Dyskusja na temat

Kwiatowe ABC

1. Lawenda odstrasza mszyce w ogrodzie
Jeśli między rosnącymi w twoim ogródku roślinami posadzisz lawendę, pozbędziesz się mszyc, które bardzo szkodzą kwiatom. Owady te nie znoszą bowiem intensywnego zapachu, jaki roztacza lawenda.

2. Egzotyczne rośliny ustawiaj z dala od słońca
Pochodzące z tropikalnych lasów rośliny doniczkowe ( np. kaktusy leśne, guzmania czy echmea) marnieją, jeśli stoją w prażącym słońcu. Najlepiej więc je ustawiać w pewnym oddaleniu od ostrego światła słonecznego-np. na parapecie okiennym od strony wschodniej czy północnej.

3. Aby storczyki dłużej były piękne
Przepiękne cięte storczyki dłużej zachowują wspaniałyb wygląd, jeśli wstawisz je do letniej (a nie zimnej) wody.

4. Mleko odświeża liście
Duże, dorodne liście wielu kwiatów (np.fikusów) warto od czasu do czasu przetrzeć miękką ściereczką zwilżoną w mleku. Staną się wtedy bardziej błyszczące, a roślina będzie dłużej zdrowa.

5. Drożdże jako nawóz
Zwykłe piekarskie drożdże rozpuszczone w niewielkiej ilości ciepłej wody są doskonałym nawozem dla roślin doniczkowych. Tak zasilane kwiaty rosną jak na...drożdżach.

6. Nie używaj w ogrodzie ziemi z lasu
Nigdy nie podsypuj grządek (np. z różami czy peoniami) ziemią lub liśćmi pochodzącymi z lasu. Mogą one zarazić kwiaty groźnymi grzybami, które bardzo trudno jest zwalczyć.

7. Jak podlewać kwitnące rośliny
Rośliny doniczkowe, które zaczęły kwitnąć, potrzebują dużej ilości wody, ale nie powinny być tez podlewane zbyt obficie. Jeśli w godzinę po podlaniu woda ciągle znajduje się na podstawce doniczki, trzeba ją wylać.

8. Herbata pomaga pozbyc się muszek
Gdy nad roślinami unoszą się roje małych muszek, posyp ziemię w doniczce wilgotnymi fusami herbacianymi, a nieznośne owady wkrótce znikną.

9. Kiedy ścinać kwiaty w ogrodzie
Jeśli ścinasz kwiaty w ogrodzie, pamiętaj o kilku zasadach. Rozwinięte kwiaty obcina się rano, a te jeszcze zwinięte w pączkach-dopiero wieczorem. Kedy chcesz wstawić kwiaty do wazonu, nigdy nie ścinaj ich w czasie deszczu, bo wtedy szybciej zwiędną.

10. Jak usunąć biały osad z doniczki
Jeśli zauważysz, że na brzegach doniczek utworzył się biały grudkowaty osad wapienny, włóż opróżnione doniczki na cały dzień do roztworu wody z octem. Kwas zawarty w occie rozpuści zabrudzenia.

11. Dzięki soli pozbędziesz sie chwastów z ogrodu
Jeśli denerwują cię chwasty wyrastające między kamiennymi płytkami w ogrodzie, możesz się ich pozbyć. Wystarczy obficie polać je wodą z dodatkiem kilku łyżek soli kuchennej.

12. Dłużej piękne tulipany
Na koniuszku łodygi tulipanów często tworzy się "korek powietrzny". Uniemożliwia on kwiatom pobieranie wody. Dobrze jest więc codziennie przekłuć końcówkę łodygi szpilką-wówczas woda bez problemów dotrze w głąb rośliny.

13. Nie sadź drzew zbyt blisko domu
Jeśli posadzisz niedaleko domu drzewo, którego korzenie silnie się rozrastają, może się zdarzyć, że po pewnym czasie zaczną one rozsadzać fundament budynku. Dużych drzew nie powinno się także sadzić w pobliżu innych roślin ogrodowych, ponieważ, rosnąc, będą im zabierały coraz więcej światła i składników pokarmowych.

14. Fusy z kawy służą roślinom doniczkowym
Nie wyrzucaj fusów z czarnej kawy! To doskonały nawóz, dzieki któremu kwiaty będą rosły bujniej. Wystarczy, jeśli od czasu do czasu wzruszysz wierzchnią warstwę ziemi w doniczce i zmieszasz ją z fusami.

