Jak przygotować pielmieni Azowskie ?

Do dzisiaj znawcy kulinarnej historii nie mają pewności skąd pochodzą rosyjskie pielmieni. Jedni twierdzą że jako pierwsi malutkie pierożki z mięsem wymyślili Chińczycy - inni że to z kolei Tatarzy... Pewne natomiast jest, że w dawnej Rosji, w panujących tam srogich warunkach zimowych, żony przygotowywały pielmieni swoim mężom, którzy wyruszali na długotrwałe połowy ryb lub w głęboką tajgę na polowania. Wówczas mężczyzna musiał tylko zagotować zamarznięte danie i już mógł pożywić się smacznym oraz kalorycznym posiłkiem, wspominając przy tym sobie nieco o cieple i dobrodziejstwie ogniska domowego… Pielmieni to malutkie uszka-kapelusiki z farszem który składa się zawsze z surowego (!) mięsa, cebuli oraz odrobiny mleka z masłem. Zazwyczaj do przygotowania farszu używa się mięs drobniutko siekanych (lub ewentualnie mielonych) i mieszanych ze sobą w różnych proporcjach (wołowina, baranina, wieprzowina). Rodzaje zastosowanych mięs oraz ich dokładne proporcje zależą od regionu kraju z którego wywodzi się dane pielmieni. Ciasto wyrabia się z najzwyklejszej mąki, jajek oraz wody - bez żadnych udziwnień/ulepszeń typu: mąka pełnoziarnista, zaparzanie mąki, jakieś przyprawy, itp. Pielmieni podaje się najczęściej w rosole lub w bulionie z dodatkiem octu oraz niekiedy śmietany. Dziś najbardziej popularne pielmieni to: Sybirskie (woł-wiep), Jakuckie (rybne), Uzbeckie (baranina), Kaukaskie (woł-bar-wiep) i Moskiewskie (wołowina). Poniżej tradycyjna i prosta receptura pochodząca z rejonów morza Azowskiego na pielmieni z mięsa wieprzowego.

  • Łopatka wieprzowa
  • Cebula
  • Mleko
  • Masło
  • Sól kamienna
  • Pieprz biały mielony
  • Mąka
  • Jaja
  • Woda (przegotowana)
  • Smalec wieprzowy
  • Bulion wołowy
  • Czosnek
  • Gęsta śmietana
1

Około 0,5 kg chudej łopatki wieprzowej umyć, osuszyć i pokroić w drobną kosteczkę. Doprawić solą kamienną oraz białym pieprzem mielonym.


2

W 6-7 łyżkach gorącego mleka roztopić 1 łyżkę masła oraz pokroić w kostkę 1 dużą cebulę. To wszystko razem dodać do mięsa, dokładnie wymieszać i wstawić do lodówki.


3

Do około 300 g przesianej przez sito mąki wybić 1 jajko, lekko posolić i dodając stopniowo przegotowanej letniej wody zagnieść ciasto - podobnie jak na zwykłe pierogi.


4

Na 10-15 minut wyrobione ciasto owinąć w czystą ściereczkę i wstawić do lodówki. Następnie wyjąć, rozwałkować i wykrawać z niego okrągłą foremką małe krążki.


5

Na środek krążka nałożyć niewielką ilość farszu, złożyć ciasto na pół i szczelnie (mocno) zakleić - tak jak pierożki. Następnie połączyć i skleić ze sobą dwie końcówki pierożka formując malutkie uszka (kapelusiki).


6

Przygotowane pielmieni wrzucać na wrzącą i osoloną wodę z dodatkiem 1 łyżki smalcu. Od chwili wypłynięcia gotować 6-7 minut na średnim ogniu delikatnie mieszając.


7

Najbardziej powszechne sposoby podawania tego pielmieni nad morzem Azowskim (Kraj Krasnodarski) to:
- w bulionie wołowym z dodatkiem 1-2 łyżeczek octu;
- z gęstą kwaśną śmietaną i z odrobiną koperku;
- z masłem i z lekko podsmażonymi w nim piórkami czosnku.
Do pielmieni podawanego w bulionie z octem śmiało można dodać jeszcze kleks gęstej śmietany.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Podane powyżej ilości składników powinny wystarczyć do przygotowania około 70 sztuk pielmieni. Surowe (nieugotowane) pielmieni można zamrozić.

  • Zetknęłam się niejednokrotnie z przepisami na farsze w których mleko można zastąpić wodą lub go w ogóle nie dodawać - nie polecam. Zasadniczo cała istota smaku każdego tradycyjnego pielmieni sprowadza się właśnie do tego mleczno-masłowo-cebulowo-mięsnego sosiku który podczas gotowania powstaje wewnątrz ciasta.

  • Jak ugotować bulion wołowy do pielmieni Azowskiego - zobacz tutaj: http://www.zaradni.pl/porada/8970,jak_ugotowac_bulion_wolowy


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.06.2012

Komentarze

dzięki za przepis :-)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-13 19:30:05

Czy to jest podobne do kołdunów, co je się z rosołem? W wersji ze śmietaną i koperkiem nie jadłam, ale kołduny to mi tak pasuje, że to coś podobnego. Przepis jest fajny aż ślinka leci. To dobrze, że da się je zamrozić, bo szkoda od razu zjeść wszystko. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2012-07-02 20:27:31

Dzięki. W sobotę podwijam rękawy i do roboty.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-28 11:06:44

@enia>
Oczywiście że można, z tym że surowe - niegotowane. Po kroku nr 5 plastikowe tace (takie duże okrągłe) obsypuję mąką, układam na nich pielmieni tak by się ze sobą nie stykały i do zamrażalek. Później zdejmuję z tacek, przekładam (po 5-10-15 sztuk) do woreczków foliowych i z powrotem do "mrozu". Jeśli chodzi o gotowanie takich zamrożonych to prosto z "mrozu" na wrzątek - tak jak w kroku nr 6.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-27 22:46:47

Jadłam ten rarytas z gęstą śmietaną i dość dużą ilością koperku -"niebo w gębie". Nigdy jednak nie poznałam przepisu na tę potrawę. Przygotowanie dość czasochłonne ale z pewnością już wkrótce zabiorę się do roboty. Mam pytanie: czy można zrobić większą ilość i zamrozić ? Jeśli można zamrozić to po ugotowaniu czy tak na surowo ?

Ostatnio zmieniony: 2012-06-27 20:11:55

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj