Jak wygląda procedura przyłączenia do sieci energetycznej?

Z porady dowiesz się kto może ubiegać się o przyłączenie, jak wypełnić wniosek o określenie warunków przyłączenia sieci, jakie dokumenty są wymagane, jak długo czeka się na uzyskanie warunków przyłączenia do sieci, jak długo są ważne techniczne warunki przyłączenia, jak podpisać umowę i kiedy następuje fizyczne przyłączenie obiektu. Krok po kroku zapoznasz się z etapami przyłączenia do sieci energetycznej.

  • dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy, tytuł prawny do korzystania z obiektu przyłączanego do sieci energetycznej, mapa sytuacyjno-wysokościowa lub szkic sytuacyjny
1
fot. www.sxc.hu fot. www.sxc.hu

Kto może ubiegać się o przyłączenie do sieci energetycznej?
O przyłączenie może ubiegać się każdy, kto posiada dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z obiektu, w którym będą użytkowane urządzenia i instalacje elektryczne (akt notarialny, wypis z księgi wieczystej, umowa najmu lub dzierżawy).


2

Jak wypełnić wniosek o określenie warunków przyłączenia?
Formularz wniosku znajdziemy na stronie internetowej lub w punkcie obsługi klienta przedsiębiorstwa energetycznego, z którym planujemy podpisać umowę. Wnioski w zależności od firmy trochę się różnią.

Podajemy nasze dane identyfikacyjne oraz teleadresowe. Jeśli składamy wniosek firmowy to podajemy w tym miejscu również dane firmy, a przypadku spółek, imiona i nazwiska wszystkich wspólników.
Wpisujemy adres przyłączanego obiektu i określamy rodzaj budynku (np. budynek mieszkalny, teren budowy, mieszkanie w budynku wielorodzinnym, obiekt handlowy, budynek magazynowy, zakłada produkcyjny, garaż, altana). Zaznaczamy posiadany tytuł prawny do lokalu (właściciel, najemca, dzierżawca, inne). Określamy charakter odbioru i rodzaj działalności (stały, tymczasowy, plac budowy, oświetlenie ulic, socjalno-bytowy, działalność usługowa/produkcyjne lub inne).

Wpisujemy wnioskowaną moc przyłączeniową, wielkość mocy urządzeń, które będą używane w przyłączanym obiekcie, przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej oraz termin rozpoczęcia poboru energii. Zaznaczamy rodzaj napięcia (jednofazowe lub trzyfazowe) oraz ilość stref czasowych do rozliczenia energii.

Wybieramy parametry dostarczania energii elektrycznej jako: standardowe (określone w ustawie Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 roku z późniejszymi zmianami oraz przepisami wykonawczymi odmienne od standardów jakościowych parametry energii elektrycznej lub parametry jej dostarczania.


3
fot. www.sxc.hu fot. www.sxc.hu

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?
W każdym wniosku jest napisane jakie dokumenty należy dostarczyć. Najczęściej będą to:
- Tytuł prawny do korzystania z obiektu w którym będą używane urządzenia lub instalacje elektryczne
przyłączane do sieci.
- Plan zabudowy na mapie sytuacyjno-wysokościowej lub szkic sytuacyjny, określający usytuowanie obiektu względem istniejącej sieci elektroenergetycznej, ulic i obiektów budowlanych.
- Pełnomocnictwa dla osób upoważnionych przez wnioskodawcę do występowania w jego imieniu.
- Wypis z Krajowego Rejestru Sądowego lub wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.


4

Jak długo czeka się na uzyskanie warunków przyłączenia sieci?
Jeżeli złożony wniosek jest kompletny to czekamy do 30 dni. Jest to regulowane przepisami prawa. Warunki przyłączenia zostaną dostarczone pocztą lub można je odebrać osobiście. Określają wymagania techniczne, które należy spełnić, aby zostać przyłączonym do sieci.


5
fot.www.sxc.hu fot.www.sxc.hu

Zawarcie umowy o przyłączenie.
Warunki przyłączenia do sieci ważne są ustawowo dwa lata i tyle czasu mamy na podpisanie umowy. Razem z warunkami otrzymamy projekt umowy. Po zapoznaniu się z ich treścią i akceptacji, udajemy się do właściwego terytorialnie Punktu obsługi klienta przedsiębiorstwa energetycznego i podpisujemy umowę.

Podpisanie umowy stanowi podstawę do rozpoczęcia przygotowania do przyłączenia sieci przez przez przedsiębiorstwo energetyczne oraz zrealizowania instalacji odbiorczej przez wnioskodawcę. Należy jeszcze złożyć oświadczenie o gotowości instalacji do przyłączenia i uregulować opłatę za przyłączenie. Po pomyślnym przejściu wszystkich procedur następuje fizyczne przyłączenie obiektu do sieci energetycznej.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.05.2012

Komentarze

Warto jeszcze dodać że elektrownia ma obowiązek podłączyć prąd w swoim zakresie jeżeli w ogóle jest taka możliwość. Z innymi mediami jest dużo gorzej. Np wodę/ wodociąg czasem trzeba ciągnąć samemu.

Ostatnio zmieniony: 2012-05-17 22:11:29

Dziękuję za tę poradę. Właśnie jestem na etapie wyboru firmy dostarczającej prąd. Dobrze wiedzieć, że przyłączenie do sieci to tyle formalności. Zdążę się przygotować psychicznie. ;-]

Ostatnio zmieniony: 2012-05-14 17:39:56

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj