Jak prowadzić dom i nie zwariować? Część 3 - Pokój/Sypialnia?
Wygrałeś bój z Kuchnią, więc przyszedł czas na wytoczenie ciężkich dział w walce z bałaganem w pokojach i sypialniach. Twój plan będzie miał odhaczony kolejny punkt. Powodzenia:)
- • Czas i cerpliwość oraz samozaparcie, kosze, pudła, marker do podpisywania.

Tak jak systematycznie sprzątałaś kuchnię - szafka po szafce, szuflada po szufladzie, teraz musisz postąpić dokładnie tak samo w każdym pokoju i sypialni.
Zacznij przeglądać szafki z odzieżą - każdą rzecz obejrzyj dwa razy. Jeśli jest za mała lub wiesz, że nie ubierzesz jej nigdy więcej, to od razu ją spakuj do worka. Nie musisz tego wyrzucać, ani palić w piecu - oddaj to potrzebującym. Rzeczy zniszczone, uszkodzone wyrzuć do kubła na śmieci.
Jeśli jakaś rzecz jest dla Ciebie szczególna - ma wartość sentymentalną - odłóż ją, aby później schować do pudła z pamiątkami.
Posegregowane i przejrzane rzeczy poukładaj na półkach, tak aby swetry były ze swetrami, bluzki z bluzkami itd. Rzeczy, które powinny wisieć na wieszakach, powinny się tam znaleźć - posegreguj również je według rodzaju.
Jeśli masz możliwość, to zaopatrz się w pojemniki próżniowe - pozwalają na zwolnienie olbrzymiej wolnej powierzchni, gdyż rzeczy w nich przechowywane są o 75% mniejsze. Zakup również pojemniki pod łóżko do przechowywania pościeli, koców, kołder oraz ubrań. Średni koszt takiego pojemnika pod łóżko to 15-20 zł, a pojemnika próżniowego od 5 zł wzwyż.

Rzeczy cenne, o sentymentalnej wartości popakuj ( w woreczki z zatrzaskami, papier ozdobny itd.) i zamknij w szczególnym pudle - w pudle na pamiątki. Wybierz do tego zadania większy karton, najlepiej prostokątny z pokrywką. Poukładaj w nim pamiątki i oznacz w wyróżniający się sposób ( przewiąż kokardą, podpisz ozdobnym pismem itp.), a następnie schowaj na półce w szafie.
Zwalczyłeś bałagan w szafach - Twoje ciuchy leżą i wiszą w pięknych rzędach, skarpetki i bielizna znają swoje miejsce, więc czas zająć się zmorą każdego człowieka - porządkowaniem papierów i dokumentów.
Pamiętaj, że jeśli prowadzisz własną działalność masz obowiązek archiwizować dokumenty przez 10-c lat, a dokumenty domowe ( PIT-y, rachunki, umowy itd.) 5-c lat.
Przejrzyj je wszystkie - odłóż te, których nie potrzebujesz, są nieaktualne ( maja więcej niż wymagane 5-c lat) - nie wyrzucaj, są na nich Twoje dane osobowe. Poproś znajomego posiadającego domek z ogrzewaniem CO i piecem, aby pozwolił Ci spalić niepotrzebne dokumenty - w ten sposób upewnisz się, że nikt nieupoważniony nie dostanie ich do rąk.
Jeśli masz możliwość poukładania dokumentów w segregatorach, to zrób to - poukładaj je kategoriami: GWARANCJE, INSTRUKCJE OBSŁUGI, BIEŻĄCE RACHUNKI, UMOWY itd. Jeśli nie masz takiej możliwości, to zaopatrz się w kilka teczek biurowych ( wiązanych lub na gumkę) oraz wczepów do segregatora. zastosuj dokładnie ten sam klucz co w przypadku układania dokumentów w segregatorach - opisz każdą teczkę i umieść w niej odpowiednie dokumenty. Wszystko spakuj do kartonu z pokrywką, opisz i wstaw np. na dno szafy.
Jeśli trzeba - zaprzęgnij do pomocy dzieciaki - nawet te 1,5 - roczne chętnie pomagają, gdyż sprzątanie może być świetne zabawą. Dzieciaki niech posprzątają w swoich pokojach. Zabawki, książki w dobrym stanie których twoje dziecko już nie chce spakuj i wydaj ośrodkom opieki lub przedszkolom. Przyjmą je i podziękują Ci.
Jeśli już poskromiłeś pokojowy bałagan, to ustal od razu zasadę utrzymywania tego porządku przez domowników:
1. Każdy sprząta po sobie - to że jesteś Panią/Panem domu nie znaczy, że masz sprzątać za każdym.
2. Każda rzecz ma swoje miejsce i powinna od razu tam wrócić.
3. Jeśli ktoś nie sprzątnął po sobie - cofnij go, niech poprawi się.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Pilnuj, żeby zasady były przez wszystkich przestrzegane, inaczej bałagan wróci, a Twoja ciężka praca pójdzie na marne.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-03-22 09:05:17
Ostatnio zmieniony: 2012-03-21 23:01:16
Ostatnio zmieniony: 2011-03-04 13:39:55
Ostatnio zmieniony: 2011-03-04 12:27:05
Ostatnio zmieniony: 2011-03-04 10:03:27
Dodaj komentarz