Jak zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem węgla (czadem)?
Tlenek węgla to zabójca, który jest bezbarwny, więc go nie zobaczymy i bezwonny i nie możemy go wyczuć. Pojawia się w domu mieszkaniu, gdzie istnieje wadliwa instalacja lub nie na odpowiedniej wentylacji. Tlenek węgla jest bardzo trujący dla człowieka i w dużej ilości prowadzi do zgonu. Najczęściej powstaje w miejscach, gdzie jest źle podłączona instalacja, kominek wadliwie zamontowany. Obecnie zbliża się sezon grzewczy i właśnie, podczas niego dochodzi do zatrucia się ludzi tlenkiem węgla oraz niestety śmierci.
Gdy tlenek węgla dostaje się do obiegu krwi, to robi spustoszenie w organizmie człowieka, co prowadzi do braku tlenu i uszkodzenia na mózgu. Zmiany są bardzo głębokie, wręcz nieodwracalne, jeżeli udzielona zostaje pomoc, w innym przypadku następuje śmierć przez zaczadzenie.
Najniebezpieczniejsze jest używanie węgla w starych piecach i drewna do palenia. Należy bezwzględnie robić przegląd wszystkich przewodów i instalacji. Przy piecu kontrola musi być nie mniej, niż, co trzy miesiące, a tam, gdzie wykorzystywany jest gaz ziemny lub olej opałowy, to raz na pół roku. Właściciel kamienicy lub nieruchomości ma obowiązek raz w roku przeprowadzić kontrolę szczelności i sprawności wszystkich, znajdujących się w budynku instalacji.
Gdy istnieje podejrzenie, że tlenek węgla wydobywa się niezwłocznie należy zawiadomić pogotowie ratunkowe pod numerem 999 lub straż pożarną 998 lub na ogólny numer 112.
Główne zagrożenia w mieszkaniu i domu, to zamontowanie instalacji w sposób wadliwy bez wentylacji, w łazience kratka wentylacyjna lub jej brak, nieprawidłowo zamontowany podgrzewacz do wody, szczelnie zamknięte okna, zamontowany kominek i uszkodzona wentylacja, w garażu brak cyrkulacji powietrza, brak okna i odpływu spalin. Wszędzie tam, gdzie korzystamy z gazu i opału, może dojść do wydobywania się bezwonnego tlenku węgla, który jest zagrożeniem dla życia.
Zatrucie tlenkiem węgla objawia się przede wszystkim ogólnym pogorszeniem stanem psychicznym, towarzyszy duży ból głowy, znużenie i zmęczenie, oddech u zaczadzonego jest nieregularny i przyspieszony, organizm nękany jest nudnościami, poddaje się truciźnie i traci przytomność.
Jak pomóc takiej osobie? W pierwszej kolejności musimy otworzyć i dostarczyć świeżego powietrza do organizmu, więc należy wywietrzyć zgromadzony tlenek węgla, najlepiej, jak da się, to wyprowadzić lub wynieść taką osobę na powietrze. Kolejno odzież, którą ma na sobie należy poluźnić, ale nie ściągać, bo grozi to przemarznięciem. Ubranie pozostawiamy na poszkodowanym. Jeżeli zaczadzony nie oddycha, musimy udzielić pierwszej pomocy i zrobić sztuczne oddychanie oraz masaż serca, aby przywrócić funkcje życiowe. Międzyczasie już wzywamy odpowiednie służby medyczne.

Jak chronić się przed tlenkiem węgla? Regularnie swoje mieszkanie, dom poddajemy wymogom kontroli wszystkich instalacji (przy najmniej raz do roku lub częściej). Musimy być pewni, że we wszystkich pomieszczeniach jest odpowiednia wentylacja powietrza. Dla ozdoby nigdy nie można zakrywać kratek wentylacyjnych, bo może to doprowadzić do zaczadzenia się tlenkiem węgla. Nawet we własnym zakresie korzystamy z doświadczonego fachowca od wentylacji, który zrobi kontrolę. Nigdy nic nie spalamy w zamkniętych pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie czujników w pobliżu urządzeń, w których może pojawić się tlenek węgla. Takie urządzenia informują alarmują o jego stężeniu w powietrzu oraz mogą uratować życie.
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-12-16 15:25:10
Ostatnio zmieniony: 2012-12-15 11:57:50
Ostatnio zmieniony: 2012-12-01 14:10:00
Ostatnio zmieniony: 2012-12-01 12:47:41
Ostatnio zmieniony: 2012-11-23 16:06:01
Ostatnio zmieniony: 2012-11-23 15:45:48
Ostatnio zmieniony: 2012-11-07 18:06:54
Dodaj komentarz