Jak prawidłowo odżywiać się podczas karmienia piersią?

Wiele kobiet stoi przed dylematem - karmić piersią czy sztucznie? Co jest lepsze dla dziecka. Co mogę jeść, a czego nie podczas karmienia piersią? Czy mam wystarczająco pokarmu. Wiele dzieci w dzisiejszych czasach jest alergikami - ale pamiętajmy, że nie wszystkie. Do każdego dziecka należy podejść indywidualnie. Każde dziecko jest inne. Karmiąc dziecko należy uważnie je obserwować - jeśli zjemy coś czego nasze maleństwo nie toleruje może pojawić się u niego wysypka, bóle brzuszka, apatia.

1

Indywidualne podejście

Indywidualne podejście

Każde dziecko jest indywidualne i każde może tolerować inne pokarmy przyjmowane przez matkę. Jednak zdecydowanie z naszej diety musi zniknąć alkohol, papierosy i wszelkie używki. Pamiętajmy, że to co sami bierzemy do ust je również nasze dziecko. Oczywiście jeśli od czasu do czasu wypijemy puszkę coli, czy filiżankę kawy nic złego się nie stanie.


2

Sposób na złe jedzenie

Jeśli zdarzy nam się wypić ODROBINĘ alkoholu lub zjeść tłustego fast fooda czy przyjąć inny posiłek, którego nasze maleństwo nie toleruje wtedy nie przystawiajmy go do piersi tylko nakarmmy sztucznie - a swój pokarm należy odessać i wylać. Na rynku są specjalne aparaty do mierzenia poziomu alkoholu w organizmie. Warto się w niego zaopatrzyć.


3

Naturalna dieta podczas karmienia piersią

Co należy jeść podczas karmienia piersią? Pamiętajmy, że organizm kobiety po porodzie jest wyczerpany i musi przyjmować odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych. Na początku karmienia piersią należy jeść gotowane, warzywa, owoce, gotowane lub pieczone mięso, jogurty. Jeśli lubimy soki to pijmy tylko te naturalne lub wyciskane w domu. Kiedy dziecko nie ma objaw alergii (wysypki, biegunki, bóle brzuszka, niepokój, silny płacz) możemy rozszerzyć dietę o inne składniki np. jajka, ryby, orzechy, stopniowo wprowadzajmy słodycze.


4

Tolerancja pokarmu

Możemy pić kawę czy kakao, czekolada też nie jest zakazana. Wszystko pod warunkiem, że nasze dziecko dobrze to toleruje. Wiele dzieci jest uczulonych na białko mleka krowiego ale nie jest to reguła. Śmiało można jeść nabiał. Dopiero gdy okaże się , że dziecko jest alergiczne zrezygnujmy z niego.


5

Bardzo ważne jest też zwracanie uwagi na firmy produkujące pokarm. Mój syn miał wysypkę po mleku jednej z polskich firm, natomiast na produkty innych firm reagował prawidłowo. Pamiętajmy o tym zanim wykluczymy dany produkt z naszej diety.


6

Czego nie jeść?

Produkty które należy wyeliminować z diety mamy karmiącej piersią to alkohol, mocna kawa, napoje gazowane (pamiętajmy że napoje typu cola mają w swoim składzie kofeinę, przez którą dziecko będzie pobudzone i niespokojne), dodatkowo takie napoje zawierają mnóstwo cukru, barwników i bąbelki, które powodują wzdęcie i bóle brzuszka. Tłuste mięsa, frytki smażone w głębokim oleju też nie są odpowiednie dla maluszka. Wszelkie słodycze - zwłaszcza barwione sztucznie również mogą dziecku zaszkodzić. Szczególną uwagę należy zwrócić na orzechy, mleko i kakao ponieważ często te produkty powodują alergię. Pamiętajmy, że niemowlaki uczulone są na przeróżne rzeczy - moje dziecko miał alergie na jabłka, ziemniaki i marchew. Czyli na produkty, które zazwyczaj nie uczulają. Najczęściej dzieci nie tolerują białka mleka krowiego, jajek, czekolady, orzechów.


7

Dieta karmiącej mamy

Dieta mamy karmiącej powinna być lekkostrawna i zawierać jak najwięcej witamin. Mięso zawsze gotujemy lub pieczemy w folii (bez dodatku tłuszczu). Owoce można jeść zarówno gotowane jak i świeże. Jeśli dziecko nie ma uczulenia na jabłka można pic kompot - jest zdecydowanie zdrowszy niż sok z kartonu. Zawsze należy czytać skład produktu który zamierzamy skonsumować. Jeśli na etykiecie jest dużo chemicznych nazw lepiej sobie go darować. Im bardziej naturalny produkt tym lepiej. Ciasto lepiej upiec w domu niż kupić gotowe (wtedy dokładnie wiemy jakie składniki do niego dodajemy). Należy też brać pod uwagę różne odmiany pokarmów - np. jeśli dziecko jest uczulone karpia to spróbujmy zjeść inną rybę. Podobnie z owocami - jedne jabłka mogą powodować alrgie a inne nie.Nowe produkty wprowadzajmy do naszej diety co 2 - 3 dni - wtedy łatwiej jest wyłapać winowajcę, który odpowiada za alergie u naszego maleństwa.


8

Uważnie wprowadzaj nowe składniki do diety

Z przymrużeniem oka traktujmy też dobre rady znajomych mam, które swoje dzieci karmiły piersią. Mój pediatra kazał mi jeść tylko gotowane jabłka, ryż i gotowanego kurczaka. Do tego wolno mi było pić tylko wodę. Oczywiście po takiej diecie bardzo szybko straciłam pokarm. Przy drugim dziecku jadłam wszystko. Kiedy okazało się, że syn źle reaguje na niektóre warzywa odstawiłam je. Należy uważnie obserwować dziecko i co 3 dni wprowadzać do naszej diety nowe produkty - wtedy najłatwiej jest wyłapać produkty źle tolerowane przez malucha.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.12.2013

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj