Jak pielęgnować i uprawiać truskawki?
Truskawki to jeden z najwcześniejszych owoców sezonowych a tym samym najbardziej wyczekiwany. Smakiem tych owoców rozkoszujemy się w deserach, ciastach i przetworach. Truskawki nie mają dużych wymagań co do uprawy, dlatego warto je mieć w swoim ogrodzie. Nie ma przecież nic lepszego niż owoc prosto z krzaczka. Oto kilka porad dla początkujących "plantatorów" truskawek.
- • włóknina, folia ogrodowa, słoma, kora drzew iglastych
Truskawki możemy uprawiać prawie na każdej glebie z wyjątkiem ciężkich podmokłych i zimnych. Najlepsze plony uzyskamy na glebach lekkich piaszczystych o lekko kwaśnym odczynie /ph 5,5 - 6,0/
Sadzonki truskawek sadzimy w odstępach ok. 80 cm. Dzięki temu zapewnimy roślinom dostęp światła i przestrzeń do rozrostu. Truskawek nie sadzimy po malinach, pomidorach, ziemniakach i ogórkach gdyż istnieje możliwość zarażenia grzybami powodującymi zasychanie liści, owoców a nawet zamieranie całych roślin.
Po "zimnych ogrodnikach" /12,13,14 maj/ i "zimnej Zośce" /15.05/ obrywamy zeschnięte liście, spulchniamy glebę wokół sadzonek i podsypujemy ziemią kompostową.
Jeśli chcemy przyspieszyć dojrzewanie truskawek możemy wykorzystać agrowłókninę. Jeśli nie ma przymrozków to już na początku kwietnia między sadzonki truskawek wbijamy metalowe pręty lub drewniane słupki i układamy na nich włókninę - na takiej wysokości by nie przygniatały rosnących truskawek. Brzegi przyciskamy kamieniami. Włóknina jest przewiewna i przepuszcza wodę - jeśli chcemy truskawki podlać nie musimy jej zdejmować. Gdy truskawki zaczynają kwitnąć na dzień włókninę zdejmujemy żeby roślina się nie przegrzała i żeby pszczoły mogły zapylić kwiaty.
Jeśli nie chcemy zbyt często plewić chwastów możemy między rzędami truskawek rozłożyć pasy folii ogrodowej przyciskając ją kamieniami. Dodatkową zaletą jest fakt, że kwiaty a później owoce nie leżą na ziemi tylko na foli - dzięki temu są czyste i można je jeść prosto z krzaczka.
Wybór koloru foli ma dość duże znaczenie. Czarna folia powoduje szybsze nagrzewanie ziemi wiosną a tym samym przyspiesza kwitnienie i owocowanie truskawek. Biała folia natomiast opóźnia wegetację roślin.
Zamiast folii możemy truskawki ściółkować wykorzystując słomę lub korę drzew iglastych.
Po sezonie truskawkowym, gdy truskawki przestaną owocować na krzaczkach dwuletnich i starszych ścinamy liście - pozostawiamy jedynie najmłodsze, nie rozwinięte jeszcze liście i nie uszkodzony wierzchołek pędu. Aż do jesieni systematycznie usuwamy rozłogi. Jeśli je pozostawimy to zmniejszymy obfitość plonu w roku następnym - rozłogi będą zabierać wodę i składniki mineralne roślinom matecznym. Dodatkowo duże zagęszczenie roślin sprzyja rozwojowi chorób np. szarej pleśni.
Na zimę odmiany wrażliwe na mróz przykrywamy włókniną lub słomą.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Zakup agrowłókniny jak i folii ogrodowej wiąże się z kosztami ale wystarczy po sezonie obydwa te produkty oczyścić, wysuszyć, złożyć i możemy je spokojnie przechować do następnego roku
• Przeczytaj teraz:
Galeria


Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-04-19 16:20:41
Ostatnio zmieniony: 2013-04-19 00:03:03
Ostatnio zmieniony: 2013-04-17 21:08:15
Gnojówkę z pokrzywy robię w plastikowym wiaderku, kilogram pociętej pokrzywy zalewam 10litrami wody (najlepiej deszczówki), codziennie trzeba przemieszać, ponieważ fermentacja zachodzi w obecności tlenu. Kiedy gnojówka przestanie się pienić - w zależności od temperatury następuje to po 2 do 4 tygodni jest gotowa do użycia w rozcieńczeniu 1:10. Jedyny minus to to że wydziela nieprzyjemny zapach:) Gnojówka nadaje się do zasilania wszystkich roślin, drzewek , krzewów a nawet iglaków oprócz cebuli, czosnku, fasoli i grochu. Nadaje się też do podlewania pryzmy kompostowej, wzbogaca ją w cenne składniki i przyspiesza jej rozkład. Na swojej działce stosuje tylko "ekologiczne" metody uprawy wykorzystując rośliny takie jak pokrzywa, skrzyp, wrotycz, czosnek, rumianek. Robię gnojówki, napary, wyciągi przeciwko różnym szkodnikom, chorobom grzybowym, itp. Temat rzeka.... ale sprawia mi to ogromną satysfakcję a poczucie, że karmię rodzinę zdrowymi owocami i warzywami -bezcenne;)
Ostatnio zmieniony: 2013-04-17 11:13:21
Ostatnio zmieniony: 2013-04-15 23:39:37
Ostatnio zmieniony: 2013-04-15 13:30:37
Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 19:34:55
Świetnie opisane:)
Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 19:07:49
Dodaj komentarz