Jak nie marnować czasu na codzienne przygotowywanie obiadu od podstaw?
Niektórzy lubią codziennie spędzać wiele godzin w kuchni. Inni nie mają na to ani czasu, ani ochoty. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, a lubisz smaczne, domowe obiadki, wygospodaruj w miesiącu jeden dzień, a codzienne przygotowanie pysznego, wartościowego posiłku stanie się proste, zajmie mało czasu i wyjdzie znacznie taniej, niż podczas tradycyjnego codziennego stania nad garnkiem.
- • Czas - jeden dzień w miesiącu; woreczki foliowe, pojemniki do zamrażarki (różnej wielkości), produkty spożywcze.
Sprawdź, czy masz miejsce w lodówce i zamrażarce. Jeśli tak, ruszaj z rana na wielkie zakupy. Zaopatrz się w różne gatunki mięsa, porcje rosołowe, mrożone warzywa oraz mieszanki warzywne, świeżą włoszczyznę, sporo czosnku, przyprawy i świeże ryby (najlepiej wypatroszone sztuki z głowami).
Z porcji rosołowej ugotuj tradycyjny, esencjonalny rosół -tak jak robisz to zazwyczaj, ale włoszczyznę wrzucaj pod koniec gotowania - tak, by warzywa były ugotowane, ale jędrne. Warzywa wyciągnij z zupy, pokrój w kostkę lub zetrzyj na tarce i wrzuć z powrotem do garnka. Przegotuj wywar i pozostaw do ostygnięcia. Kiedy będzie chłodny, przełóż wywar razem z warzywami do mniejszych pojemniczków (znakomicie sprawdzają się opakowania po kefirze czy dużym jogurcie). Zamroź. Kiedy zechcesz przyrządzić jakąkolwiek zupę na obiad, wyciągnij tylko jedną porcję zamrożonego rosołu, wrzuć do garnka razem z wybranymi warzywami z kupionych mrożonek, zalej wodą, ugotuj i przypraw wedle uznania.
Mięsa: przygotuj tak, jak chcesz: uduś, ugotuj, usmaż. W całości, zwinięte w rolady, przerobione na kotlety mielone (usmaż je na lekko złocisto przed zamrożeniem) lub krokiety. Każde przyrządzone już mięso podziel na porcje w sam raz na jeden obiad (wielkość porcji uzależniona jest od liczby osób przewidzianych do posiłku). Zapakuj w pojemniki, dolej do każdej porcji trochę sosu, który powstał podczas obróbki mięsa, i zamroź. Przed obiadem lub rano, przed wyjściem do pracy, wyciągnij tylko właściwe pudełko i odgrzej w porze obiadowej.
Kotlety schabowe też możesz przygotować wcześniej. Pokrój mięso na plastry, rozbij i panieruj jak zawsze. Używaj tylko mniej soli, lub zrezygnuj z dodawania jej do panierki, by mięso nie zrobiło się twarde. Kotlety powkładaj na płasko do woreczków foliowych lub płaskich, szerokich pojemników i włóż do zamrażarki. Przed wrzuceniem na patelnię (koniecznie na rozgrzany tłuszcz) rozmroź je. Osól kotlety dopiero na patelni.
Mięso, które chcesz przeznaczyć np. na późniejszą obróbkę, przed zamrożeniem wymocz jak zawsze. Porcjami przełóż je do woreczków foliowych i ułóż w zamrażarce. Przed przygotowaniem potrawy - rozmroź porcję mięsa.
Mięso mielone przeznaczone na dodatek do makaronu lub potraw z warzywami możesz przesmażyć z cebulką, przyprawami i czosnkiem na patelni, a potem podzielić na porcje i zapakować do zamrażarki w pojemnikach razem z sosem.
Warzywa do zupy - marchewkę, seler i pietruszkę też możesz wcześniej ugotować - tylko tak, by warzywa były jędrne. A potem pokroić wedle uznania i porcjami zamrozić razem z wywarem. Każda z takich porcyjek świetnie nadaje się do wzbogacenia zupy przyrządzanej na bazie kostki bulionowej.
Ryby: wymocz, oczyść, odetnij głowy, resztę ciała pokrój na kawałki lub dzwonka i porcjami zamrażaj. Nie panieruj ryb przed zamrożeniem! Przez przyrządzeniem rozmroź porcję. Głowy też możesz zamrozić - będą idealne na zupę rybną.
Tak samo na zapas możesz przygotować grzyby lub pieczarki: przyrządź je jak lubisz: usmaż, uduś lub ugotuj - razem z przyprawami, czosnkiem, cebulą. Podziel na porcje i powkładaj do pojemników. Zamroź.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Nie kupuj za dużo ryb - one nie lubią zbyt długiego przechowywania w zamrażarce.
• Przeczytaj teraz:
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-02-17 13:09:25
Ostatnio zmieniony: 2011-10-27 14:42:14
Ostatnio zmieniony: 2010-11-16 10:52:27
Dodaj komentarz