Jak ułatwić dziecku zasypianie?

Usypiając dziecko staraj się być opanowania i spokojna, dzieci są bardzo wyczulone na nastrój rodziców, zaczynają się denerwować i droga do spania zaczyna się wydłużać. Jeśli czujesz, że nie jesteś wstanie dłużej usypiać maluszka poproś o pomoc męża by zajął się dzieckiem a sama wyjdź na spacer lub do drugiego pokoju, dziecko w końcu zaśnie.

1

Ważne jest ustalenie godzin zasypania, dzieci lubią gdy wszystko co dzieje się wokół nich jest przewidywalne. Pomiędzy 19-21 aktywność dziecka maleje, wykorzystajmy to aby zawsze o tej porze układać dziecko do spania.


2

Wprowadź rytuały wieczornego usypiania, np. dla najmłodszych może to być kąpiel, masaż, karmienie, kołysanie, dźwięk pozytywki i łóżeczko. Dla starszych: spacer lub spokojna zabawa, kolacja, mycie ząbków, dobranocka lub czytanie bajek.


3

Nastrój to następna ważna rzecz przy usypianiu dziecka: w pokoju powinien panować półmrok, najlepiej zapal nocna lampkę i nie gaś jej nawet gdy maluszek zaśnie, z łóżeczka usuń wszystkie zabawki.


4

Pamiętaj o przewietrzeniu pokoju przed położeniem dzieciaczka do snu – gdy jest duszno gorzej jest spać.


5

Przed snem dziecko powinno się wyciszyć, wieczorem można ze starszym układać klocki, niemowlaczkowi można nucić kołysanki.


6

Podczas drzemki dziecka podczas dnia nie uciszaj całej rodziny, jeśli przyzwyczaisz dziecko do ciszy, malec będzie budzić się przy najmniejszym hałasie.


7

Nie dawaj dziecku żadnych środków nasennych czy uspakajających, jest na to za małe. O podawaniu leków może decydować lekarz.


8

  1. Sprawdź, ile przesypia Twoje dziecko w ciągu dnia, kiedy dziecko rośnie potrzebuje coraz mniej snu w ciągu dnia. Jeśli dzieciaczek w ciągu dnia śpi dwa razy po trzy godziny, w ciągu nocy nie prześpi 12 godzin, jeśli drzemka popołudniowa zakończy się o 18, nie wymagaj by o 20 maluch znowu poszedł spać.


9

Nie przeszkadzaj dziecku w spaniu: nie rozbudzaj śpiącego by zobaczyć czy ma sucho, nie poprawiaj pościeli i ułożenia dziecka, nie pochylaj się zbyt często, żeby sprawdzić czy śpi – wszystkie te czynności mogą dziecku przeszkadzać z zaśnięciu.


10

Jeśli starsze dziecko w ciągu nocy budzi się co godzinę i domaga się jedzenia, bądź pewna, dziecko nie jest głodne, chce zainteresowania swoją osobą. Można w takich sytuacjach podawać dziecku butelkę z przegotowana wodą.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.12.2009

Komentarze

super porady, a zdjęcie słodkie:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 13:58:17

ach to zasypianie przy jednym dziecku nie było problemu ale dwoje w jednym pokoju to już trudniej:)(9 miesięcy i 3ipół roku).Gdy nadchodzi pora snu zaczyna się a to starszy chce jeszcze jeść a to pić a to najchętniej to by się ubrał wyszedł na dwór bo on to wcale zmęczony nie jest:) Jednak najczęściej szybko zasypia. Młodszy no cóż zależy od nastroju teraz ma okres ząbkowania więc jest bardzo marudny. moją dużą pomocą jest fakt,że jeszcze karmie piersią i zauważyłam że chętniej zasypia jak jest otulony kocykiem i ma przy sobie swojego ulubionego misia. Do tego w lecie staram się mieć okno cały czas otwarte w chłodniejsze wieczory (jesień,zima) staram się wietrzyć pokój przynajmniej z pół godziny przed położeniem Pociech i oczywiście śpiewam kołysanki:)-nie istotne ,że fałszuje,Dzieciaczki się do tego przyzwyczaiły i im to nie przeszkadza a słysząc mój głos czują się bezpieczne:)

Ostatnio zmieniony: 2011-06-30 13:20:46

Bardzo fajna porady i świetne zdjęcie!
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj