Jak postępować z małym niejadkiem?

Wielu młodym mamom problem braku apetytu dziecka spędza sen z powiek. Jednak zanim zaczniemy się martwić, że naszemu dziecku grożą niedobory witaminowe i energetyczne, sprawdźmy na aktualnych siatkach centylowych czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze. Jeżeli tak, a dodatkowo pociecha ma dobry humor, chętnie się bawi i dobrze śpi, to nie masz się czym denerwować. Jeżeli jest inaczej, skonsultuj się z pediatra i zadbaj o to, by dziecko odpowiednia zachęcić do jedzenia. Jak?

  • Cierpliwość i kreatywność :)
1

Posiłki powinny być kolorowe. Postaraj się, aby a talerzu znalazły się warzywa i inne produkty o różnej barwie. Spróbuj ułożyć z nich proste obrazki. Na pewno uda Ci się stworzyć uśmiechniętą twarz z połowy plasterka pomidora jako uśmiech, nosem z papryki i oczami z plasterków jajka! Rusz swoją wyobraźnię i trochę pokombinuj. A może Twoje dziecko ma własne pomysły na przystrojenie talerza??? Zaangażuj je, po chwili pracy z jedzeniem na pewno nabierze apetytu!


2

Zadbaj, aby dieta dziecka była urozmaicona. Roczne dziecko może spożywać produkty z 5 podstawowych grup żywności. Są to produkty zbożowe; warzywa i owoce; mięso, ryby, wędliny i jaja; mleko i przetwory mleczne; masło i oleje roślinne. Postaraj się podawać dziecku różne obiadki, codziennie inne owoce na podwieczorek, urozmaicać obkłady kanapek. Poszukuj nowych produktów, których Twoje dziecko jeszcze nie zna, a może już jeść. Może jakieś nowe przepisy? Przejrzyj portale internetowe – inne mamy na pewno podziela się swoimi recepturami, a może któraś z nich spodoba się Twojemu dziecku.


3

Absolutnie nie zmuszaj dziecka do spożywania potraw, których wyraźnie nie lubi. Każdy ma jakieś produkty za którymi nie przepada i na pewno na siłę się ich nie polubi. Oczywiście, powinnaś zachęcać dziecko do ich spróbowania, ale nie możesz go do tego zmuszać. Obserwuj jednak reakcję dziecka na niektóre pokarmy. Czasami niechęć do jedzenia może być związana z nietolerancją lub alergią. Dotyczy to szczególnie mleka. Jeżeli podejrzewasz coś takiego u swojego dziecka, skontaktuj się z pediatrą.


4

Pozwalaj dziecku jeść samodzielnie, nawet jeżeli zajmuje to sporo czasu i wiąże się z wybrudzeniem całej jadalni. Często nowe pokarmy dziecko chce dotknąć, zjeść rękoma. Nic się nie stanie jeżeli raz czy dwa mu na to pozwolisz. Przecież każdy nowy pokarm, który mu dajesz, jest dla niego czymś zupełnie nie znanym. Dlatego nie dziw się, że nie che od razu wziąć go do ust. Uzbrój się w cierpliwość i pozwól eksperymentować dziecko z jedzeniem, jednak w żadnym przypadku nie pozwól, żeby przerodziło się to w zabawę.


5

Posiłki powinny być jedzone regularne, o stałych porach, tak, żeby dziecko wiedziało, że to właśnie teraz jest czas na kolejny posiłek. Jeżeli chce coś dojeść między posiłkami, niech będzie to jakiś owoc. Jeszcze lepiej, jeżeli będzie chciało zjeść kanapkę. Natomiast nie powinnaś zgadzać się na to, żeby podjadał słodycze.


6

Nie stosuj kar ani nagród za jedzenie. Posiłek nie może być dla dziecka stresem, ani sposobem na zdobycie nowej zabawki, kolejnej godziny przed telewizorem czy poobiedniej słodyczy. Spotkanie przy stole powinno byś dla każdego członka rodziny miłą chwila, którą wszyscy spędzacie razem.


7

Nie przekonuj dziecka, że coś trzeba jeść bo jest zdrowe. Ten argument naprawę do niego nie trafi. Postaraj się znaleźć taki, który spowoduje, że maluch sam chętnie będzie sięgał po wcześniej nie lubiany przez niego produkt. Może wystarczy powiedzieć, że każdy porządny sportowiec pije codzienne rano mleko?


8

Spróbuj zachęcić dziecko do jedzenia w formie zabawy. Szczególnie warto w ten sposób serwować dziecku nowe, nieznane przez niego wcześniej produkty. Może zgadywanka, przy zasłoniętych oczach, co teraz je? Na początku podaj po łyżeczce potrawy, które będzie już umiało rozpoznać, a potem trzecia łyżeczka z jakąś kulinarną nowością? Spróbuj!


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.05.2010

Komentarze

ciekawa porada

Ostatnio zmieniony: 2012-12-18 16:54:56

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj