Jak efektywnie odciągać pokarm laktatorem?
Współcześnie coraz więcej młodych mam boryka się z problemem, że noworodek lub niemowlę nie potrafi lub w pewnym momencie przestaje mieć ochotę na ssanie piersi. Mając na uwadze, jak bardzo wartościowy jest pokarm naturalny prędzej czy później nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po laktator.
- • pozytywne nastawienie ( co dla mamy gotowej dla swojego maluszka zrobić wszystko jest rzeczą banalną), odpowiedni dla siebie laktator
Pozytywne myślenie i wytrwałość w swoim postanowieniu to połowa sukcesu. Chociaż odciąganie własnego pokarmu laktatorem jest czaso- i pracochłonne, gdy za jakiś czas spojrzysz na swoją zdrową i uśmiechniętą pociechę, powiesz sobie: "dałam radę, jestem z siebie taka dumna!"
Kolejne ćwierć powodzenia przypada na wybór dobrego laktatora. Przy czym dobry wcale nie musi oznaczać w tym wypadku drogi. Oferta rynkowa jest naprawdę bardzo szeroka. Warto poczytać rankingi lub popytać znajome mamusie i wybrać coś odpowiedniego dla siebie - zwłaszcza jeżeli laktator ma nam posłużyć przez kilka kolejnych miesięcy, kilka razy dziennie. Osobiście uważam, iż nie ma co przepłacać za elektryczny. Laktatory ręczne są równie wydajne, a oszczędzają energię elektryczną i nie wydają specyficznych dźwięków. Kolejne kroki równie szybko wejdą w krew.
Pamiętaj o systemie 7/5/3 (przynajmniej w pierwszych tygodniach) - co oznacza 7 minut odciągania pokarmu z jednej piersi, potem zmiana piersi i kolejne siedem minut, po czym wracamy do pierwszej piersi, odciągamy 5 minut i kolejna zmiana piersi itd. Czynność ta będzie trwała jednorazowo aż 30 minut, ale przynajmniej będziesz miała pewność, iż w ten sposób ilość pokarmu będzie stopniowo wzrastać i nie będziesz zmuszona sięgnąć po mleko modyfikowane.
Musisz być systematyczna w swoim postanowieniu. Przerwy między kolejnymi czynnościami odciągania pokarmu nie powinny być dłuższe niż 3-4 godziny, także w nocy kiedy to Twój pokarm jest najbardziej wartościowy. Moja rada: w nocy poproś partnera, aby nakarmił dzidziusia, a Ty w tym czasie spokojnie będziesz mogła odciągnąć pokarm na kolejne karmienie i zdążysz się wyspać.
Odciągając pokarm zawsze miej pod ręką butelkę wody mineralnej niegazowanej i popijaj ją co kilka minut. W ten sposób ilość Twojego pokarmu do następnego razu na pewno się "odnowi".
Grunt to dobra organizacja. Postaraj się odciągać pokarm w chwili, gdy maleństwo śpi, aby nie tracić cennych chwil ze swoją pociechą.
Uwagi i spostrzeżenia
- •pamiętaj o właściwym przechowywaniu odciągniętego pokarmu i sterylizacji laktatora
Dodaj komentarz