Jak karmić noworodka piersią ?

Karmienie piersią sprawia że matka obdarza swoje dziecko najlepszym z możliwych pokarmów jakie może dostarczyć natura. Warto wybrać ten rodzaj karmienia gdyż daje ono wiele satysfakcji zarówno matce jak i dziecku.

1

Przede wszystkim usiądź w wygodnej dla siebie pozycji i zadbaj o dobre oparcie dla pleców. Dobrze nadaje się do tego niskie krzesło bez poręczy lub możesz usiąść na łóżku opierając się wygodnie o kilka poduszek. Karmienie może trwać nawet godzinę i dlatego ważne jest abyś miała przez ten cały czas wygodę.


2

Postaraj się rozluźnić i weź głęboki oddech. Kiedy niemowlę poczuje że jesteś odprężona i zrelaksowana łatwiej podda się twoim zabiegom.


3

Aby poczuć się pewniej możesz na kolanach umieścić poduszkę na której będzie leżało dziecko lub założyć nogę na nogę.


4

Ułóż dziecko na boku i przodem do piersi. Pamiętaj aby główka dziecka znajdowała się wyżej niż reszta ciała.


5

Niemowlaki mają wrodzony odruch poszukiwania brodawki czasem jednak przed dziesiątym dniem życia może zdarzyć się że trzeba ten odruch dodatkowo pobudzić przez głaskanie policzka dziecka.


6

Zbliż główkę dziecka do piersi w taki sposób aby dotykało ja brodą a język znajdował się pod brodawką. Przysuń pierś do buzi niemowlaka. Jeżeli dziecko nie chce otworzyć buzi łagodnie uciśnij pierś tuż nad otoczką aby na brodawkę spłynęło kilka kropel mleka. Gdy dziecko poczuje mleko na ustach może je to zachęcić do otwarcia buzi.


7

Prawidłowo przyssane dziecko nie tylko ssie brodawkę ale również uciska żuchwą zbiorniczki mleka znajdujące się na obwodzie otoczki. Pamiętaj że samo ssanie tylko brodawki nie daje mleka a co więcej będzie dla ciebie bolesne.


8

Na początku możesz poczuć przeszywający ból który po krótkiej chwili powinien ustąpić. Dziecko powinno mieć szeroko otwartą buzię do której wciągnęło brodawkę wraz z otoczką. To że niemowlę ssie prawidłowo, widać po tym że poruszają się jego skronie i uszy oraz pracują mięśnie żuchwy.


9

Pozwól dziecku ssać pierś tak długo jak będzie chciało. Pierś opróżniona będzie mniejsza i lżejsza. Podczas karmienia dziecko będzie odpoczywać i robić przerwy w ssaniu aby mogło mu się odbić połknięte powietrze.


10

Aby zrobić przerwę wsuń swój palec między dziąsła dziecka i delikatnie odsuń pierś. Nigdy nie wyrywaj mu brodawki z ust gdyż będzie to dla ciebie bardzo bolesne. Po nakarmieniu dziecko należy potrzymać w pozycji pionowej aby odbiło mu się połknięte powietrze.


11

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie zniechęcaj się jeżeli dziecko nie przyssie się od pierwszego razu. Bądź cierpliwa i ponawiaj próby.

  • Karmienie dziecka piersią może spowodować wypływ mleka również z drugiej piersi. Na wszelki wypadek przyłóż do drugiej piersi wkładkę laktacyjna lub chusteczkę higieniczną.

  • Rozmawiaj z dzieckiem podczas karmienia gdyż kontakt emocjonalny jest równie ważny jak samo karmienie.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.02.2012

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-01-23 11:57:05

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj