Jak samemu założyć ogród marzeń? Część 2.?

Oto druga część porady dla tych, którzy chcą włączyć wenę twórcza i stworzyć samodzielnie ogród marzeń. W tej części pojawia się porady, jak założyć ogród w miejscu, gdzie nigdy go nie było, kiedy otaczający wasz dom teren jest "czysta kartą"

  • cierpliwość, ciężka praca, czas i samozaparcie, narzędzia: widły, szpadle, kultywator ( ręczny/mechaniczny), nasiona, sadzonki i PIENIĄDZE.
1

Powinnam usiąść i przepisać pkt. od 1 do 4 z pierwszej części porady. Dlaczego? Dlatego, że bez względu na to czy zakładasz ogród po raz pierwszy, czy też modernizujesz już istniejący - te pkt. są w obu przypadkach identyczne. Jednak nie będę powtarzała po raz drugi tego samego. Pozwolę sobie odesłać Was do tych pkt. w pierwszej części porady:
http://www.zaradni.pl/porada/8641,jak_samemu_zalozyc_ogrod_marzen_czesc_1


2

Jeżeli nigdy w życiu nie zakładałeś ogrodu, Ba, nigdy w życiu nie sadziłeś roślin, to najwyższa pora zacząć edukacje o roślinności w naszych ogrodach. Musisz wiedzieć: jakie rośliny nadają się na skalniaki, jakie do pojedynczych nasadzeń, jak rozmnażać i hodować byliny, rośliny cebulowe, jakie wymagania mają iglaki, a jakie rośliny pnące. Dopiero po zapoznaniu się z takimi niuansami roślinnymi, możesz zacząć wybierać rośliny do swojego ogrodu.
Ktoś zapyta: " A po ki dzwonek mi taka wiedza?", A po taki, że to ma być Twój ogród i to Ty masz czerpać z niego radość, więc wszelkie rośliny, które wybierzesz muszą być "Twoje".


3

Jak wybrać "swoje" rośliny? Nie ma nic prostszego. Należy po prostu wiedzieć jak rośliny występujące w naszych ogrodach się dzielą. Oto jeden z podziałów( taki najprostszy):

1. Rośliny jednoroczne - są to jak sama nazw mówi, rośliny rosnące tylko przez jedne sezon ogrodniczy: wschodzą, dojrzewają, wydaja nasiona i umierają. Należ do nich: aksamitki, słoneczniki ozdobne, maciejki, maki ogrodowe, nasturcje, lwie paszcze, komosy, petunie, lobelie, werbeny, begonie itd.
2. Rośliny dwuletnie - są to rośliny, które sadzimy jednego roku, a piękno ich barw oglądamy w pełnym rozkwicie dopiero w roku następnym: goździki chińskie, bratki,
3. Rośliny pnące - jak sama nazwa mówi, są to rośliny, które się pną same lub po podporach: np. powojniki, bluszcze, hortensje, glicynie, Milan itd.
4. Drzewa i krzewy liściaste - są to rośliny o pokroju krzewiastym lub drzewiastym okryte liśćmi, które gubią lub nie w okresie jesienno - zimowym np. dereń jadalny, mahonia, lilaki, dąb
5. Rośliny szpilkowe - są to wszelkie odmiany i gatunki roślin nazywanych u nas powszechnie iglakami: jodły, cisy, cedry, sosny, świerki, żywotniki, cyprysiki, metasekwoje, daglezje.
Oczywiście to jedyny podział. Rośliny możemy dzielić na cieniolubne i światłolubne, jadalne, trujące, użytkowe i ozdobne itd., itd. Ile osób tyle podziałów.
Ty po prostu musisz wiedzieć, co Tobie się spodobało się, czy ma to zastosowanie w Twoim projekcie, a jeśli stwierdzasz, ze nie, to, czym to zastąpić. Oto i cała filozofia wyboru roślin do ogrodu.


4

Projekt jest, roślinki wybrane, więc teraz czas na prace fizyczne związane z przygotowaniem terenu pod ten projekt i roślinki.


5

Musimy sprawdzić, jaką mamy glebę, przygotować ją i użyźnić, aby cokolwiek na niej wyrosło.
Aby sprawdzić, jaką mamy ziemię wystarczy sprawdzić palcami naszą glebą. Bierzemy grudkę w palce i rozcieramy. Jeśli grudka rozsypie się, to mamy do czynienia z glebą piaszczystą. Jeśli spomiędzy palców wypadają nam duże okruchy, to mamy do czynienia z glebą próchniczna. Natomiast sklejająca się w plastyczna bryłę ziemia podpowiada nam, ze grunt jest gliniasty.
Oczywiście każda gleba ma swoje wady i zalety:
1. Gleba piaszczysta, jest lekka, łatwo ją obrabiać, jednak powoduje spore utraty wilgoci oraz wypłukiwanie składników odżywczych,
2.Gleba ilasta, jest gruzełkowata, zatrzymuje wodę i składniki odżywcze, ale jest ciężka do obróbki. Dodatkową wadą jest słaba absorpcja wody, mogąca doprowadzić do zastojów wody,
3 Gleba gliniasta najlepiej magazynuje wodę i składniki odżywcze, ale jest najcięższa do obróbki, słabo wchłania wodę z powierzchni, a oddawanie składników odżywczych roślinom przychodzi jej z wielkim trudem.