15. Woda z akwarium idealna do kwiatów
Jeśli masz zamiar zmienić wodę w akwarium, nie wylewaj jej, tylko podlej nią kwaity. Zawarte w wodzie substancje użyźniają glebę.

16. Zanim przesadzisz kwiaty do nowej doniczki
Nowa glinianą doniczkę należy przez kilka godzin moczyć w wodzie-w tym czasie naczynie się uszczelni. Dopiero po takiej "kąpieli" możesz do doniczki przesadzić roślinę.

17. Suche powietrze szkodzi kwiatom
Wysuszone powietrze w mieszkaniu ogrzewanym kaloryferami nie służy kwiatom. Jeśli nie masz nawilżacza powietrza, powinnaś dwa razy dziennie spryskiwać rośliny wodą. Możesz też ustawić doniczki obok siebie-dzięki temu powietrze będzie bardziej wolgotne od ziemi i sąsiadujących z saoba liści.

18. Aby pędy rośliny szybciej wyrastały
Sadzonki pędowe roślin doniczkowych rozwiną się prędzej, jeśli razem z naczyniem umieścisz je pod szklanym kloszem (np. pod przykrywką tacki na sery). W ten sposób zapewnisz im odpowiednie warunki do szybkiego rozwoju: dużą wilgotność powietrza i ochronę przed przeciągami.

19. Kompost bez cytrusów
Na kompost nie nadają się owoce cytrusowe. Ich skórki spryskiwane są bowiem silnymi środkami chemicznymi i nie ulegają rozkładowi.

20. Odkurzaj liście
Pamiętaj, aby co pewnien czas odkurzać liście i pędy roślin doniczkowych. Delikatnie przecieraj je miękką, suchą ściereczką. Dzięki temu usuniesz pył, który zatyka maleńkie pory w liściach, ułatwiasz roślinie oddychanie.

21. Mrówki nie lubią proszku do pieczenia
Czasem mrówki mogą stać się niebezpieczne dla kwiatów ogrodowych. W takiej sytuacji warto obficie posypać grządki popiołem drzewnym. Szlaki, którymi wędrują mrówki, można też posypać proszkiem do pieczenia.

22. Słońce szkodzi ciętym kwiatom
Kwiaty cięte nie powinny stać w bezpośrednim świetle słonecznym. Ostre słońce znacznie przyśpiesza gnicie łodyg i opadanie płatków.

23. Gdy fikus gubi liście
Jeżeli fikus zaczyna tracić liście (wcale nie musi to oznaczać, że roślina choruje), zrób niewielkie nacięcie na łodydze-tuż bad miejscem, z którego opadł liść. Zobaczysz, że niebawem wyrośnie z niego nowy.

24. Strzyż żywopłot ostrymi narzędziami
Nożyce do strzyżenia żywopłotu powinny być zawsze ostre. Tępe ostrza mogą postrzępić mniejsze gałązki, a przez to zahamować dalszy rozwój rośliny. Poza tym po cięciu tępymi nożycami robią się w żywopłocie brzydkie dziury.

25. Aby bez dłużej kwitł w wazonie
Cięty bez dłużej zachowa świeżość, jeżeli starannie oskrobiesz końce gałązek i usuniesz z nich dolne listki. Oczyszczone łodygi zanurz na kilka minut w ciepłej wodzie. Dopiero po tych zabiegach możesz wstawić bez do wazonu.

26.Zioła pomagają pozbyć się chorób kwiatów
Herbatki ziołowe służą nie tylko naszemu zdrowiu. Użyty do podlewania roślin ostudzony napar z pokrzywy, skrzypu polnego, szałwii czy rumianku sprawi, że będą rosły bujniej. Odkazi również ziemi, w której mogłyby się rozwinąć niebezpieczne bakterie. Ziołowymi naparami można też spryskiwać kwiaty-wtedy grzyby pleśniowe przestaną się rozwijać.

27.Węgiel drzewny do ciętych kwiatów
Gdy łodygi ciętych kwiatów gniją, woda zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Mozesz temu zapobiec, wrzucając do wazonu kwiatekwęgla drzewnego.
Bardzo pozyteczne porady i bardzo naturalne.Sama mam ogród i rosnie u mnie lawenda.Mszyc ani śladu.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-14 13:31:50

Jeszcze na mszyce jest dobre-częste podlewanie i to dość porządnym strumieniem.Mszyce nie lubią wody!

Ostatnio zmieniony: 2012-10-14 13:33:58

Komentuj

  1. Zaloguj się:
  1. 24.09.2012
Dodaj opiniꙠo stronie
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może dział‚ać‡ lepiej. Dowiedz się™ więcejRozumiem