Jak przygotować się do pierwszej kąpieli noworodka?

Jednym z pierwszych poważnych zadań świeżo upieczonego rodzica jest pierwsza kąpiel. Zdarza się, że bywa mocno stresująca, ale wystarczy dobrze się do niej przygotować, by dla obu stron przebiegła ona sprawnie i gładko.

1

Potrzebne ci będą: wanienka (wiadro kąpielowe tudzież inny modny przedmiot kąpielowy), termometr do wody (dla niedoświadczonych rodziców) tetrowa pieluszka (gąbka lub mata antypoślizgowa), kosmetyk do kąpieli (na początku najlepiej płyn z oliwką), inne kosmetyki, których chcesz używać (oliwka, maść na odparzenia itp.), ręcznik kąpielowy (najlepiej z kapturkiem), jałowe gaziki (patyczki higieniczne) do pielęgnacji kikuta pępowinowego (o ile nie odpadł w szpitalu), pieluszka jednorazowa, ubranko do spania


2

Dobrze przygotuj miejsce kąpieli. Zadbaj by mieć wszystko pod ręką. Najlepiej gdy wanienkę ustawisz na stabilnym podłożu zaraz przy łóżeczku i przewijaku. Przygotuj również miejsce na kosmetyki, pieluszki i ubranko. Gdy rozpoczniesz już kąpiel nie będzie na to czasu. Pamiętaj, że im dłużej się „miotasz” tym maluszek bardziej się stresuje i płacze.


3

Napełnij wanienkę wodą i sprawdź termometrem czy ma odpowiednią temperaturę (najlepiej 37 stopni). Dolej płynu do kąpieli i włóż pieluszkę tetrową bądź inne antypoślizgowe zabezpieczenie (nie jest konieczne jeśli czujesz, że stabilnie trzymasz dziecko)


4

Przygotuj niemowlę. Rozbierz i delikatnie włóż do wody. Najlepiej robić to stopniowo by je przyzwyczaić.


5

Dziecko trzymaj stabilnie najlepiej opierając na swoim przedramieniu i ręką przytrzymując pod pachą


6

Delikatnie obmyj ciało dziecka najlepiej dłonią. Do pierwszych kąpieli nie polecam myjki, ponieważ może ona podrażnić delikatną skórę dziecka.


7

Pamiętaj! Dziecko myjemy od głowy po stopy, więc najpierw buzia, głowa, potem tułów, pupa i nogi.


8

Wolną ręką sięgnij po ręcznik, ułóż go sobie na ramieniu i wyciągnij dziecko kładąc je brzuszkiem do ramienia. Okryj szybko ręcznikiem by nie marzło.


9

Przenieś na przewijak i delikatnie osusz malca. Staraj się zbytnio nie pocierać ciałka ręcznikiem. Jeśli chcesz użyć dodatkowych kosmetyków to zrób to teraz. Pamiętaj jednak, by wyciągnąć mokry ręcznik spod dziecka.


10

Załóż pieluszkę. Teraz możesz zająć się pępkiem o ile jeszcze kikut nie odpadł. Dobrze osusz go gazikiem, następnie przemyj octaniseptem (spirytus lepiej jest użyć, gdy po kilku dniach, wciąż walczymy z kikutem). Do przemywania użyj świeżego gazika lub patyczka higienicznego.


11

Ubierz dziecko.


12

I to wszystko. Strasznie to tylko wygląda w opisie. Gdy dobrze zorganizujesz miejsce kąpieli cały proces przebiegnie sprawnie i przyjemnie. Powodzenia.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.02.2012

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj