Jak w prosty sposób określić wiek drzewa?
Czasami bardzo, ale to bardzo chcemy wiedzieć w jakim wieku może być drzewo, które nas zauroczyło lub które niestety chcemy wyciąć. A może chcemy zająć czymś dzieci na spacerze? Czy można w jakiś prosty sposób bez użycia specjalistycznego sprzętu i fachowej wiedzy określić wiek drzewa?
- • miara np. krawiecka, kalkulator, tabela wieku drzew

Przy drzewach młodych, najwyżej kilkunastoletnich, zwłaszcza iglastych, można liczyć okółki czyli jakby piętra gałęzi. Jeden okółek to jeden rok. Można też spróbować tej metody przy drzewach liściastych o regularnym pokroju np. olszy.

W naszym klimacie roczny, przeciętny przyrost obwodu pnia na wysokości 1,30 do 1,45 m wynosi 2,5 cm. Dotyczy to drzew, którym nie ograniczano wzrostu korony i które mają dobre warunki wegetacji. Czyli drzewo o obwodzie pnia 2,5 m ma około 100 lat. Mniej więcej oczywiście. Niestety są wyjątki. Daglezja zielona, tulipanowiec i platan klonolistny „przybierają w biodrach” od 5 do 7 cm rocznie. Natomiast kasztanowiec i lipa pośrednia przyrastają mniej niż 2,5 cm. Także drzewa w miastach, w trudnych warunkach, w gęstym lesie przyrastają mniej. Tak więc jest to zdecydowanie metoda orientacyjna.

Inna metoda pomiaru oparta na statystyce. Mierzymy obwód pnia na wysokości 1 m. Wynik dzielimy przez 5 a następnie mnożymy przez 2. Wynik określa nam wiek drzewa. Przykładowo: obwód 125 cm, podzielone przez 5 daje nam 25 i to mnożymy razy 2. Wynik 50 i w takim właśnie wieku jest nasze przykładowe drzewo. Albo prościej obwód x 0,4. Wynik jest ten sam. Oczywiście obowiązują wyjątki podane we wcześniejszym przykładzie.
Wiek możemy także odczytać ze specjalnej tabeli wieku drzew opracowanej przez prof. Longina Majdeckiego. Tutaj musimy znać średnicę drzewa. Wyznaczamy ją bardzo prosto. Czyli wpierw mierzymy obwód i dzielimy go przez liczbę pi czyli 3,1416. Wynik porównujemy z tabelą, którą możesz znaleźć np. tutaj: http://pomyslowyogrodnik.pl/?p=91
Jeśli zależy nam na możliwie dokładnym określeniu wieku drzewa, to powinniśmy skorzystać z kilku metod i obliczyć średnią. Oczywiście pod uwagę bierzemy także warunki w jakich drzewa rosną.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
http://www.dzieciecafizyka.pl/przyroda/rosliny/wiekdrzewa/wiekdrzewa.html
i wiele innych stron..............
Ostatnio zmieniony: 2013-04-23 20:03:11
Dodaj komentarz