Jak dbać o higienę niemowlaka?

Uszy, oczy, jama ustna, twarz i pupa to miejsca, które u niemowlaka wymagają szczególnych i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Powinniśmy je praktykować właściwie już od pierwszych dni jego życia.

  • sól fizjologiczna, gaziki jałowe i niejałowe, letnia przegotowana woda, czysty ręcznik
1

Oczy i uszy przemywamy gazikami jałowymi (na każde oko i każde ucho osobny gazik) nasączonymi solą fizjologiczną.
Oko przecieramy delikatnie w kierunku od zewnętrznego kącika do wewnętrznego. Niemowlę podczas tej czynności odruchowo powinno je zamknąć, jednak mimo wszystko powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy to zrobiło, by nie uszkodzić gałki. Również nie naciskamy ani nie powtarzamy ruchu przy użyciu tego samego gazika.
Ucho czyścimy jednym ruchem od środka małżowiny (nie wsuwamy w żadnym wypadku do przewodu słuchowego) na zewnątrz, jak i za uchem. Należy to robić bardzo delikatnie, żeby nie podrażnić tych wrażliwych części ciała niemowlaka. Do usuwania woskowiny z trudniej dostępnych części nie zaleca się używania patyczków. Jeżeli okazuje się, że w przewodzie słuchowym jest jej za dużo, a stwierdzić może to lekarz, wtedy najczęściej zaleca on środek, który ją rozpuści: parafinę lub preparaty z oliwy z oliwek. Jednak stosowanie takich preparatów należy skonsultować z pediatrą lub lekarzem rodzinnym (nie stosować ich na własną rękę).


2

Jama ustna - owijamy palec wskazujący gazikiem jałowym i zamaczamy go w letniej, przegotowanej wodzie. Wsuwamy go do ust maluszka i jednym wymiatającym ruchem przecieramy wnętrze jamy ustnej. Czynność należy powtórzyć (oczywiście używając kolejnego gazika): dla języka, górnego podniebienia i osobno dla dziąseł. Zabieg ten powinno wykonywać się rano i wieczorem. Dopóki nie zaczniemy myć niemowlęciu pierwszych ząbków.


3

Twarz przemywamy również gazikiem jałowym nasączonym przegotowaną letnią wodą omijając okolice oczu. Następnie przykładamy do niej delikatnie czysty ręcznik (nie pocieramy), pozwalamy, by wchłonął on wilgoć. Oczywiście robimy to unikając zakrywania maluchowi nosa.


4

Pupę najlepiej (o ile jest to możliwe i sytuacja na to pozwala) przemywać również gazikami zamoczonymi w wodzie. Najlepszy do tego jest już ich większy rozmiar (nie muszą być jałowe) 7,5 x 7,5 cm i jeśli pupcia niemowlaka jest bardzo wrażliwa, lepiej zdecydować się na gaziki z włókniny. Najpierw myjemy genitalia, następnie okolice odbytu. Zawsze w tej kolejności i osobnymi gazikami ze względu na duże ryzyko infekcji wywołanej bakteriami pochodzącymi z kału (szczególnie narażone są na to dziewczynki). Osuszamy ją suchymi gazikami i zostawiamy niemowlę parę minut bez pieluchy.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Przy zabiegach pielęgnacyjnych należy pamiętać o własnej higienie oraz o kolejności wykonywanych czynności.

  • Po przebraniu pieluszki i pielęgnacji pupy niemowlaka zawsze myjemy dłonie.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.03.2013

Komentarze

:)

Ostatnio zmieniony: 2013-03-27 00:12:30

bardzo dobra porada dla każdej młodej mamy

Ostatnio zmieniony: 2013-03-19 08:38:38

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj