Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa nie jest łatwym zadaniem. Radzimy zachować spokój – nie taki diabeł straszny! Dzieci na pewno będą zadowolone, jeśli pozwolimy im wskazać ich ulubione kolory, wzory, bohaterów bajek, dyscypliny lub sportowców. Wspólne urządzanie pokoju sprawi rodzeństwu wiele radości i spowoduje, że chętniej podzielą się przydzieloną im przestrzenią.

1

Wielu rodziców zastanawia się, jak pogodzić indywidualne potrzeby dzieci i sprawiedliwie podzielić przestrzeń we wspólnym pokoju. Sprawa dodatkowo komplikuje się, kiedy dzieci dzieli różnica wieku. Westwing przedstawia kilka pomysłów na to, jak pogodzić potrzeby nawet tych dzieci, które mają bardzo odmienne charaktery!


2

Razem…

Razem…

Mniejsze dzieci, nawet przeciwnej płci, mogą bawić się i uczyć wspólnie. Wystarczy im większy stolik, dłuższy blat lub podwójne biurko. Ważne, by maluchy sobie nie przeszkadzały. Przydadzą się także dwie szafki, by każde z dzieci miało swoje miejsce na przybory szkolne lub zabawki. Jeden kącik z klockami, lalkami, misiami i autkami zachęci rodzeństwo do wspólnych zabaw. W pokoju młodszego rodzeństwa świetnie sprawdzi się także łóżko piętrowe, które może być jednocześnie wspaniałym placem zabaw oraz kanapa lub tapczan z dodatkowym wysuwanym materacem, która nie zajmuje dużo miejsca w dzień, a w nocy gwarantuje wygodny sen. Jeśli dzieci zgodzą się na takie rozwiązanie, można ich pokój urządzić w jednym stylu. Wybierając kolory ścian musimy pamiętać o tym, że w przypadku chłopca i dziewczynki nie sprawdzą się tradycyjne barwy przypisywane każdej z płci. We wspólnej aranżacji lepiej prezentują się żółcienie, zielenie, beże i brązy oraz tapety w radosne kratki, kropki paski oraz geometryczne wzory.


3

…lub osobno

…lub osobno

Jeśli jednak dzieci są starsze, dzieli je różnica wieku lub ich charaktery są zupełnie odmienne, warto wydzielić im osobną przestrzeń nie tylko do spania, ale również do zabaw i nauki, i podkreślić to odpowiednią aranżacją. Najlepiej, by każde dziecko określiło, jak ma wyglądać „jego strefa”. Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie łóżek daleko od siebie i stworzenie umownej granicy dzielącej pokój. Ściany można pomalować na dwa różne kolory, udekorować je w dwóch różnych stylach, a nawet wznieść umowną, niedużą ściankę działową lub ustawić regał lub szafkę. W pokoju powinno znaleźć się oddzielne miejsce do zabawy dla młodszego dziecka i do nauki dla starszego. W pokoju rodzeństwa jeden żyrandol na suficie to zdecydowanie za mało. Przy biurkach i nad łóżkami warto zainstalować osobne punkty świetlne, które będą zapalać się niezależnie od siebie. Takie rozwiązanie sprawdzi się na pewno wtedy, gdy jedno z dzieci będzie chciało spać, a drugie uczyć się lub czytać przy włączonym świetle.


4

Jak twierdzą psycholodzy, dzielenie pokoju z bratem lub siostrą uczy dzieci dzielenia się i szacunku dla prywatności drugiego człowieka. Obie umiejętności są bardzo przydatne w dorosłym życiu, a szczęśliwcy, którzy mieszkają z rodzeństwem, nabierają ich już od dzieciństwa.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.05.2015

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj