Jak ustalić najkorzystniejsze warunki umowy z wykonawcą? Fachowo cz.2.
Umowa z wykonawcą remontującym mieszkanie lub budującym dom to podstawa. Wprawdzie przepisy prawa jednoznacznie wskazują, że umowa ustna wiąże strony na takich samych zasadach jak umowa sporządzona w formie pisemnej, ale dla własnego spokoju i bezpieczeństwa zainwestowanych pieniędzy najlepiej przygotować zawsze umowę na papierze. Dobrze, by inwestor kierował się zasadą ograniczonego zaufania w odniesieniu do wykonawcy - nie każdy sprawiający korzystne wrażenie fachowiec wart jest autentycznego zaufania. Umowa w formie pisemnej powinna gwarantować prawa i obowiązki obu stron oraz zawierać zapisy o szczegółowych warunkach podjętej współpracy. Inwestor i wykonawca to przedstawiciele przeciwnych obozów, których łączy tylko jedno: pieniądze. Przy czym ten pierwszy chce ich wydać jak najmniej, a ten drugi - chce ich otrzymać jak najwięcej. Idealny moment na negocjacje z wykonawcą to taki, w którym to on poszukuje zleceniodawcy. Oto garść porad, jak zatrzymać gotówkę w portfelu i zatrudnić dobrego fachowca:
- • Głowa na karku, żyłka negocjatora, wyczucie psychologiczne.
Przed spotkaniem z wykonawcą dobrze przemyśl, co chcesz mu powiedzieć. Spróbuj też wyobrazić sobie, jak zareagujesz, w razie gdyby padły zaskakujące propozycje cenowe i zastanów się nad swoimi ewentualnymi odpowiedziami. To pozwoli uniknąć ci zdezorientowania, kiedy do takiej sytuacji dojdzie w rzeczywistości. Ułóż w myślach plan rozmowy lub spisz to na kartce i miej ją podczas spotkania.
Miej umysł otwarty na wszystko, co mówi i oferuje słownie wykonawca. Wykorzystaj to przy negocjacji warunków - najlepiej na świeżo, w trakcie rozmowy, podczas której padły deklaracje wykonawcy. Inaczej przy następnym spotkaniu z nim trudno będzie udowodnić, że rzeczywiście coś podobnego mówił. Jeśli możesz, zapisuj propozycje wykonawcy, będzie to potwierdzenie jego słów (rób krótkie notki w czasie trwania rozmowy).
Jasno przedstaw swoje oczekiwania względem jakości pracy i propozycje finansowe. Pamiętaj, że temat pieniędzy, choć drażliwy, jest tu jednym z najważniejszych punktów. Zdecydowanie obstawaj przy swoich żądaniach co do jakości i terminowości prac. Ciut bardziej miękko potraktuj finanse. W czasie negocjowania wysokości zapłaty za pracę wystartuj z ceny najniższej. Wykonawca i tak zacznie negocjacje od ceny najwyższej. Nie zgadzaj się zbyt szybko na wyższą kwotę do zapłaty - zaproponuj, że jesteś skłonny zapłacić nieco więcej, ale pod pewnymi warunkami (warunki te musisz wymyślić przed spotkaniem z wykonawcą - w trakcie rozmowy nie będzie za wiele czasu na myślenie o tym). Nie zgadzaj się na pierwszą sumę zaproponowaną przez wykonawcę, bo zdrowo przepłacisz. Pamiętaj: w relacjach inwestor - wykonawca jesteś pracodawcą i masz prawo stawiać warunki. Zdecydowanie odstawaj przy swoich żądaniach na temat jakości i terminowości prac. Bardziej miękko potraktuj finanse - szczególnie, jeśli zależy ci na wykonawcy.
Zawrzyj w umowie wszystko, co uznasz za istotne z twojego punktu widzenia i szczegółowe wytyczne odnośnie sposobu rozliczenia za wykonaną pracę. Zawrzyj informacje o: etapach, terminach oddawania kolejnych etapów pracy, ilości, liczbie, powierzchni do rozliczenia, gwarancjach udzielanych przez wykonawcę i o konsekwencjach za niewywiązywanie się z zapisów umowy. Nie zapomnij o zapisie odnoszącym się do tego, kto co zabezpiecza i zapewnia, by nie okazało się, że do kwoty, którą musisz zapłacić ekipie, doliczysz sobie koszt wypożyczenia lub zakupu sprzętu remontowo - budowlanego.
Jeśli wykonawca proponuje ci, że sporządzi i przedstawi kosztorys, zgódź się. Tylko zaznacz, żeby kosztorys zadowolił obie strony, bo po jego ewentualnym zaakceptowaniu nie dopłacisz więcej ani grosza.
Nie zgadzaj się na zaliczki. Szczególnie, gdy to ty zapewniasz materiały. Wykonawca na robociznę nie potrzebuje zaliczek. Ważne! Ostatnia rata wypłacana wykonawcy powinna być jak najwyższa i trafić do niego po zakończeniu wszystkich prac oraz po twoim odbiorze.
Obserwuj i oceniaj pracę wykonawcy. Każdy jego błąd to twoja szansa na renegocjację warunków umowy. Nie bój się tego wykorzystać. Ale nie szukaj też dziury w całym, kiedy robota jest wykonana na medal.
Licz i kalkuluj. Nie wierz w to, że dogadacie się z wykonawcą co do ceny w trakcie pracy. Jeśli przystaniesz na spisanie umowy bez szczegółowych warunków rozliczenia, DUŻO przepłacisz.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Nie obstawaj za wszelką cenę przy swoich propozycjach i nie odrzucaj z założenia oferty wykonawcy. Daj sobie czas na podjęcie decyzji.
• Przeczytaj teraz:
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 08:05:07
Ostatnio zmieniony: 2010-07-23 19:45:26
Dodaj komentarz