Jak rozpoznać u dziecka ospę wietrzną?
Ospę wietrzną wywołuje wirus, może on wywoływać również inną chorobę zwana półpaścem. Do zakażenia dochodzi na drodze kropelkowej, dziecko zaraża 2 dni przed wystąpieniem wysypki. Czas trwania choroby wynosi około 14-28 dni, kończy się gdy wszystkie pęcherzyki przyschnął.
Objawy to wystąpienie gorączki czasami ból kończyn oraz charakterystyczna wysypka pojawiająca się rzutami w odstępach co parę godzin, takich rzutów może być kilka lub kilkanaście.
Zmiany skórne mają postać czerwonych plamek, które po kilku godzinach wypełniają się jasnym płynem surowiczym, wielkości łebka od szpileczki do ziarnka grochu. W zależności od natężenia mogą występować: na owłosionej skórze głowy, na śluzówkach jamy ustnej, na narządach płciowych, na całym ciele.
Wysypka trwa 14 -28 dni i powoduje silne swędzenie.
Po pewnym czasie pęcherzyki pękają i zasychają tworząc strupki. Ważne jest aby dziecko ich nie zdrapywało ponieważ w tym miejscu pozostanie blizna.
Chore dziecko powinno być izolowane do czasu kiedy wszystkie strupki odgadnął.
Leczenie zależnie od przebiegu - leki zmniejszające swędzenie (papka do smarowania, leki przeciwhistaminowe), można również stosować wodny roztwór nadmanganianu potasu, leki przeciwbólowe i obniżające gorączkę. W cięższych przypadkach stosuje się leki przeciwwirusowe.
Zapobieganie to szczepienie dzieci według obowiązującego kalendarza szczepień.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Powyższa porada nie stanowi porady lekarskiej. W razie wystąpienia wyżej opisanych objawów należy skontaktować się z lekarzem.
Galeria

Dodaj komentarz