ćwiartki. Przekładamy do rondla, wlewamy wodę. Cytryny dokładnie myjemy, wyciskamy sok i dodajemy do gruszek. Wyciśnięte połówki cytryn kroimy na kawałki i również dodajemy do gruszek. Całość zagotowujemy, przykrywamy i gotujemy na małym ogniu przez godzinę od czasu do czasu mieszając.Następnie przecieramy przez sito. do otrzymanego musu dodajemy cukier, ponownie zagotowujemy i gotujemy na małym ogniu do czasu aż cukier całkowicie się rozpuści. Następnie robimy nieco większy ognień - średni i gotujemy jeszcze ok. 40 min bardzo często mieszając. Gorący mus przekładamy do słoików, zakręcamy i stawiamy do góry dnem. Przykrywamy kocem i odstawiamy do wystygnięcia.
Nalewka gruszkowa
dojrzałe gruszki - 1 kg
spirytus - 1 l
cukier - 30 dag
Gruszki myjemy, odcinamy ogonki i szypułki /nie obieramy/ i razem z gniazdami nasiennymi kroimy w kostkę. Przekładamy do słoja, zalewamy spirytusem, zakręcamy i odstawiamy na 6 m-cy w ciemne miejsce o temp. pokojowej. Po tym czasie płyn przez gazę przelewamy do innego słoja i szczelnie zamykamy. Odcedzone owoce zasypujemy cukrem i potrząsamy do czasu aż cukier całkowicie się rozpuści. Powstały syrop przelewamy do słoja z alkoholem. Owoce wyciskamy przez płótno, uzyskany sok przelewamy do słoika z alkoholem. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy na 7 dni w ciemne, chłodne miejsce. trzykrotnie w ciągu doby potrząsamy słoikiem. Następnie całość filtrujemy - przelewamy przez filtr do kawy lub kilkakrotnie złożony kawałek gazy.Uzyskaną nalewkę przelewamy do butelek, zakręcamy i odstawiamy przynajmniej n rok w ciemne, chłodne miejsce.
Gruszkówka z nutką cynamonu
słodkie dojrzałe gruszki - 2 kg
cukier - 0,5 kg
spirytus 70% - 0,5 l
czysta wódka - 0,5 l
goździki - 4 szt
kora cynamonu
Gruszki myjemy, obieramy, wycinamy gniazda nasienne, kroimy w ćwiartki, przekładamy do dużego słoja, zasypujemy cukrem. Odstawiamy na 3-4 dni, do czasu aż owoce puszczą sok. Dodajemy korę cynamonu i goździki, zalewamy spirytusem i wódką. Słoik zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce na co najmniej 1,5 m-ca. Po tym czasie miksturę przecedzamy przez gazę i przelewamy do butelek. Odstawiamy w ciemne miejsce na co najmniej pół roku.
Sok z gruszek z nutką jarzębiny
gruszki - 1 kg
jarzębina - 25 dag
cukier - 1 kg
woda - 1,5 l
Z gruszek usuwamy końcówki z obydwu stron. Jarzębinę obieramy i dokładnie myjemy. Owoce zalewamy wodą, zagotowujemy, zmniejszamy ogień i gotujemy 3 godz. - do czasu aż powstanie ciemnoczerwony sok. Odcedzamy, do uzyskanego soku dodajemy cukier i gotujemy na małym ogniu jeszcze ok. 45 min. Gorący przelewamy do butelek i pasteryzujemy ok. 20 min. w temp. 90 stopni C.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-04-12 15:53:17
Ostatnio zmieniony: 2012-08-24 17:26:23
Dodaj komentarz