Ogrzewanie płaszczyznowe – sposoby na ciepło w domowych wnętrzach

Ciepło w domu da się zapewnić na wiele sposobów. Jedną z przydatnych opcji są rozwiązania powierzchniowe, stające się coraz częściej standardem grzewczym w naszych domach, zapewniając komfort cieplny dla wszystkich użytkowników.Czym wyróżnia się ogrzewanie płaszczyznowe? Jakie są jego rodzaje i gdzie je najlepiej wykorzystać? O tym przeczytacie poniżej. Ogrzewanie płaszczyznowe – co to takiego i jak działa? Różne typy ogrzewania płaszczyznowego coraz chętniej umieszcza się w wielu domowych wnętrzach, jako wydajne i niezmiernie praktyczne rozwiązanie grzewcze. Tym mianem określa się systemy grzewcze bez ściennych grzejników – zamiast nich stosuje się instalacje grzewcze (wodne lub elektryczne), ukryte w podłogach, ścianach lub sufitach. Najpopularniejszą opcją jest oczywiście ogrzewanie podłogowe. Jednak zdarza się, że w niektórych pokojach lepiej zastosować wariant ścienny lub sufitowy – jeśli dostępna powierzchnia podłogi jest zbyt mała, by zapewnić skuteczność grzewczą.

1

Różne rodzaje ogrzewania płaszczyznowego

Różne rodzaje ogrzewania płaszczyznowego

Na jakie ogrzewanie płaszczyznowe można się zdecydować? Do najczęściej wybieranych produktów zaliczają się systemy wodne, podłączone do pompy ciepła lub kotła grzewczego. Krąży w nich woda, wypromieniowująca ciepło do pomieszczenia przez całą powierzchnię ściany lub podłogi.
Znacznie prostszą w budowie, montażu i eksploatacji są warianty elektryczne, jak te dostępne choćby na stronie Econovli. Zaliczają się do nich choćby:
przewody grzewcze,
maty grzewcze.
Rozkłada się je pod wierzchnią warstwą podłogi i podłącza do domowej sieci energetycznej – nic więcej nie trzeba, by poczuć przyjemne ciepło w pomieszczeniach.
Czasami spotyka się także ciekawe rozwiązanie, czyli wykładziny dywanowe połączone z przewodami grzewczymi – jeszcze łatwiej zapewniające ciepło i budujące przytulność w różnych typach wnętrz (w tym również w biurach czy salach konferencyjnych).


2

Gdzie montuje się ogrzewanie płaszczyznowe?

W jakich domowych wnętrzach wykorzystać ogrzewanie płaszczyznowe (a zwłaszcza opcje podłogowe)? Tego typu produkty sprawdzają się w większości wnętrz – jako główne źródło ciepła lub opcja wspomagająca centralne ogrzewanie grzejnikowe. Powinno się je montować w miejscach, zapewniających dobrą dystrybucję ciepła z danej powierzchni, gdzie podłoga lub ściany są pokryte materiałem, który z jednej strony łatwo przekazuje ciepło dalej, a z drugiej odznacza się wysoką bezwładnością cieplną (utrzymanie stałej temperatury).
Ogrzewanie płaszczyznowe świetnie sprawdza się choćby w łazienkach, choć stosuje się je także w innych typach wnętrz, jak sypialnia, kuchnia czy pokój dziecięcy.


3

Największe zalety ogrzewania płaszczyznowego

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie płaszczyznowe w swoim domu? Jest ono niezmiernie wygodne i proste w obsłudze (pozwala na niemal całkowitą automatyzację i wpisuje się w systemy typu Smart House), a kontrolę nad temperaturą uzyskuje się dzięki intuicyjnym termostatom na ścianie.
Ogrzewanie podłogowe lub ścienne zapewnia komfort cieplny jako podstawowe lub uzupełniające urządzenie grzewcze w różnych typach wnętrz. Działa inaczej niż systemy grzejnikowe, gdyż podstawą jest wypromieniowywanie ciepła przez całą powierzchnię np. podłogi (dobry rozkład temperatur i komfort ciepłych stóp). Co więcej nie dochodzi do sztucznego unoszenia się kurzu czy roztoczy, przez co ogrzewanie płaszczyznowe jest w pełni bezpieczne dla alergików. W końcu ukrycie niemal całej instalacji w ścianach czy podłodze sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej ustawne i zyskuje się dodatkową przestrzeń do wykorzystania – przydatne nie tylko w małych pokojach.


4

Ogrzewanie podłogowe i ścienne w domowych wnętrzach – podsumowanie

Różne rodzaje ogrzewania podłogowego i ściennego stosuje w wielu domowych wnętrzach, by zapewnić w nich optymalne warunki termiczne. To rozwiązanie praktyczne, bezpieczne i niemalże bezobsługowe, idealnie sprawdzające się w większości przestrzeni. Może to także sposób na ciepło w Waszych domach?


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.01.2024

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj