Jak kupić dom z bala do remontu?
Ostatnio wielu ludzi kupuje drewniane domy do remontu. Powodem tej decyzji jest chęć zmiany swojego życia, otoczenia, powrót do natury. I stajemy przed tematem remontu. Najprościej zlecić to specjalistycznej firmie i zapłacić. Ale też możemy wiele robót zrobić sami. Jakie? Zależy od predyspozycji i umiejętności. Ktoś umie remontować drewno, ktoś wykonać prąd inny wykonać instalacje wod-kan. I to właśnie możemy zrobić sami.

Przy zakupie posesji, zwłaszcza do remontu , oprócz otoczenia i sąsiadów, zwracamy przede wszystkim uwagę na stan techniczny budynku.
Belka podwalinowa - jest to najważniejszy element konstrukcyjny budynku, bo na niej wspiera się cała konstrukcja budynku. Ponieważ jest to belka najniżej położona , jest najbardziej narażona na szkody atmosferyczne. Jeżeli ta belka jest zdrowa, można założyć, że pozostałe belki nie będą w gorszym stanie. Jeżeli jest spróchniała, zawsze można ją wymienić, lecz świadczy to o złej kondycji budynku. Jeżeli jest zawilgocona, zbutwiała, mamy problem. Znaczy to, że belki ciągną wilgoć i przenosi się ta wilgoć w górę. Mogą być zawilgocone pozostałe belki. Taki dom wymaga większego remontu. Wymiany belki podwalinowej, izolacji fundamentów, czy wręcz ich wymiany. Ten zakres robót przekracza nasze umiejętności i należy zlecić to firmie specjalistycznej.
Konstrukcja ścian. Sprawdzamy jak wyglądają pozostałe belki. Zdrowe drewno przy uderzeniu wydaje dźwięk głuchy, ale głęboki i dźwięczny. Drewno zarażone ma dźwięk głuchy, pusty i płytki. Ale nie jest to wielki problem, bo możemy belki wymienić, chociaż to nieco kosztuje. Jeżeli belki są zdrowe, mamy od razu wiele problemów mniej. Interesuje nas tylko ich wyremontowanie, w sposób, który sami sobie wymyślimy.
Dach – sprawdzamy konstrukcję dachu pod względem jakości krokwi i belek. Konstrukcja powinna być zdrowa, bez spróchniałych elementów, a zwłaszcza, bez widocznych pęknięć czy złamań. Bardzo częstym sposobem naprawy złamanych elementów konstrukcyjnych , było wzmocnienie uszkodzonego miejsca nakładkami. Jeżeli znajdziemy takie miejsca, musimy rozważyć albo wymianę uszkodzonych elementów albo ich naprawę.

Pokrycie dachu – sprawdzamy, czy dach przecieka i jeżeli uszkodzone jest pokrycie dachu , od niego zaczynamy remont.
Fundamenty – oceniamy stan techniczny fundamentów. Należy pamiętać, że przed 50 laty nie stosowano izolacji fundamentów i należy tą izolację wykonać. Zarówno poziomą jak i pionową. Bardzo często na fundamentach robiona była płyta fundamentowa, a dopiero na niej stawiano dom. Sprawdzamy więc stan techniczny płyty. Musi ona być w całości, bez widocznych pęknięć, czy ubytków betonu.
Komin – sprawdzamy stan techniczny komina, zwłaszcza spalinowego. Na kominie nie mogą być widoczne pęknięcia. Wyraźnym śladem pęknięcia przewodu kominowego, są widoczne czarne ślady sadzy. Najlepszą metodą sprawdzenia przewodu kominowego jest jego zadymienie, tzn. palimy w przewodzie ( wyczystce ) coś, co powoduje powstanie dużej ilości dymu, zamykamy otwór wylotowy i czekamy czy dym nam wyjdzie na zewnątrz.
Instalacje – oceniamy ich stan techniczny , czas użytkowania, materiał , z którego zostały wykonane.
• Instalacje elektryczne wykonywane były z przewodów aluminiowych w osnowie lub później w koszulce z tworzywa sztucznego. Powinno się je wymienić.
• Kanalizacja – żeliwo, stal, czy PCV. Należy sprawdzić ich drożność, uszkodzenia, stan wizualny. Najczęściej jednak przeznacza się je do wymiany.
• Woda – wykonana z rur ołowiowych, stalowych, czy już z nowszego materiału. Ponieważ i tak najczęściej przerabiamy łazienkę, powinno się jednak instalacje wymienić.
A teraz określamy zakres i sposób wykonania remontu.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Kupując dom nie tylko do remontu posiłkujmy się kimś, kto zna się na budownictwie i potrafi ocenić stan budynku.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 08:01:16
Ostatnio zmieniony: 2013-02-18 20:32:53
Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 19:09:32
Dodaj komentarz