Jak chronić sad przed szpakami?
Szpaki to koszmar każdego ogrodnika. Ich stado w czasie zaledwie kilku minut potrafi ogołocić z owoców jedno drzewo. Szpaki szczególnie upodobały sobie czereśnie, wiśnie ale nie gardzą także śliwkami, jabłkami, truskawkami a także porzeczkami. Co zrobić aby się ich pozbyć z sadu albo chociażby znacznie ograniczyć wyrządzane przez nie szkody ?
- • siatka ochronna, wiatraki, worki foliowe, płyty CD, budki lęgowe dla szpaków, poidełka dla ptaków, morwa, pistolety na wodę
Poruszające się na wietrze straszaki
Możemy wykorzystać tradycyjne strachy na wróble, które montujemy wysoko na drzewie lub tuż obok niego. Pomocne mogą być także inne elementy: wiatraczki /zarówno dziecięce, plastikowe jak również ozdobne drewniane/, balony, taśmy z kaset VHS lub magnetofonowych, torebki foliowe.
Elementy odblaskowe
Najczęściej wykorzystywane są tutaj płyty CD, które zawieszamy gałęziach /na różnych wysokościach/drzewa owocowego. Możemy także wykorzystać inne elementy odblaskowe: metalowe /np. elementy starych żaluzji/ lub w "widocznych" kolorach /np. kamizelki odblaskowe/. Sprawdza się także rozłożona pod drzewem folia budowlana /np.niebieska/, która na wietrze szeleści a w słoneczne dni odbija kolor.
Hałas
Hałas odstrasza wszystkie istoty żywe w tym szpaki. Możemy wykorzystać armatki hukowe, petardy lub głośną muzykę - oczywiście jeśli nasz sad jest z dala od innych ludzi. Sprawdzają się również odtwarzane nagrania odgłosów ptaków łownych w czasie ataku /głównie krogulca/. Można także skorzystać z pomocy dzieci: w sadzie w cieniu drzew urządzamy im miejsce do zabawy - ich żywiołowe zachowanie z pewnością odstraszy szpaki.
Siatki ochronne
W sklepach ogrodniczych dostępne są siatki, które zakładamy na drzewo ograniczając w ten sposób dostęp do owoców. Zamiast siatki możemy wykorzystać stare firany. Metoda ta dobrze się sprawdza w przypadku niskich drzew, przy wysokich kłopotliwe jest zakładanie i zdejmowanie siatki.
Kąpiel wodna
W tej metodzie wykorzystujemy pistolet na wodę, którym strzelamy do ptaków. trafionego ptaka nie zranimy ale przestraszymy i przez kilka dni z pewnością nie odwiedzi naszego sadu. Jednocześnie trafiony ptak narobi tyle hałasu, że przepłoszy inne szpaki.
Poidełka do wody
Często ptaki żerują w naszych sadach nie tyle z głodu co z pragnienia. W tym przypadku wystarczy w ogrodzie postawić dekoracyjne poidełko do wody dla ptaków, oczko wodne lub fontannę z wolno przepływającą wodą.
Morwa
Szpaki uwielbiają morwę i jeśli posadzimy ją w pobliżu wiśni czy czereśni ptaki pozostawią nasze drzewa owocowe w spokoju. Niestety morwa prawdopodobnie będzie doszczętnie ogołocona.
Sokolnicy
Sadownicy wynajmują niekiedy firmy świadczące usługi sokolnicze. Polega to na kilkukrotnym w ciągu doby wypuszczaniu nad sadem ptaków łownych np. sokołów, które odstraszają szpaki. Jest to propozycja dla osób posiadających dużo drzew owocowych. Na mniejszych areałach możemy na drzewach ustawić atrapę ptaków łownych np. wypchane martwe sokoły.
Szpak przeciw szpakowi.

Warto na drzewach zamontować budki lęgowe dla szpaków / jedna budka co jednym lub dwa drzewa/. Jeśli w takiej budce zadomowi się szpacza rodzina będzie ona bronić swego terytorium przed innymi szpakami. Musimy liczyć się z tym, że te 6-8 ptaków będzie żerować na "okupowanym" drzewie, ale lepiej żywić tych kilka sztuk niż całe stado. Ale warto pamiętać, że szpaki mają korzystny wpływ na nasz ogród gdyż oprócz owoców żywią się także larwami i owadami.
Uwagi końcowe.

Niestety, skuteczność powyższych metod walki z "wandalizmem" szpaków jest bardzo ograniczona przez inteligencję tych ptaków. Szpaki dość szybko wyczuwają sztuczność straszaków i przyzwyczajają się do ich obecności. Wszelkie świecidełka zawsze dają podobny odblask a elementy ruchome typu worki foliowe czy wiatraczki zawsze poruszają się w ten sam sposób. I rzecz najważniejsza: szpaki są w Polsce pod ochroną i nie można ich zabijać.
Dodaj komentarz