Jak uprawiać rośliny zgodnie z zasadami biodynamiki?
Natura podpowiada jak korzystać z jej darów, trzeba tylko posłuchać. Biodynamiczna uprawa roślin jest alternatywą do produkcji wzorowanej na przemyśle, w której używa się znacznych ilości preparatów syntetycznych i bagatelizuje siły natury.

W Polsce rolnictwo i ogrodnictwo biodynamiczne jest raczej zajęciem hobbystów, ale wciąż zdobywa nowych zwolenników. Produkcja jest bardziej pracochłonna, wymaga poświęcenia czasu, ale nagradza ją najwyższa jakość plonów.
Podstawowe zasady można ująć w kilku punktach:
1. Chęć współdziałania z naturą. Wrażliwość na zmiany zachodzące w przyrodzie.
2. Jak najpełniejszy obrót materią w ramach gospodarstwa.
3. Kalendarz biodynamiczny - wykorzystanie energii atmosfery i kosmosu.
4. Ożywienie gleby poprzez nawozy organiczne i komposty.
5. Uwzględnienie wzajemnego oddziaływania roślin na siebie oraz na inne organizmy - sąsiedztwo, zmianowanie.

KALENDARZ BIODYNAMICZNY
Opiera się między innymi na obserwacjach księżyca - wznoszenie i opadanie oraz fazy. Przybywanie księżyca to czas korzystny dla siewu, sadzenia i wzrostu. Ubywanie to dobry okres dla dojrzewania, suszenia i cięcia.
Na podstawie znaków zodiakalnych wyznacza się dni korzystne dla wzrostu poszczególnych części roślin: owoców, nasion, kwiatów, łodyg, liści i korzeni. Wykonywanie zabiegów dotyczących wyróżnionych części roślin zaleca się w określonych dniach i godzinach.
OCHRONA ROŚLIN
Produkcja biodynamiczna wyklucza środki chemiczne. Dla ochrony przed szkodnikami i chorobami stosuje się wyciągi roślinne (np. z pokrzywy do oprysków). Istotne jest wykorzystanie odpowiedniego sąsiedztwa roślin. Na tej samej grządce sadzimy różne gatunki, które poprzez wydzielane zapachy i soki korzeniowe mają wpływ na wzajemny wzrost, odstraszanie szkodników i zahamowanie rozwoju chorób.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-08-20 21:48:46
Ostatnio zmieniony: 2012-08-19 12:43:05
Ostatnio zmieniony: 2012-05-21 09:32:14
Dodaj komentarz