Jak urodzić i nie zwariować z bólu?
Urodzenie dziecka jest wielkim wysiłkiem fizycznym, niekiedy wydającym się nie do zniesienia. Każda kobieta zastanawia się czy wytrzyma, czy podoła, ale wiedz, że ból przy porodzie to bardzo indywidualna sprawa i nie jesteś skazana na cierpienie. Żeby przejść przez ten ból jak najlepiej, warto być na niego przygotowanym i znać metody, które rodzącym proponuje zarówno natura jak i nowoczesna medycyna. Jeśli jesteś w ciąży i już niedługo czeka cię ta wędrówka po górach, przyda ci się kilka rad:
Staraj się jak najmniej denerwować, gdyż strach tylko zwiększa ból. Swój strach zmniejszysz poprzez zwiększanie komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Przed porodem zapisz się do szkoły rodzenia, słuchaj tylko pozytywnych opowieści i rad innych ludzi. Upewnij się, aby w czasie porodu towarzyszyła ci bliska osoba (partner, mama, przyjaciółka), gdyż poczucie, że nie jesteś sama daje komfort psychiczny. Podczas porodu myśl o tym, że niedługo zobaczysz swoje maleństwo, a ta myśl doda ci sił.
Słuchaj wykwalifikowanego personelu medycznego i zaufaj lekarzowi oraz położnej. Ale też nie bój się wypowiadać swoich opinii i mówić o tym, co ci się nie podoba.
Postaraj się rozluźnić i zrelaksować. Skup się na oddechu i wyobraź sobie, że z każdym wydechem pozbywasz się napięcia i bólu ze swego ciała. Unikaj wstrzymywania oddechu, gdyż taka praktyka tylko zwiększa ból i zmęczenie. Każdą przerwę między skurczami wykorzystaj na odpoczynek. Możesz do szpitala wziąć ze sobą empetrójkę i słuchawki, byś mogła słuchać swojej ulubionej muzyki – to uspokaja.
Bądź aktywna. Ruszaj się, chodź, kołysz się, korzystaj ze sprzętów dostępnych w sali rodzenia typu piłki, worki sako, drabinki. Wypróbuj różnych pozycji rodzenia, aby dobrać tę najbardziej odpowiednią dla ciebie, która pomoże ci urodzić dziecko dość szybko i sprawnie.
Skorzystaj z masażu albo też ciepłych lub zimnych okładów. Masaż może wykonywać osoba towarzysząca ci lub położna. Masaż odciąża okolicę krzyżową. Do ciepłych okładów możesz wykorzystać butelki z gorącą wodą, koc elektryczny, kompresy żelowe, strumień ciepłej wody. Do zimnych okładów wykorzystaj żelowe okłady lub kostki lodu. Możesz też stosować okłady naprzemiennie, co przynosi dużą ulgę.
Skorzystaj z kąpieli. Woda pomoże ci się zrelaksować zmniejszając odczucie bólu i zwiększając poziom endorfiny w organizmie. Jeśli nie możesz wejść do wanny, skorzystaj z prysznica masując sobie plecy bądź brzuch, a dźwięk strumienia wody pomoże ci się rozluźnić.
Wypróbuj gaz rozweselający. Jeśli w twoim szpitalu stosowana jest ta metoda, to masz dużo szczęścia. Dzięki NO2 będziesz miała lepszy humor, będziesz bardziej rozluźniona i zrelaksowana, a sama urodzenie dziecka stanie się dużo przyjemniejszym wydarzeniem.
Nie krępuj się głośnym wydawaniem dźwięków, gdyż ty i twoje maleństwo jesteście najważniejsi. W taki sposób ból i napięcie wydobywają z siebie sportowcy. Otwierając usta i wydając dźwięki rozluźniasz mięśnie krocza i pobudzasz organizm do wysiłku.

Nie bój się poprosić o znieczulenie, jeśli ból jest nadal nie do zniesienia. Są różne metody znieczulenia i przed decyzją o zastosowaniu którejkolwiek personel medyczny ma obowiązek opisać ci działanie danej metody, jej zalety i ewentualne skutki uboczne.
Galeria


Dodaj komentarz