Jak uporządkować... porządki przed Bożym Narodzeniem?

Przed świętami ogarnia nas zazwyczaj szał sprzątania. Niby dobry objaw - bo któż nie lubi spędzać tego wyjątkowego czasu w czystych i pięknie udekorowanych pomieszczeniach. Jednak by porządki nie wyssały z nas całej energii, trzeba je zaplanować i wykonywać z głową na karku oraz przy współudziale rodziny.

  • Kilku członków rodziny, przybory i środki czyszczące, zapał i energia.
1

Zaplanuj porządki: określ, co chcesz zrobić, kto może Ci pomagać w poszczególnych etapach przywracania blasku w mieszkaniu, urządź naradę rodzinną, by każdy z członków familii wiedział, w czym rzecz i jakie kto otrzymał zadania do wykonania. Zaangażuj męża/żonę i dzieci - każdemu niech przypadnie ta część sprzątania, z którą bez większych problemów sobie poradzi.
Jeśli małżonek/ka całymi dniami pracuje, a dzieci są za małe, by wspomóc Cię w porządkach, mierz swoje siły na zamiary.


2

Porządkuj etapami - jeśli masz zamiar przewrócić dom do góry nogami w ciągu dwóch dni, to gwarantowane, że albo nie zdążysz zrobić tego, co było zaplanowane, albo też padniesz z wyczerpania i święta spędzisz na leczeniu przepracowania.


3

Jeśli pracujesz zawodowo i masz mało czasu wolnego - zacznij generalne porządki na ok. miesiąc przed świętami. Przyjmij zasadę: codziennie coś, ale po trochu.


4

Porządki zacznij od przejrzenia zawartości szaf i przetarcia mebli w środku. Umyj szkło schowane w zamykanych szafkach lub umieszczone w przeszklonych witrynach. Umyj drzwi wewnętrzne oraz wejściowe do mieszkania, odśwież boazerię i kafelki. Jeśli masz zamiar prać dywany, tapicerki i wykładziny - zrób to 3 tygodnie przed świętami - zdążą wyschnąć, ale nie zdążą się na nowo zabrudzić.


5

Dwa tygodnie przed świętami zainteresuj się obejściem domu - uprzątnij je i wyczyść np. balkony i tarasy. Umyj okna, zmień firanki i zasłony, wyczyść parkiety dokładniej niż robisz to zazwyczaj.
Jeśli to konieczne, rozmróź i oczyść lodówkę i zamrażarkę.


6

Tydzień przed świętami przeznacz na przemyślane zakupy, przygotowywanie potraw i dekorowanie domu/mieszkania.
Gotowanie i pieczenie rozłóż na 2 - 3 dni przedświąteczne. Przygotuj wcześniej potrawy i wypieki, które nadają się do przechowywania w lodówce lub chłodnym miejscu. Inne smakołyki przygotuj w przeddzień Wigilii lub w samą Wigilię.
Na 2 dni przed świętami uprasuj serwetki i ułóż je miejscu, gdzie nikomu nie będą zawadzać. Przygotuj ozdoby i świece, które udekorują dom.


7

Na 1 dzień przed świętami,kiedy kuchnia po świątecznym gotowaniu będzie już uprzątnięta, choinka ubrana a mieszkanie udekorowane, wysprzątaj resztę mieszkania: zetrzyj kurze, podlej kwiaty, poodkurzaj i umyj podłogi.


8

Wigilię poświęć na przygotowanie jedynie tych potraw, które wymagają przyrządzenia na świeżo. Jeśli podłogi lub dywany znów się zakurzyły, wykonaj szybkie poprawki czystościowe, rozłóż serwetki i obrusy i świętuj :-).


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • Miło jest świętować w czystym mieszkaniu, ale uważaj, by porządki nie przysłoniły Ci tego, co najważniejsze: samych świąt.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.12.2009

Komentarze

Porządki przedświąteczne nie odkładam na ostatnią chwile, święta są po to żeby je przyjemnie spędzić i nie być przepracowanym zmęczonym.Organizacja i rozplanowanie prac, to jest to:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-25 09:44:07

Zgadzam się -grunt to dobra organizacja:)

Ostatnio zmieniony: 2011-12-21 10:38:40

Dokładnie, najważniejsze wszystko dobrze zaplanować !

Ostatnio zmieniony: 2011-12-19 00:50:59

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj