Jak wybrać dobry projekt wymarzonego domu? Fachowo cz. 4.
Od dobrego projektu zależy nasze zadowolenie z posiadanego domu. Zanim wybierzesz ten właściwy, poświęć naprawdę sporo czasu na myślenie nad koncepcją domu i Twoimi potrzebami, na planowanie rozkładu pomieszczeń i ich funkcji, oraz na przeglądanie ofert fachowców od projektowania. Uruchom wyobraźnię - szalenie pomaga przy planowaniu. Dopiero kiedy pojawia się u Ciebie uczucie pewności, że wiesz, czego oczekujesz od przyszłego domu, zaczynaj działać.
- • Wyobraźnie, wizja własnego domu, umiejętność negocjacji i argumentacji, gotówka na projekt i silne nerwy na załatwianie spraw związanych z budową.

Jeśli masz konkretną wizję przyszłego domu, nakreśl swój "roboczy" projekt na kartce papieru - nie chodzi tu o dokładne wymiary ścian, ale o zaznaczenie, gdzie chcesz mieć okna, drzwi i jaki chcesz mieć rozkład pomieszczeń, ile ma być kondygnacji i czy budynek ma być podpiwniczony. Zaznacz na tym szkicu funkcję danego pomieszczenia (np. suszarnia, pralnia, kuchnia, salon...) - to ułatwi porozumiewanie się z architektem i wypracowanie konsensusu zawartego we właściwym już projekcie.
Jeśli podoba Ci się projekt gotowy, ale interesuje Cię wprowadzenie zmian - zaznacz na wydrukowanym "gotowcu" swoje sugestie do przedyskutowania z architektem. Notuj na szkicu wszystkie pomysły, jakie przyjdą Ci do głowy.Każdy z nich przedyskutujesz potem z projektantem.
Jeśli nie masz wizji, gdzie, co i jak ma być poukładane w Twoim przyszłym domu, ale wiesz, jakie pomieszczenia mają znaleźć się w budynku, wypisz swoje życzenia na kartce. Rozplanowanie pomieszczeń zostaw projektantowi.
Rzadko się zdarza, by architekt od razu utrafił w sedno, czyli przedstawił projekt, którego pierwsza wersja jest jednocześnie ostateczną. Kiedy otrzymasz pierwszą wersję projektu, nie działaj pochopnie. Daj sobie kilka dni na zastanowienie się, zapisz wszystkie uwagi, dokładnie przeanalizuj projekt. W razie jakichkolwiek wątpliwości, konsultuj się w projektantem. Po zastanowieniu się, zgłoś swoje uwagi - architekt powinien zmienić projekt, i to nieodpłatnie.
Jeśli druga wersja również wymaga dopracowania, nie przejmuj się tym - czasem dopiero któryś z kolei projekt jest tym właściwym.
Słuchaj rad architekta, ale nie traktuj ich jak polecenia. Jeśli uważasz, że chcesz mieć dom z piwnicami, a projektant nakłania Cię do rezygnacji z nich, po wysłuchaniu argumentów z jego strony, zastanów się, co czujesz i czego teraz chcesz. Jeśli nadal widzisz dom z piwnicami, projektant powinien uwzględnić Twoje życzenie.
Zawsze słuchaj tego, co architekt sugeruje, ale nie zawsze musisz zgadzać się na te pomysły. To ma być Twój dom, zrealizowany według Twojego pomysłu. I jeśli tylko uznajesz, że modny kominek ("Przecież wszyscy robią kominki...") tak naprawdę nie jest Ci do niczego potrzebny, pomimo usilnego przekonywania ze strony projektanta, nie wprowadzaj kominka do projektu.
Z drugiej strony, jeżeli architekt informuje Cię, że dany projekt na takim gruncie lub w takim krajobrazie nie ma racji bytu, posłuchaj rady specjalisty, by upór nie naraził Cię na znaczne koszty podczas budowy.
Pamiętaj, by określić, w jakiej sumie powinna zamknąć się budowa. To szalenie istotna informacja, ponieważ budynki o prawie identycznej powierzchni użytkowej mogą znacznie różnić się kosztami budowy.
opis porady
Uwagi i spostrzeżenia
- •Nie bój się rozmawiać o pieniądzach! Pytaj o ceny projektów - są czasem zaskakująco różne.
• Przeczytaj teraz:
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 13:08:52
Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 13:08:36
Dodaj komentarz