Jak zbudować altanę ogrodową?
Strefę wypoczynkową w ogrodzie możesz urządzić na wiele sposobów. Jednym z atrakcyjniejszych i najbardziej funkcjonalnych jest altana ogrodowa. Drewniana konstrukcja zapewni Ci ochronę przed nadmiernym słońcem, deszczem czy nawet wiatrem. Dzięki temu będziesz mógł wypoczywać w ogrodzie i organizować przyjęcia niezależnie od warunków pogodowych. Ponadto zyskasz dzięki niej atrakcyjną ozdobę posesji. Altanę możesz zbudować samodzielnie. Sprawdź, jak zacząć i co będzie Ci do tego potrzebne.
Przygotuj fundamenty

Przed rozpoczęciem prac dobrze zaprojektuj swoją drewnianą altanę. Najłatwiej wykonać konstrukcję na planie kwadratu lub prostokąta. Takie altany są także najwygodniejsze. Dużą popularnością cieszą się również konstrukcje na planie sześcio- lub siedmiokąta. Ich budowa wymaga jednak większej ilości materiałów i większego podparcia.
Drewniana konstrukcja nie powinna bezpośrednio przylegać do ziemi. Ponadto, aby zapewnić stabilność konstrukcji i odporność na ciężar, należy ją ustawić na odpowiednio przygotowanym podłożu. Nie musisz wylewać betonem fundamentów. Wystarczy, że skorzystasz z betonowych słupków. Wybierz w swoim ogrodzie płaski teren i zrób otwory na stopy fundamentowe. Następnie włóż do nich betonowe słupy i zalej cementem. Drewnianą konstrukcję układaj na zamontowanych do betonu kotwach, dzięki czemu uchronisz drewno przed kontaktem z betonem i ziemią.
Stwórz drewnianą konstrukcję i ją zabezpiecz
Do budowy altany wykorzystaj belki drewniane, panele i krokwie. Na podłodze możesz ułożyć deski, a boki wykonać z gotowych ażurowych ścianek. Wybieraj drewno wysokiej jakości, aby być pewnym, że nie połamie się przy pierwszym większym wietrze i nie popęka przed mrozem.
Najłatwiej zbudować dach prosty. Pamiętaj jednak, aby zapewnić odpowiedni spad, dzięki czemu woda opadowa i śnieg nie będą na nim zalegały. Do krawędzi dachu zamontuj rynny, aby skutecznie odprowadzać wodę z dachu. Możesz również spróbować budować dach dwuspadowy, który cechuje się większą estetyką. W obu jednak przypadkach pamiętaj, aby powierzchnię dachu zabezpieczyć gontem lub innym materiałem nieprzepuszczającym wody.
Kiedy konstrukcja jest już gotowa, nie zapomnij o zabezpieczeniu drewna przed warunkami atmosferycznymi i rozwojem glonów. Użyj do tego lakieru, lakierobejcy czy środków naturalnych jak olej czy wosk. W przypadku naturalnych preparatów zachowasz naturalny wygląd drewna, jednak będziesz musiał częściej przeprowadzać jego konserwację. Powłoka z lakieru zapewni Ci ochronę na kilka lat. Po tym czasie będziesz musiał jednak zdjąć stary lakier i położyć nowy.
Własnoręczna budowa altany ogrodowej może być niezłym wyzwaniem, ale też dobrą zabawą. Prosta konstrukcja na planie kwadratu lub prostokąta z dachem płaskim, ewentualnie dwuspadowym jest łatwa do wzniesienia. Możesz więc spróbować ją zbudować nawet bez większego doświadczenia. Pamiętaj jednak o betonowych słupkach, na których wzniesiesz altanę oraz odpowiednim zabezpieczeniu dachu i drewna przed warunkami atmosferycznymi.
Dodaj komentarz