Jak nauczyć dziecko mądrze oglądać telewizję?
Współczesne dzieci niemal rodzą się z pilotem od telewizora w ręku. Wszyscy jesteśmy świadomi, że dzieci oglądają zbyt wiele programów, co niestety nie ma dobrego wpływu na rozwój naszych pociech. Są one bombardowane przez treści komercyjne i pełne przemocy. Wiadomo, że telewizja jest źródłem wielu informacji o świecie i bez niej nie da się funkcjonować. Jednak wychowywanie dzieci powinno polegać na nauczeniu ich, jak korzystać z telewizji poprzez staranne dobieranie programów, rozmawianiu na ich temat i tworzenie nawyku wyłączania telewizji, aby mogły zająć się innymi sprawami. Oto kilka wskazówek, którymi należy się kierować.

Uczestnicz w oglądaniu programów z dziećmi, zwłaszcza najmłodszymi. Nie pozwalaj by oglądały programy bez twojej kontroli i same wyciągały wnioski z filmów pełnych przemocy, bez wspólnego ich omówienia i rozmowy na temat treści. Komentujcie oglądane programy, aby telewizja nie wywoływała w dziecku poczucia osamotnienia, lecz prowadziła do wymiany myśli i poglądów.
Chroń najmłodsze dzieci przed programami zbyt głośnymi i z rozbieganym pulsującym obrazem.

Nie traktuj telewizji jako niańki, ani sposobu na wyciszenie. Oglądanie telewizji powinno być wydarzeniem rodzinnym, w którym wszyscy biorą aktywnie udział. Samotne, gapiące się w obraz dziecko to otumanione dziecko, które chłonie wszystko jak gąbka nie rozumiejąc docierających do niego treści.
Zachęcaj dzieci do innych aktywności, zwłaszcza tych które rozwijają je fizycznie i intelektualnie. Pamiętaj o spacerach, graniu w piłkę, czytaniu książek, graniu w gry planszowe i podobnych zajęciach, które kształtują młody umysł. Gdy zaproponujesz dziecku inną alternatywę, to ku swemu zdumieniu możesz zauważyć, że jest ona dla niego bardziej atrakcyjna niż telewizja.
Ucz dzieci by wyłączać telewizor, gdy nie ma w danej chwili programu odpowiedniego dla nich. Unikaj sytuacji w domu, gdy telewizor gra, mimo że nikt go nie ogląda.
Pilnuj by telewizja była wyłączona podczas posiłków, podczas odwiedzin gości lub wykonywania innych atrakcyjnych czynności. W ten sposób wysyłasz informację, że są ważniejsze rzeczy do zrobienia.
Umieść telewizor w salonie lub pokoju rozrywki, abyś miał nad nim kontrolę. Nie umieszczaj telewizora w pokoju dziecięcym, gdyż wówczas nie wiesz co dzieci wybierają i oglądają. Taka sytuacja sprzyja ich izolowaniu się, może spowodować uzależnienia od telewizji i jest przeciwne życiu rodzinnemu.
Ustanów dzienny limit na telewizję. Ucz dzieci, że telewizja jak wszystkie rzeczy ma „ swoje miejsce” w życiu rodzinnym, obok innych aktywności.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Zawsze świeć przykładem. Ograniczaj oglądanie telewizji przez siebie do momentów, gdy dzieci śpią. A także angażuj się w inne formy aktywności jak czytanie, ćwiczenie, pracowanie na świeżym powietrzu itd.
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-11-24 13:18:12
Ostatnio zmieniony: 2012-11-19 09:55:58
Dodaj komentarz