Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie pracy w ogrodzie?
Praca w ogrodzie może być ogromną przyjemnością. Wszystkich, którzy mają taką możliwość szczerze do tego zachęcam. Czasami jednak może być źródłem drobnych urazów a niekiedy poważnych wypadków. Nie chce nikogo straszyć, ale wiedzieć warto. Zwróćcie uwagę na kilka spraw.

Jeśli cokolwiek nam upadnie w czasie pracy, to nie schylamy się po to od razu, lecz wpierw cofamy się krok w tył i następnie kucamy. Dzięki temu unikniemy urazów związanych z „nadzianiem się” na wszelkie wystające gałęzie, kołki, patyki, które staną nam na drodze przy gwałtownym pochyleniu się.
Noś nakrycie głowy w postaci czapki z daszkiem lub kapelusza z rondem. Nie tylko ochrania głowę i oczy przed słońcem poprawiając widoczność i chroniąc przed udarem. Ale także w pewnym stopniu zabezpiecza przed spadającymi czy smagającymi twarz gałązkami, ukłuciami w głowę czy zaplątaniem włosów.
Nie pozostawiamy narzędzi w przypadkowych miejscach. Nawet jeśli przerywamy pracę „na chwilę” to odkładajmy narzędzie w znane wszystkim użytkownikom ogrodu miejsce. I nie chodzi tylko o to, że łatwiej będzie je znaleźć. My możemy pamiętać gdzie zostawiliśmy grabie czy szpadel ale inni domownicy czy zwłaszcza wszędobylskie dzieci mogą sobie zrobić krzywdę. Nadepnięcie na grabie czy zahaczenie palcem stopy o krawędź szpadla jest naprawdę bolesne.
W czasie pracy używajmy rękawic. I bynajmniej nie chodzi tu brud na rękach. Ukłucia i drobne skaleczenia to otwarte bramy dla tężca. Ponadto pamiętajmy, że wszelka ogrodowa chemia w największym stopniu dostaje się do organizmu nie w wyniku połknięcia lecz przez skórę.
Noś odpowiedni ubiór. Obowiązkowo przy pracy narzędziami mechanicznymi. Ale także przy wszystkich zajęciach w ogrodzie strój zbyt luźny, z szerokimi rękawami, odstającymi kieszeniami itp. bardziej przeszkadza niż ułatwia pracę.
Korzystaj z okularów ochronnych w czasie cięcia gałęzi przy pomocy piły. Jeśli tniesz nad głową, to wióry i trociny łatwo mogą wpaść do oka. Już nie wspomnę o tym, że trafić nas tam może koniec uciętej gałęzi.
Zwracaj baczną uwagę, czy nikt nie wchodzi w obszar zwiększonego niebezpieczeństwa w czasie twojej pracy. Jak zwykle dotyczy to przede wszystkim dzieci. Praca kosiarką, kosą spalinową, piłą łańcuchową są bardziej niebezpieczne dla osób które przez nieuwagą dostaną się w obszar działania urządzenia niż dla samego operatora. On skoncentrowany i skupiony na pracy może nawet nie zauważyć, że ktoś podszedł zbyt blisko.
Pamiętaj o sprawach oczywistych. Przed włączeniem narzędzia elektrycznego czy spalinowego przeczytaj instrukcję obsługi. To samo dotyczy użycia środków chemicznych. A o takich rzeczach jak sprawne narzędzia, nie połamane trzonki, luźno osadzone siekiery i młotki, poprzecierane kable byle jak owinięte taśmą, wystające druty i gwoździe to mi się nawet nie chce gadać.
Dodaj komentarz