Jak nie wyrzucić pieniędzy w błoto przy kupnie działki budowlanej? Fachowo cz.3

Kupno działki budowlanej to jeden z najważniejszych etapów inwestycji, która ostatecznie przybierze kształt tego właściwego miejsca na ziemi: z domem i ogrodem. Na niedoświadczonych czyhają różne niebezpieczeństwa.

  • Sprecyzowany cel, upatrzony grunt, spostrzegawczość, umiejętność przewidywania, wyobraźnia, pieniądze.
1

Określ, jakiej działki szukasz i gdzie; czy ma na niej stanąć tylko dom i garaż, czy też budynki gospodarcze lub małe przedsiębiorstwo; czy dasz radę dojeżdżać dość daleko do centrum, czy chcesz mieć licznych sąsiadów i mieszkać blisko lub daleko od głównej ulicy - od odpowiedzi zależy wybór właściwie zlokalizowanej działki. Nie ma sensu inwestować w ziemię, której położenie Ci nie odpowiada.


2

Upatrzoną działkę obejrzyj kilka razy: o różnych porach dnia, przy różnej pogodzie i - jeśli masz taką możliwość - w różnych porach roku. Fachowcy odradzają kupowanie nieznanego kawałka ziemi w zimie - nie można wtedy określić właściwej struktury podłoża ani tego, czy to nie teren podmokły. Najlepiej odwiedź działkę po roztopach lub po długotrwałych opadach albo ulewnym deszczu. Przejdź się po niej - jeśli grunt pomimo tego, że porasta go trawa, jest wyjątkowo mazisty i zapadasz się w nim po kostki, to znak, że teren długo trzyma wilgoć. Jeśli działka leży na spadku terenu, oszacuj, czy podłoże osuwa się spod nóg.


3

Wypytaj okolicznych mieszkańców o teren, jego zalety i wady. Ludzie mają naprawdę wiele do powiedzenia na temat okolicy, jeśli tylko chce się ich wysłuchać.


4

Sprawdź lokalizację słupów energetycznych i tych wysokiego napięcia - pamiętaj, że bezpośrednie sąsiedztwo tych ostatnich nie jest korzystne dla zdrowia.


5

Jeśli na działce rosną drzewa przemyśl, czy konieczne będzie ich wycięcie, kiedy przyjdzie czas budowy. Wycinka wiąże się z załatwianiem pozwoleń urzędowych oraz z kosztami.


6

Oceń odległość do mediów. Jeśli są daleko, licz się z wysokimi kosztami przyłączy wody, kanalizacji czy prądu.


7

Oszacuj odległość działki od drogi. Pamiętaj, że mieszkamy w klimacie zmiennym i zimą trzeba będzie odśnieżać. Jeśli wybudujesz dom na działce leżącej przy drodze, po której jeżdżą pługi, zaoszczędzisz czas i wysiłek podczas odśnieżania.


8

Oceń szerokość i długość działki - od tych parametrów zależeć będzie kształt Twojego domu. W szacunki wlicz niezbędne odstępy od płotów i drogi.


9

W urzędach sprawdź:
- uregulowanie spraw własnościowych Twojej działki oraz - tu UWAGA! - gruntów bezpośrednio sąsiadujących z upatrzoną ziemią; dochodzi bowiem czasem do absurdów, kiedy nieuregulowane sprawy spadkowe sąsiadów uniemożliwiają budowę na upatrzonej działce;
- plan zagospodarowania przestrzennego miasta - zwróć uwagę na pasy zieleni i ograniczenia odnośnie rodzaju budynków, które mogą powstać w danej okolicy; sprawdź plany przyszłościowe, by nie okazało się, że przez upatrzoną działkę za 20 lat przebiegnie droga krajowa lub lokalna;
- czy będziesz mógł/mogła na działce prowadzić działalność gospodarczą i jakiego rodzaju.


10

Jeśli wszystko jest OK, szykuj pieniądze i siły na inwestycję:-).


11

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje podejrzenia lub wątpliwości, wstrzymaj się z zakupem działki. Może następna oferta będzie lepsza?


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.11.2009

Komentarze

przyda się na przyszłość ;p hehe :P fajna rada:D

Ostatnio zmieniony: 2013-03-15 10:54:57

Bardzo dużo dobrych informacji.

Ostatnio zmieniony: 2011-12-01 12:58:16

Fachowo.. rzeczywiście!!!

Ostatnio zmieniony: 2011-09-19 14:07:10

Bardzo ważne informacje w poradzie.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-21 17:04:28

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj