Jak palić w kominku?

Palenie w kominku to czynność, która wymaga pewnych umiejętności. Zazwyczaj wiedza, doświadczenie i umiejętność palenia w kominku przychodzi z czasem. Ta porada pomoże uniknąć ci typowych błędów popełnianych przez początkujących „palaczy kominkowych”. Znajdziesz tu kilka chyba najważniejszych zasad jak palić w kominku.

1

Najważniejsza zasada to palić drewnem suchym. Wilgotność drewna nie powinna być wyższa niż kilkanaście procent.


2
źródło: flickr.com, autor:mjaniec źródło: flickr.com, autor:mjaniec

Optymalną wilgotność drewna osiąga się przez odpowiednie jego składowanie. Mam tu na myśli nie tylko sposób, ale również czas składowania. Drewno powinno być składowane pod zadaszeniem, ale jeśli jest to pomieszczenie powinno być ono przewiewne. Drewno najlepiej składować przez okres 1,5 roku do dwóch lat. Ten czas zazwyczaj wystarcza na osiągnięcie wymaganej wilgotności drewna. Oczywiście tak długi czas składowania wymaga zrobienia odpowiedniego zapasu drewna. Zwiększony koszt, który poniesiesz z tego tytułu zwróci się z nawiązką podczas palenia. Palenie drewnem suchym jest dużo bardziej efektywne niż drewnem o podwyższonej wilgotności. Jeśli drewno jest zbyt wilgotne znaczna część energii spalania zostaje zmieniona na odparowanie wody z drewna zamiast na ciepło.


3

Pal w kominku przede wszystkim drewnem liściastym. Grab, buk, brzoza, dąb to jedne z najbardziej typowych drzew „kominkowych”. Im większa gęstość drewna liściastego tym lepiej. Jeśli nie musisz staraj się nie używać do palenia w kominku drewna iglastego. Drewno iglaste zawiera więcej substancji smolistych, może powodować szybsze osadzanie się sadzy w kominie. Niewątpliwie jest to wada drewna iglastego. Jednak uważam, że lepiej palić suchym drewnem iglastym, niż mokrym liściastym. Palenie mokrym drewnem liściastym może odnieść gorszy skutek niż palenie drewnem iglastym. Jeśli pozostały ci po budowie domu deski stemple itp. nie wyrzucaj ich. Możesz spróbować je spalić w kominku, ale warunek podstawowy: deski i stemple powinny być suche! Najlepiej będzie spalać deski i stemple mieszając je przy spalaniu z drewnem liściastym – oczywiście suchym. Można dla poprawy spalania dodać jeszcze nieco preparatu poprawiającego spalanie w kominku. Jest on dostępny w każdym markecie budowlanym.


4

W komorze spalania powinna być odpowiednio wysoka temperatura. Niektóre kominki, zwłaszcza te z płaszczem wodnym posiadają możliwość regulacji temperatury w komorze spalania. Odpowiednio wysoka temperatura skutecznie zapobiegnie osadzaniu się sadzy w kominie.


5

Kontroluj stan komina ze względów bezpieczeństwa. Przy intensywnym paleniu w kominku powinieneś zapraszać kominiarza nawet 2-3 razy w roku.


6

Zobacz również:

http://www.zaradni.pl/porada/4986,jak_rozpalic_ogien


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.11.2011

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj