Jak rozszerzyć dietę dziecka?

Twój pediatra na pewno powie ci jak to zrobić i koniecznie zapytaj go o radę, zanim zaczniesz cokolwiek do diety wprowadzać. Wiele informacji znajdziesz też w sieci, ale wiem, że mimo wszystko rozszerzanie diety dziecka wcale nie jest sprawą prostą i oczywistą. Opisywany schemat jest zaczerpnięty z mojego własnego doświadczenia.

1

Kiedy zacząć? Jeśli karmisz piersią najlepiej wprowadzań pokarmy stałe po szóstym miesiącu życia. Jeśli butelką, po czwartym. Wiem, że wiele matek chce (musi) wrócić do pracy jak najszybciej, więc rozszerzanie diety zaczyna się między czwartym a szóstym miesiącem


2

Dietę rozszerzaj stopniowo. Podawaj dania jednoskładnikowe, odczekaj dwie doby, jeśli wszystko będzie ok spróbuj podać kolejne danie. Proponowałbym zacząć od słoiczków, bo tylko wtedy mamy pewność, ze produkt jest naprawdę bezpieczny dla dziecka. Zacznij od jednej, dwóch łyżeczek i stopniowo zwiększaj ilość jedzenia, aż dojdziesz do całego słoiczka. Pierwszym produktem jaki podałam był sok jabłkowy, potem słoik z jabłuszkiem, słodka marchewka, brokuł, ziemniaczki ze szpinakiem.


3

Jeśli twoje dziecko zacznie jeść (co wcale nie jest takie oczywiste). Obserwuj uważnie co mu smakuje a co nie. Okazuje się bowiem, że dziecko czasem grymasi, nie dlatego, że czegoś nie lubi, tylko, dlatego, ze coś mu nie służy np. boli go brzuszek, ale nie potrafi inaczej ci tego powiedzieć. U mnie problem był np. ze schabem. Dziecko nie chciało jeść tych słoiczków, po czym okazało się, że ma na schab alergię.


4

Jeśli się okaże, że dziecko ma alergię na któryś ze składników, po prostu odłóż go na jakieś dwa, trzy tygodnie. Po tym czasie spróbuj podać ponownie. Układ pokarmowy dziecka wciąż się rozwija i przygotowuje do przyjmowania różnych pokarmów.


5

Dodawaj do pokarmu gluten. Na początek niewielkie ilości (pół łyżeczki ugotowanej kaszy manny).


6

Po 4-6 tygodniach rozszerzania diety wprowadź do jadłospisu swojego dziecka kaszkę, na początek bezglutenową.


7

Po dwóch miesiącach dodawaj do pokarmu pół żółtka co drugi dzień.


8

W okolicy ósmego i dziewiątego miesiąca życia żywieniowy schemat dnia powinien wyglądać np. śniadanie kaszka z mlekiem, drugie śniadanie mleczko, obiad zupka warzywna z mięskiem, podwieczorek owoc, kolacja kaszka z mlekiem


9

Oczywiście żywienie samymi słoiczkami jest okrutnie drogie, dlatego warto zastąpić je po pewnym czasie własnymi obiadkami. Jak to zrobić opiszę w kolejnym artykule.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.02.2012

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj