Jak ułatwić dziecku zasypianie?
Usypiając dziecko staraj się być opanowania i spokojna, dzieci są bardzo wyczulone na nastrój rodziców, zaczynają się denerwować i droga do spania zaczyna się wydłużać. Jeśli czujesz, że nie jesteś wstanie dłużej usypiać maluszka poproś o pomoc męża by zajął się dzieckiem a sama wyjdź na spacer lub do drugiego pokoju, dziecko w końcu zaśnie.
Ważne jest ustalenie godzin zasypania, dzieci lubią gdy wszystko co dzieje się wokół nich jest przewidywalne. Pomiędzy 19-21 aktywność dziecka maleje, wykorzystajmy to aby zawsze o tej porze układać dziecko do spania.
Wprowadź rytuały wieczornego usypiania, np. dla najmłodszych może to być kąpiel, masaż, karmienie, kołysanie, dźwięk pozytywki i łóżeczko. Dla starszych: spacer lub spokojna zabawa, kolacja, mycie ząbków, dobranocka lub czytanie bajek.
Nastrój to następna ważna rzecz przy usypianiu dziecka: w pokoju powinien panować półmrok, najlepiej zapal nocna lampkę i nie gaś jej nawet gdy maluszek zaśnie, z łóżeczka usuń wszystkie zabawki.
Pamiętaj o przewietrzeniu pokoju przed położeniem dzieciaczka do snu – gdy jest duszno gorzej jest spać.
Przed snem dziecko powinno się wyciszyć, wieczorem można ze starszym układać klocki, niemowlaczkowi można nucić kołysanki.
Podczas drzemki dziecka podczas dnia nie uciszaj całej rodziny, jeśli przyzwyczaisz dziecko do ciszy, malec będzie budzić się przy najmniejszym hałasie.
Nie dawaj dziecku żadnych środków nasennych czy uspakajających, jest na to za małe. O podawaniu leków może decydować lekarz.
- •Sprawdź, ile przesypia Twoje dziecko w ciągu dnia, kiedy dziecko rośnie potrzebuje coraz mniej snu w ciągu dnia. Jeśli dzieciaczek w ciągu dnia śpi dwa razy po trzy godziny, w ciągu nocy nie prześpi 12 godzin, jeśli drzemka popołudniowa zakończy się o 18, nie wymagaj by o 20 maluch znowu poszedł spać.
Nie przeszkadzaj dziecku w spaniu: nie rozbudzaj śpiącego by zobaczyć czy ma sucho, nie poprawiaj pościeli i ułożenia dziecka, nie pochylaj się zbyt często, żeby sprawdzić czy śpi – wszystkie te czynności mogą dziecku przeszkadzać z zaśnięciu.
Jeśli starsze dziecko w ciągu nocy budzi się co godzinę i domaga się jedzenia, bądź pewna, dziecko nie jest głodne, chce zainteresowania swoją osobą. Można w takich sytuacjach podawać dziecku butelkę z przegotowana wodą.
• Przeczytaj teraz:
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 13:58:17
Ostatnio zmieniony: 2011-06-30 13:20:46
Dodaj komentarz