Jak odpowiednio przechowywać ubrania?

Jak twierdził Karol Darwin, ubranie nie powstało z potrzeby ochrony przed chłodem. Ludzie zaczęli się przyodziewać z potrzeby "upiększania" ciała. Zwłaszcza my, kobiety, uwielbiamy się stroić, przebierać, kupować wciąż nowe sukienki, bluzki, spódnice... Aby ubrania długo nam służyły i zawsze prezentowały się równie pięknie, jak w dniu zakupu, musimy zadbać o odpowiednie ich przechowywanie. Nie wystarczy przestrzeganie przepisu prania, suszenia i prasowania, jeśli ciuszki będą leżeć na dnie szafy w nieładzie. Na szczęście producenci systemów przechowywania przychodzą nam z pomocą, dostarczając rozwiązania zarówno dla właścicielek przestronnych pomieszczeń garderobianych, jak i dla tych, które dysponują jedynie niewielką szafą w sypialni.

  • szafa lub garderoba
1

Podstawą przechowywania odzieży bez wątpienia są wieszaki. Jednak wieszak wieszakowi nie równy. Wieszak specjalnie przeznaczony do spodni to duży, podłużny klips, którym spinamy złożone w kant nogawki. Pozwala to zaoszczędzić prasowania przed włożeniem ukochanej pary. Spódnice najlepiej "przechowują się" natomiast na wieszakach z dwoma mniejszymi klipsami. Tradycyjne wieszaki to najlepsze miejsce dla bluzek i lekkich marynarek. Szczelinki na ich końcach przytrzymają cienkie ramiączka sukienek lub topów, chroniąc je przed spadnięciem na dno szafy. Cięższe góry, płaszcze i trencze powinny zawisnąć na podobnym, ale masywniejszym, na przykład drewnianym z poprzeczką. Nie zdeformuje się on pod wpływem ciężaru.


2

Rzadko noszone rzeczy, a także te szczególnie cenne, warto dodatkowo ochronić, zakłądając na nie pokrowiec. Świetnie sprawdzi się nie tylko jako osłona drogiej, balowej sukni czy płaszcza poza sezonem, ale również w podróży, jako "opakowanie" kostiumu i koszuli na służbowe spotkanie. Szczególnie model z rączką.


3

Dodatki... Bez nich strój jest niepełny i stylizacja sprawia wrażenie "niedokończonej". Im także należy się odpowiednie traktowanie. Aby paski nie plątały się w szufladzie, warto umieścić w niej specjalny segregator. Sprawdzi się on również jako miejsce przechowywania apaszek i szalików, a w bieliźniarce - skarpetek. Krawaty zawisną na szczebelkach specjalnej drabinki - łatwiej będzie je odnaleźć. Do przechowywania kapeluszy przeznaczone są okrągłe, duże pudła, dzięki którym nie stracą one fasonu.


4

Dodatkowe miejsce w szafie, na przykład na swetry, które nie muszą wisieć, a mogą być przechowywane złożone, zapewnią wieszane, tekstylne półki. Część szuflad w szafie można zastąpić koszami - dzięki nim swetry będą mogły "oddychać". Uwaga - w koszach mogą leżeć tylko swetry o stosunkowo grubym splocie czy ręczniki. Na cienkich dzianinach wzór kratki może się odcisnąć. Kosze sprawdzą się także jako miejsce na torebki.


5

Odpowiednie przechowywanie jest również szczególnie ważne w przypadku butów. Zanim wylądują w garderobie, muszą być suche i czyste. Załamaniom na cholewkach skórzanych kozaków zapobiegnie powieszenie ich na pionowym wieszaku. Inne buty mogą na przykład spocząć na wysuwanej półce "najeżonej" prawidłami, lub oprzeć swoje obcasy na relingu. Jeśli z jakiś względów preferujesz przechowywanie obuwia w pudełkach, odnalezienie właściwej pary ułatwi umieszczenie ich w pudełkach z wizjerami lub całkiem przezroczystych.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.08.2010

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj