Jak prawidłowo odżywiać się w I trymestrze ciąży?
Okres ciąży to czas gdy Twoja waga zacznie rosnąć i jest to zjawisko zupełnie normalne i konieczne. Przyrost masy ciała będzie uzależniony od tego ile wcześniej ważyłaś i nie powinien być zbyt duży. Prawidłowo masa ciała wzrasta o około 20%. Zbyt duży lub zbyt mały przyrost masy ciała może świadczyć o nieprawidłowym przebiegu ciąży. Podczas każdej wizyty u ginekologa będziesz miała kontrolowana wagę.
W I trymestrze ciąży nie zwiększa się zapotrzebowanie na energię.Dieta w tym okresie powinna być nastawiona na minerały i witaminy.
Potrzebujesz w okresie całej ciąży 1-1,5 porcji dziennie produktów białkowych, dlatego spożywaj mięso (cielęcina, wołowina, polędwica wieprzowa, pierś kurczaka lub indyka), nasiona roślin strączkowych (fasola, cieciorka, soczewica, groch) oraz 2 jaja. Mięso i nasiona roślin strączkowych zawierają duże ilości białka oraz witamin z grupy B, większość źródeł białka jest źródłem żelaza i cynku.
W I trymestrze ciąży potrzebujesz 4 porcji warzyw i 3 porcji owoców w ciągu dnia. Warzywa o barwie ciemnej zieleni dostarczają kwas foliowy – witaminę z grupy B chroniącą przed powstaniem wad rozwojowych cewy nerwowej u płodu w I trymestrze ciąży. Najwięcej cennych związków dostarczysz sobie stosując metodę tzw. tęczy, sięgaj codziennie po warzywa i owoce we wszystkich możliwych kolorach.
W związku z często występującymi w tym okresie nudnościami i wymiotami należy zmienić pewne nawyki żywieniowe i mimo wszystko nie rezygnować z posiłków.
Szczegółowe informacje dotyczące odżywiania przy występujących nudnościach i wymiotach znajdziesz w innych poradach zamieszczonych na portalu zaradni.
W I trymestrze ciąży często obserwuje się nieznaczny spadek masy ciała (spowodowany np. wymiotami, nudnościami), około 20 tygodnia następuje stopniowy przyrost.
Nie jedz za dwoje, prowadzi to do nadmiernego przyrostu masy ciała, może być przyczyną pojawienia się zaburzeń w przebiegu ciąży i porodu.
Zbyt duży przyrost masy ciała utrudnia powrót do wagi sprzed ciąży, ponieważ powoduje nadmierne rozwinięcie tkanki tłuszczowej szczególnie w okolicy barków, klatki piersiowej, ud.
Unikaj picia kawy, mocnej herbaty, coca-coli oraz innych napojów, które mogą zawierać kofeinę, ponieważ działa ona moczopędnie, odwadnia i działa pobudzająco, u dziecka może powodować przyspieszony oddech i niepokój.
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 21:13:12
Ostatnio zmieniony: 2013-01-20 15:16:31
Ostatnio zmieniony: 2011-01-30 11:02:31
Dodaj komentarz