Jak zachęcić nawet małe dziecko do puzzli?
Dziś chciałabym zaproponować sposób przyzwyczajenia małego dziecka do układania puzzli. Na początek chcę zapewnić wszystkich rodziców (nawet tych najmniejszych dzieci), że naprawdę warto przekonać dziecko do tej zabawy. Każdy z nas zada sobie pytanie: dlaczego, po co składać obrazek z kilkunastu (kilkudziesięciu, kilkuset) części? Być może dziecko nauczy się więcej, jeśli w tym czasie obejrzy bajkę czy pogra na komputerze? Otóż nie! Układanie puzzli to wyjątkowa gimnastyka dla mózgu. Dziecko uczy się spostrzegawczości, kreatywności, cierpliwości, koncentracji. Te cechy doskonale przydadzą się to w szkole.

Zacznij od prostych
Na początek doskonałe są puzzle piankowe. dzięki nim dziecko może układać sobie różne kształty, w tym czasie poznaje też literki czy cyferki będące na poszczególnych elementach. Ten etap jest swego rodzaju zapoznaniem się ze światem puzzli.
Pamiętaj, co i kogo lubi
Kiedy dziecko jest już na tyle duż, że może być na przykład fanem Kubusia Puchatka, kup mu układankę przedstawiającą przygody przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Jeśli woli Strażaka Sama, Teletubisie lub Scoobi Doo, poszukaj takich puzzli. Na początek niech to będą puzzle składające się z 30 elementów. Chętniej je ułoży, nie będzie się niecierpliwiło. Nie chodzi o to, by maluch w wieku trzech lat układał obrazek ze stu części, a mając lat sześć – z tysiąca. To nie wyścig! Dostosuj skalę trudności do jego umiejętności.
Układajcie razem
Ty możesz ułożyć Kubusia Puchatka, a dziecko Tygryska. Dzięki wspólnej zabawie puzzle wydadzą się przedszkolakowi bardziej interesujące.
Podpowiadaj
Gdy widzisz, że malec nie daje sobie z czymś rady, pomóż mu dopasować obrazek. Nie rób jednak tego za niego. Podpowiedz tylko, co ma zrobić, np. „Może zacznij od drzewka”, „Teraz ułóż samochód”.
Kibicuj
Mów: „Świetnie, udało ci się już ułożyć króliczka!”, „Brawo, połączyłeś te części”. Chwal za osiągnięcia. To zachęca smyka do coraz bardziej skomplikowanych układanek. Spraw aby dla dziecka układanie puzzli było doskonałą zabawą.
Podnoś poziom
Dopiero gdy twoje dziecko naprawdę polubi puzzle, wybieraj bardziej skomplikowane.
Dodaj komentarz