Jak walczyć z bielinkiem kapustnikiem?
Bielinek kapustnik to biały delikatny i urokliwy motyl. We wcześniejszej fazie rozwoju nie jest wcale taki urokliwy i dla każdego ogrodnika jest koszmarem. Gąsienica tego owada chętnie żeruje na roślinach zielonych siejąc spustoszenie głównie na kapuście. Najłatwiej pozbyć się tego szkodnika stosując środki chemiczne ale warto najpierw spróbować wykorzystać metody naturalne - ekologiczne.
- • koper, szałwia, rozmaryn, tymianek, mięta pieprzowa, bylica, pomidory, szpinak, seler, wrotycz, czarny bez
Rośliny odstraszające
Wzdłuż zagonów kapusty i innych roślin atakowanych przez bielinka siejemy: koper, szałwię, rozmaryn, tymianek, miętę pieprzową lub bylicę. Dobrze jest także przy kapuście uprawiać pomidory, szpinak i seler, a glebę wokół kapusty wykładać gałązkami ligustru lub mięty, czy szałwii.
Wywar z wrotycza
Zielone części wrotycza w czasie pełnego kwitnienia zrywamy, zalewamy wrzątkiem (30 dag ziela na 10 l wody) i odstawiamy na godzinę do całkowitego wystygnięcia. Następnie uzyskany płyn rozcieńczamy w proporcji 1:2 i wykorzystujemy tego samego dnia. Polewamy roślinę oraz glebę. Stosujemy zapobiegawczo oraz w przypadku małej ilości gąsienic.
Liście pomidora
Zielone liście pomidora i usuwane boczne pędy (20 dag) rozdrabniamy i zalewamy zimną wodą (10 l). Odstawiamy na 12-24 godz., aż wytworzy się lekka pianka. Następnie przecedzamy (nie rozcieńczamy) i opryskujemy rośliny w czasie wylotu motyli.
Wywar z liści pomidora
Świeże liście pomidora (2 kg) zalewamy zimną wodą (5 l) i odstawiamy na 20 godz. Następnie całość gotujemy na małym ogniu ok. 30 min. i odstawiamy na 2 godz. Opryskujemy rośliny, na których zauważymy młode gąsienice. Przygotowany wywar nie zamknięty zachowuje swoje właściwości przez 5-6 dni, natomiast zamknięty w słoiku możemy stosować przez 1 miesiąc.
Czarny bez
Liście i kwiaty bzu czarnego (1 kg) zalewamy 10 l zimnej wody i odstawiamy na 24 godz. Po upływie doby całość odcedzamy i rozcieńczamy w proporcjach 1:10. Polewamy rośliny i glebę. Stosujemy zapobiegawczo oraz w razie zauważenia młodych gąsienic.
• Przeczytaj teraz:
Galeria

Dodaj komentarz