6

Kiedy już wiemy, jaka ziemia jest do naszej dyspozycji, nadchodzi czas wytężonej pracy naszych mięśni, przy użyciu łopaty, wideł ogrodniczych a w ostateczności kultywatora mechanicznego. Ktoś zapyta - po co przekopywać ziemię, na której i tak nic nie rośnie? A po to, żeby wyczyścić, spulchnić i odżywić ziemie, na której ma być nasz ogród. Musimy przekopać ziemię na min. 2 sztychy łopaty, a nawet, na 3-y. Należy usunąć wszelkie kamienie, splątane, twarde korzenie, będące pozostałością roślin. Następnie należy nawieźć przekopany grunt kompostem lub nawozami mineralnymi.
Najlepiej zrobić to jesienią, kiedy ziemia nie jest zbyt wilgotna. Jeśli ktoś zapyta, po co, to każdy ogrodnik, rolnik z doświadczeniem odpowie: "Żeby ziemia dobrze przemarzła przez zimę". Ułatwi to wiosenne uprawianie: gleba staje się delikatna i sypka, dobrze nawieziona, a wszelcy nieproszeni goście - wymarzną.


7

Po zimie, kiedy ziemia obeschnie możesz zacząć przenosić projekt z papieru do ogrodu. Zacznij od pociągnięcia kabli i założenia gniazdek oraz pociągnięcia dodatkowego podłączenia wody, aby nie biegać przez całe podwórko z konewką. Pamiętaj:, jeśli masz małą działeczkę i niewielki trawnik - kup kosiarkę elektryczną. Jeśli twoja działka mam duży areał, to zaopatrz się w kosiarkę spalinową z napędem, albo tzw. traktorek. Jeśli masz nierówny teren, polecam porządną kosę spalinową ( jedyna niedogodność - trzeba zgrabić i zebrać skoszona trawę, jednak jest ona już drobno posiekana, wiec od razu może iść na kompostownik).


8

Kiedy mamy już to za sobą czas wyznaczyć kształt rabaty - najlepiej używać do tego węża ogrodowego, jest giętki i daje się łatwo układać w dowolne kształty. Kiedy mamy już wyznaczone rabaty, czas na odwiedziny w centrum ogrodniczym lub na pobliskim targu, gdzie również można znaleźć bogata ofertę zarówno sadzonek jak i nasion.
Po zakupach czas zacząć obsadzać i obsiewać nasze rabaty i klomby.


9

Kolejnym elementem jest ułożenie ścieżek i zaznaczenie, ewentualnie zrobienie tarasu i posianie trawnika.
Zarówno na ścieżki jak i na taras musimy wybrać trwały materiał: kamienie, płyty kamienne, kostkę brukową lub gatunki drewna odporne na warunki atmosferyczne: daglezję, modrzew czy robinię.
Po wyznaczeniu ścieżek i tarasu, pozostało nam tylko jedno - obsiać trawnik.
Jeśli Twój ogród jest niewielki możesz pokusić się o położenie trawnika z rolki - cena takiego trawnika waha się od 12-32 zł za metr kwadratowy.
Jeśli jednak chcesz wysiać trawnik czeka Cie trochę pracy.
Trawa nie należy do wymagających roślin - zazwyczaj rośnie gdzie się ja posieje. Jednak to zależy tez od rodzaju mieszanki siewnej - najczęściej składa się na nią cztery gatunki: mietlica pospolita, kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza, wierzchlina łąkowa i życica trwała.
Siejemy trawnik miedzy kwietnie a majem lub między sierpniem a wrześniem. Aby trawnik był gęsty należy wysiać 25-30 g nasion na metr kwadratowy. Obsiana powierzchnię należy ubić, a następnie przez 2 tygodnie musi mieć stałą wilgotność, gdyż susza zabija nasiona.


10

Kiedy już mamy wszystko wysiane, posadzone, położone, pozostaje nam tylko czekać, żeby obserwować cud natury - wschody, dojrzewanie i starość roślin, które w naszym ogrodzie posadzone naszą ręką żyją tylko dla nas.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.04.2012

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj