Jak dobrze kupić nieruchomość?
W tak ciężkich czasach dobrze jest móc w coś zainwestować. Jeśli się ma trochę pieniędzy, najlepiej kupić jakąś nieruchomość - choćby ziemię. Jeść nie prosi, a pewne zabezpieczenie na przyszłość stanowi. A jeśli nam się poszczęści i będziemy mieli więcej pieniędzy i ochotę na posiadanie własnego domku, zawsze możemy tam taki domek letniskowy lub mieszkalny postawić. Najpierw jednak trzeba znaleźć i kupić taką ziemię.
- • Do poszukiwania: Internet, gazeta, agencja nieruchomości itp.
W pierwszej kolejności musisz się zastanowić, jaką działkę chciałbyś kupić i w jakim celu. Dobrze by było, żebyś sprecyzował również, gdzie ta działka ma się znajdować - blisko Twego miejsca zamieszkania, w górach, na Mazurach, a może nad morzem? Jeśli to już będziesz wiedział, zacznij szukać.
Najlepiej w Internecie, choć niektórzy preferują poszukiwania przez agencje nieruchomości. Jednak od razu trzeba się nastawić, że taka działka polecona nam przez agencję, będzie kosztować znacznie drożej niż kupiona bezpośrednio. Wydaje się jednak pewniejszą inwestycją, gdyż teoretycznie agencja powinna zająć się wszelkimi czynnościami związanymi ze znalezieniem odpowiedniej nieruchomości, oceną stanu tejże oraz umówieniem stron transakcji i notariusza. Powinna też sprawdzić wiarygodność sprzedających. Nie zawsze jednak w praktyce tak jest. Dlatego ja polecam poszukiwania w Internecie - wychodzi taniej. Możesz też porównać ceny działek w różnych miejscach oraz ich stan - często sprzedający zamieszczają zdjęcia nieruchomości.
Możesz też szukać w gazecie.
Najlepiej znaleźć działkę budowlaną lub rekreacyjną - w zależności od przeznaczenia ziemi. Taniej można kupić działkę rolną, ale później jest dużo do załatwiania formalności, związanych z odralnianiem, i nie zawsze dostaniemy pozwolenie na taki "zabieg".
Kiedy już znajdziesz odpowiednią działkę, musisz skontaktować się ze sprzedającym. Warto potargować się o cenę, gdyż zazwyczaj w ogłoszeniach jest ona nieco zawyżona.
Kiedy już dojdziecie ze sprzedającym do porozumienia (oczywiście nie kupuj kota w worku! najpierw obejrzyj nieruchomość, którą zamierzasz kupić), należy znaleźć notariusza i umówić się z nim na czynności notarialne. Oczywiście tu też zalecam poszukiwania, ponieważ nie wszyscy notariusze mają takie same stawki za czynności. Warto więc rozejrzeć się za najtańszym notariuszem.
Musisz też wiedzieć, jakie dokumenty powinien przedstawić Ci sprzedający. Poinformuje Was (Ciebie i sprzedającego) o tym notariusz, jednak już teraz wiedz, że będą to: wypis i wyrys z rejestru gruntów, oświadczenie sprzedającego o niezaleganiu z płatnościami (podatek od nieruchomości) oraz że jest właścicielem działki (ewentualnie takie zaświadczenie z gminy), akt notarialny nabycia przez sprzedającego nieruchomości, oświadczenie, że nieruchomość nie jest obciążona hipoteką ani innymi wierzytelnościami (najlepiej poprosić o aktualny wypis z KW).
Do notariusza obie stawające strony zabierają dowody osobiste oraz swoje NIP-y. Najlepiej, żeby sprzedający podał również konto, na które ma zostać przelana należność za nieruchomość. Jednak to, czy płatność ma zostać dokonana gotówką, czy na konto, to kwestia uzgodnienia stron.
Wszelkie czynności związane z poinformowaniem o transakcji należą do notariusza (zawiadomienie odpowiedniego sądu oraz Urzędu Skarbowego). Warto pamiętać o tym, żeby cena zakupu nie była zbyt zaniżona, gdyż Urząd Skarbowy może dopominać się o zbyt mały podatek.
Powodzenia i udanych zakupów :)
Uwagi i spostrzeżenia
- •Kupno ziemi to spora inwestycja, dlatego zastanów się kilka razy, zanim podejmiesz jakąś decyzję. Obejrzyj dokładnie nieruchomość, którą chcesz kupić. I nie bądź zbyt ufny - sprawdzaj wszystko dwa razy.
- •Przy podpisaniu aktu możesz liczyć na notariusza. Jego zadaniem jest sprawdzić, by wszystkie potrzebne dokumenty były dostarczone.
• Przeczytaj teraz:
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 13:15:10
Dodaj komentarz