Jak pomóc niemowlaczkowi przy kolkach?

Kolka pojawia się u niemowląt w wieku od 2 do 6 tygodni. Dziecko może wtedy płakać 2 do 4 godzin dziennie, chociaż nam sie wydaje, że krzyki trwają wiecznie. Pocieszmy się, że gdy dziecko ukończy 3 miesiące kolka zaczyna ustepować. Dziecko z kolką może płakać regularnie, a czasem płacz przechodzi we wrzask. Zaciska piąstki, zgina rączki w łokciach i podciaga kolana do brzuszka. Twarzyczkę ma rozgniewaną i napiętą, brzuszek napiety i pełen gazów. Czasami z wysiłkiem wydala gazy lub miewa wypróżnienie przed lub tuż po napadzie kolki. Na kolkę nie ma recepty oprócz uzbrojenia się w cierpliwośc i wytrwałość, ale możemy doznać chwilowej ulgi stosując poniższe sposoby.

  • dużo cierpliwości i miłości, herbatka z kopru włoskiego, melisa
1

Najpierw sprawdźmy, czy powodem krzyku nie jest inna przyczyna, a więc sprawdzamy czy dzidziuś nie ma mokro, czy nie jest głodny, czy nie jest mu zimno lub gorąco, czy nie chce smoczka lub na ręce. Dopiero gdy wykluczymy te przyczyny płaczu możemy działać w sprawie kolki.


2

Podczas karmienia trzymajmy dziecko w pozycji uniesionej, a nie poziomej i zawsze pilnujmy, żeby mu się odbiło. Starajmy się karmić dziecko w ciszy i spokoju, bez pośpiechu.
Jeśli karmimy dziecko piersią warto zakupić herbatkę dla mam z koperkiem włoskim i regularnie ją pić. Jeśli karmimy butelką zapytajmy o herbatki dla dzidziusia.


3

Przy kolce ważna dla dzidziusia jest nasza bliskość, a więc jak najwięcej przytulamy, kołyszemy, bierzemy na ręce. Jeśli dziecko nie chce być noszone możemy położyć dzidziusia na pleckach i pomasować brzuszek, zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara.


4

Ulgę przynosi kładzenie na brzuszku. Jeśli tego nie lubi możemy go ponosić na przedramieniu, brzuszkiem do dołu, z głową opartą o dłoń lub na zagięciu łokciowym.


5

Gdy karmisz dziecko piersią musisz uważać na dietę. Uważać trzeba na mleko krowie i jego przetwory, cytrusy, truskawki, czekoladę, ryby, jajka oraz cielęcinę. Unikamy ostrych przypraw oraz surowych wzdymających warzyw (fasola, kapusta, brokuły).
Uwaga-zawsze gdy zjemy coś nowego obserwujmy naszego dzidziusia. Jeśli zauważymy niepokojące objawy zrezygnujmy z potrawy.


6

Przebywaj z dzieckiem z dala od głośnych dźwięków, rozmów i ostrego światła.
Dbaj o stałe pory karmienia i zabiegów pielęgnacyjnych. To sprawia, że dzidziuś czuje się bezpiecznie. Każda zmiana rytmu wytrąca malca z równowagi i może powodować kolki.


7

W tych ciężkich tygodniach staraj się nie zapomnieć o sobie. Rozmawiaj z innymi rodzicami i wymieniaj doświadczenia, gdy tracisz już cierpliwość zaparz sobie melisę, w miarę możliwości odsypiaj nieprzespane noce. Nie wstydź się poprosić rodzinę, by zaopiekowali się twoim dzidziusiem, a sama wyjdź z domu. Nawet mała przyjemność regeneruje siły.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętaj kolki w końcu miną:)

  • Jeśli kolce towarzyszą wysypka i zielone kupki to może to być alergia pokarmowa.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.11.2012

Komentarze

na szczęście moje dzieci nei miały kolek . pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2012-11-18 11:56:41

Jak pomóc niemowlaczkowi...tak jak starszemu dziecku i osobie dorosłej.Podać odpowiednie leki.
Piszę z doświadczenia,po co maleństwo ma się męczyć z bolącym brzuszkiem i wzdęciami skoro istnieją lekarstwa na te dolegliwość.Jak ty jesteś chora bierzesz leki.Preparaty na kolkę są obojętne dla organizmu dziecka.Nie wyrządzają krzywdy ani nie pozostają w organizmie.Zatem szczerze je polecam.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-13 12:45:26

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj