Jak przygotować przetwory na zimę z bakłażana ?

Świeży bakłażan to ok. 90% wody, dzięki czemu jest on niskokaloryczny ale jednocześnie ciężkostrawny. Nie zawiera on jakoś szczególnie dużej ilości witamin i makroelementów ale ma inne znaczące właściwości zdrowotne. Obniża poziom cholesterolu przez co zapobiega miażdżycy i chorobom układu sercowo-naczyniowego. Zawiera antyoksydanty, które chronią przed chorobami nowotworowymi i podnoszą ogólną odporność organizmu na zakażenia i infekcje. Co prawda najwięcej dobroczynnych właściwości bakłażana pozyskamy spożywając go na surowo ale polecam także różne przetwory na zimę z bakłażanem w roli głównej.

  • bakłażany,marchew,czosnek, papryczka chili,ocet winny, oliwa, miód,gorczyca,imbir, gorczyca, koperek, kwasek cytrynowy,seler naciowy, liście laurowe, goździki, sól, pieprz, bazylia, ostra mielona papryka
1

Bakłażany w zalewie miodowej.
bakłażany - 1 kg
czosnek - 4 ząbki
papryczka chili - 4 strąki
oliwa - 350 ml
biały ocet winny - 5 łyżek
ziarna kminku - 4 łyżeczki
gorczyca - 4 łyżeczki
nasiona kopru - 4 łyżki
płynny miód - 15 dag
świeży imbir, sól, liście laurowe, goździki
Bakłażany myjemy i kroimy w kostkę lub półplasterki. Świeży imbir i czosnek obieramy i drobno siekamy. Chili myjemy i kroimy w plasterki. Na patelni rozgrzewamy 200 ml oliwy, wrzucamy bakłażany i smażymy ok. 10 min na dużym ogniu. Przekładamy do miseczki, skrapiamy octem i mieszamy. Na oliwę pozostałą na patelni wrzucamy czosnek, imbir, chili, liście laurowe, goździki /ja dodaję po dwie szt ale wg uznania/, gorczycę, kminek i koper. Mieszając smażymy ok. 2-3 min. Na końcu smażenia dodajemy ok. 4 łyżek soli /według uznania/. Zalewamy bakłażany. Pozostałą oliwę /150 ml/ podgrzewamy i mieszamy z miodem. Bakłażany układamy w słoikach, polewamy letnią oliwą z miodem. Zakręcamy. Marynujemy co najmniej 3 tygodnie.


2

Bakłażany marynowane faszerowane selerem i ziołami
bakłażany małe - 1 kg
pokrojony seler naciowy - 0,75 szklanki
posiekana świeża bazylia - 0,5 szklanki
posiekany świeży koperek - 0,5 szklanki
czosnek - 1 główka
ocet winny 10% - 1,5 szklanki
woda - 2 szklanki
sól - 1 łyżka
długie gałązki naci selera - 4 szt
Bakłażany myjemy wkładamy na 2 min. do wrzątku, wyjmujemy, odsączamy i nacinamy wzdłuż na głębokość ok. 4 cm. Bazylię, koperek i kawałki selera mieszamy i lekko ugniatamy. Dodajemy 0,5 łyżeczki soli , pokrojony drobno czosnek i ponownie dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną masą napełniamy bakłażany. Zagotowujemy wodę, wrzucamy do niej na ok. minutę gałązki selera, wyjmujemy je, osuszamy i przewiązujemy nimi bakłażany. Do wody, z której wyjęliśmy gałązki selera dodajemy ocet i łyżeczkę soli, zagotowujemy i odstawiamy do wystudzenia. Bakłażany układamy ciasno w słoikach a następnie zalewamy przestygniętą zalewą. Zakręcamy i przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.


3

Bakłażany marynowane
bakłażany - 1 kg
cebula - 35 dag
sól - 1 łyżka
zalewa:
ocet winny - 1,5 szklanki
oliwa - 10 ml
woda - 1 szklanka
świeże liście bazylii - 1 garść
sól - 1 łyżka
Bakłażany myjemy, oczyszczamy z pestek, kroimy w grube słupki, zasypujemy solą /1 łyżka/ i odstawiamy na dwie godziny. Następnie osączamy, osuszamy, i lekko obsmażamy na oliwie. Osączamy z tłuszczu. Cebule obieramy i kroimy w plasterki.Przygotowujemy zalewę: wodę zagotowujemy z octem i łyżką soli.W słoikach układamy bakłażany, przekładamy listkami bazyli i cebulą. Zalewamy gorącą zalewą i zamykamy.


4

Bakłażany pasteryzowane
bakłażany - 1 kg
kwasek cytrynowy - 2 łyżeczki
sól - 1 łyżka
woda - 5 szklanek
Bakłażany myjemy, odcinamy końcówki, cienko obieramy ze skórki i kroimy w plastry ok. 1,5 cm. Wodę zagotowujemy z kwaskiem cytrynowym i solą. Do wrzącej zalewy dodajemy bakłażany i gotujemy na małym ogniu ok. 5 min. Następnie warzywa wraz z zalewą przekładamy do słoików. Zalewa powinna całkowicie zakrywać bakłażany i sięgać centymetr poniżej brzegu słoika. Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy w temp. 95 stopni C przez ok. 20 min. Tak przygotowane bakłażany możemy wykorzystać do zapiekanek, lecza dlatego nie muszą one być zbyt pikantne ale możemy oczywiście zalewę przygotować pikantniejszą lub łagodniejszą zmieniając proporcje kwasku i wody.


5

Bakłażany z koncentratem pomidorowym
bakłażan - 1 kg
seler naciowy - 40 dag
cebula - 30 dag
marchew - 20 dag
przecier pomidorowy - 4 szklanki
olej - 1 szklanka
sól, pieprz, ostra mielona papryka - do smaku
Cebule obieramy i drobno kroimy. Marchew obieramy, myjemy i kroimy w cienkie plasterki. Seler oczyszczamy z włókien i drobno kroimy. Warzywa solimy i dusimy na 0,75 szklanki oleju. Dodajemy przecier pomidorowy. Bakłażany myjemy, cienko obieramy, kroimy w plastry, oprószamy lekko solą i podsmażamy na pozostałym /0,25 szklanki/ oleju. Podsmażone bakłażany dodajemy do pozostałych warzyw i doprawiamy do smaku. Gorącą mieszankę warzywną przekładamy do słoików, zakręcamy i pasteryzujemy ok. 25 min w temp. 90 stopni C.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Smażony bakłażan wciągnie tyle oliwy ile rozgrzaliśmy na patelni. Aby nie pochłoną zbyt dużo tłuszczu wystarczy nasmarować go oliwą i smażyć na suchej patelni lub przed smażeniem posypać go solą.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.07.2012

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-04-12 15:55:52

Brzmi smacznie. A warto zwrócić uwagę na właściwości bakłażana, na które zwracasz uwagę, zwłaszcza, gdy nasza dieta jest obfita w czerwone mięso i używki...

Ostatnio zmieniony: 2012-08-06 14:15:43

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj