Jak pozbyć się wilgoci w mieszkaniu?
Wilgoć niesie za sobą rozwój grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia przebywających domowników. Zwykle pojawia się niewinnie na ścianach w postaci mokrych plam, które nie wyglądają estetycznie. Oznacza to, że zawitała do naszego domu wilgoć. A zatem, jak pozbyć się wilgoci w mieszkaniu? Jest parę sposobów, które zabezpieczą nasz dom przed niechcianym intruzem. Ze względu na bakterie, należy je, jak najszybciej zlikwidować.

W pierwszej kolejności należy wywietrzyć dobrze pomieszczenie, gdzie została zlokalizowana wilgoć. Najczęściej jest to zastałe powietrze, które osadza się na ścianach i meblach, powodując ich uszkodzenia. Woda skrapla się i ściany nasiąkają nią. Wietrzenie nie musi ograniczać się do otworzenia tylko okien, można i należy dość często wietrzyć zagrzybione ściany. To jest podstawa, aby można było rozprawić się z wilgocią.
Po wywietrzeniu pomieszczenia kolejno należy nagrzać je, tak, aby było maksymalnie ciepło. Następnie znów wietrzymy. Czynność powtarzamy przez kilka dni.

Wilgoć powoduje, że w mieszkaniu pojawia się zapach stęchlizny i to zaczyna bardzo przeszkadzać. Do tego dochodzi ból głowy i gardła oraz zmęczenie, a także zawroty. Musimy zlokalizować źródło tych grzybów i podjąć radykalne działania związane z ich usunięciem. Jeżeli okna mamy zbyt mocno szczelne, to możemy być pewni, że wilgoć pojawi się. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie wywietrzników w oknach, które będą zapobiegać gromadzeniu się większej ilości pary wodnej.

Na pewno musimy sprawdzić stan naszej wentylacji. W pobliżu, gdzie zauważymy niepokojące symptomy, powinniśmy często przecierać miejsce zaatakowane grzybem specjalnym środkiem grzybobójczym. Na rynku można dostać wiele, takich preparatów, które skutecznie zabezpieczą nasze mieszkanie.
Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniu to od 40% do 60%.

Jeżeli mamy do dyspozycji trochę pieniędzy, to możemy zakupić osuszacz powietrza, który wchłania niepotrzebną wilgoć. Innym sposobem na walkę z wilgocią może być pochłaniacz wilgoci.
W sklepach specjalistycznych możemy dostać farby i lakiery, które tworzą powłoki przed zbieraniem i skraplaniem się wody.

Zwróćmy uwagę na pomieszczenia, gdzie może tworzyć się w większej ilości para wodna, nie pomijajmy pomieszczeń typu pralnia, kuchnia i toaleta. Po każdej kąpieli zetrzyjmy z lustra parę i na sucho powycierajmy podłogę. Włączmy też nawiew z ciepłem, jeżeli taki posiadamy w łazience.
Możemy skorzystać z porady firmy, zajmującą się rozpoznawaniem rodzajów pleśni i grzybów, które zadomowiły się na naszych ścianach. Taki specjalista to mykolog, czyli znawca wszelkich rodzajów grzybów i bakterii, na które narażone są nasze mieszkania i domy. Na pewno doradzi, jak pozbyć się uciążliwej wilgoci.

W doniczkach z kwiatami możemy pozostawić woreczki z granulkami, które mają zdolność pochłaniania wilgoci.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 21:34:20
Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:45:33
Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 19:22:55
Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 16:16:24
Ostatnio zmieniony: 2012-01-11 20:36:33
Ostatnio zmieniony: 2012-01-08 16:20:07
Ostatnio zmieniony: 2011-10-11 17:59:06
Ostatnio zmieniony: 2011-10-11 11:53:51
Dodaj komentarz