Jak radzić sobie z katarem u malca?
Zapchany nosek, utrudniony oddech, kichanie, łzawienie i inne nieprzyjemne objawy kataru bardzo męczą malutkie dziecko. Warto wiedzieć, jak pomóc brzdącowi - niekoniecznie podając krople do nosa.
- • Chusteczki higieniczne, gumowa gruszka do oczyszczania noska, olejek eteryczny, wapń w tabletkach, maść majerankowa.
Kup gumową gruszkę do odciągania wydzieliny z nosa. Poproś farmaceutę o rozmiar odpowiedni do wieku dziecka (niemowlęta mają maleńkie dziurki w noskach). Gruszka idealnie spisuje się w sytuacji, gdy dziecko jest jeszcze za małe, aby umieć wydmuchać wydzielinę z noska.
Naciśnij gruszkę, by wypuścić z niej powietrze. Spiczaste zakończenie gruszki z wciąż wciśniętymi ściankami delikatnie wprowadź do otworu nosowego dziecka (uważaj, by nie wciskać gruszki zbyt głęboko ani by nie uszkodzić delikatnej wyściółki noska). Puść ścianki gruszki, by wydzielina została wessana do środka przyrządu. Operację odsysania wydzieliny powtarzaj kilka razy w każdej z dziurek nosowych.
Po użyciu gruszkę dokładnie umyj, a jej koniec zdezynfekuj, przecierając alkoholem (ale nie spirytusem). Osusz i używaj wedle potrzeby.
Kup w aptece maść majerankową i posmaruj dziecku okolice otworów nosowych - ale tylko z zewnątrz. Aromat majerankowy wspomaga likwidację przykrych objawów kataru.
Jeśli lekarz dziecięcy zaleci, podawaj wapno - w dawkach ściśle określanych przez pediatrę. Możesz też zapytać o możliwość stosowania łagodnie działających olejków eterycznych - dozowanych na poduszkę, w postaci parowych inhalacji lub do kominka aromaterapeutycznego. Im młodsze dziecko, tym ostrożniej należy dozować olejek - nie pozwól, by olejek miał styczność bezpośrednio ze skórą dziecka. Gdyby tak się stało, od razu zmyj go letnią wodą.
Podawaj dziecku sporo picia - razem z katarem traci ono cenne płyny. Jeśli możesz - włącz do diety malca czarną porzeczkę lub truskawki; owoce te zawierają sporo łatwo przyswajalnej wit. C
Smaruj delikatnym dziecięcym kremem kilka razy dziennie podrażnione wycieraniem boki noska oraz usta malca. Wargi lubią pierzchnąć i pękać podczas kataru.
Zadbaj, by w pokoju dziecka nie było zbyt ciepło i zbyt sucho - w chłodniejszym i bardziej wilgotnym pomieszczeniu dochodzi do mniejszego podrażnienia skóry przy nosku.

Jeśli brzdąc potrafi już wydmuchiwać nosek, oczyszczaj mu każdą dziurkę z osobna, używając miękkich chusteczek jednorazowego użytku.
By dziecku lepiej się oddychało podczas snu, unieś mu nieco poduszkę. Wyższe ułożenie główki zmniejszy też ryzyko zapchania trąbek słuchowych przez spływającą wydzielinę.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Czyszcząc maluszkowi nosek, pamiętaj, że to delikatna struktura
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-01-23 17:52:07
Dodaj komentarz