Jak pielęgnować popękane brodawki?
W pierwszych dniach karmienia brodawki sutkowe są obolałe, może dojść do uszkodzenia naskórka i krwawienia. Nie poddawaj się, na wszystko są sposoby, jednak musisz być konsekwentna i uparta, w zamian otrzymasz zdrowie i uśmiech swojego maluszka.
Utrzymujący się ból, zaczerwienienie, pękanie brodawek może być spowodowane nieprawidłową technika przystawiania dziecka do piersi, nie pozwól dziecku nieprawidłowo ssać. Skoryguj technikę przystawania maluszka do piersi.
Przed karmieniem odciągnij trochę pokarmu, pobudzi to wypływ mleka, dopiero potem przystaw maluszka do piersi.
Zaczynaj karmienie od mniej bolesnej piersi, dziecko zaspokoi pierwszy głód, obolałą pierś będzie ssało spokojniej.
Smaruj brodawki kropelkami pokarmu, można robić to kilka razy dziennie pomiędzy karmieniami, mleko kobiece ma właściwości gojące, po posmarowaniu nie nakładaj od razu biustonosza, niech mleko wyschnie na brodawce.
Po karmieniu możesz smarować brodawki preparatami przeznaczonymi do tego celu, najlepsze są te, których nie trzeba zmywać przed karmieniem. Przed kupieniem produktu dokładnie zapoznaj się ze sposobem użycia danego preparatu.
Wietrz piersi, świeże powietrze przyspiesza gojenie się ran.
Możesz stosować nakładki ochronne, zapobiegają one drażnieniu brodawek przez ubranie. Możesz również stosować kapturki ochronne podczas karmienia, jednak nie dłużej niż 2-3 dni.
Odciągaj pokarm i podawaj go dziecku łyżeczką lub kubeczkiem, staraj się unikać podawania butelką, maluszek może przyzwyczaić się do smoczka i nie będzie chciał piersi.
Pamiętaj, zbyt częste mycie brodawek sutkowych powoduje wysuszenie naskórka i w konsekwencji ich pękanie. Prawidłowa higiena - to mycie piersi podczas codziennej kąpieli.
Jeśli masz kłopoty z prawidłowym przystawianiem dziecka do piersi, mimo stosowania wyżej wymienionych zaleceń brak jest poprawy, lub masz inne wątpliwości czy kłopoty podczas karmienia skonsultuj się ze swoją położna lub doradcą laktacyjnym.
• Przeczytaj teraz:
Galeria

Dodaj komentarz