Dom bez pozwolenia - jakie warunki trzeba spełniać?
Czy możliwe jest zbudowanie domu bez uciążliwego ubiegania się o pozwolenia i wizyty w urzędach? Jak najbardziej tak! Wystarczy spełnić kilka warunków. Dom nie może mieć więcej, niż 35 metrów kwadratowych powierzchni, musi być wolnostojący, a także parterowy.
Czy możliwe jest zbudowanie domu bez pozwolenia? Jakie warunki trzeba spełniać, by wybudować dom bez pozwolenia? Jakie należy podjąć czynności? Jakie jeszcze utrudnienia mogą pojawić się w związku z budową domu na zgłoszenie?
Czy możliwe jest zbudowanie domu bez pozwolenia?

Prawo, które umożliwiło budowanie domów bez zezwoleń, a jedynie na zgłoszenie, zostało uchwalone w czerwcu 2015 roku. Od tego czasu, jeśli chcemy wybudować na naszej działce mały parterowy domek wolnostojący, nie musimy już zabiegać o różne sprawy w urzędzie. Wystarczy, że poinformujemy o naszych planach.
Niewykluczone, że w przyszłości to prawo zostanie rozszerzone z jeszcze większą korzyścią dla właścicieli działek. Plany rządu mówią o domach na pozwolenie o wielkości 70, a nawet 90 metrów kwadratowych z poddaszem. Mieszkanie w takim budynku umożliwi wygodne funkcjonowanie przez cały rok nawet dla kilkuosobowej rodziny.
Jakie warunki trzeba spełniać, by wybudować dom bez pozwolenia?
Na dzień dzisiejszy, aby móc wybudować dom bez pozwolenia, należy spełniać następujące warunki:
Powierzchnia domu nie może przekraczać 35 metrów kwadratowych.
Dom musi być wolnostojący. Może to być nie tylko budynek mieszkalny, ale też np. garaż czy budynek gospodarczy.
Budynek musi być parterowy i nie może mieć poddasza użytkowego - przepisy dopuszczają poddasze, jeżeli nie jest ono przystosowane do celów mieszkalnych.
Na 500 m2 działki możemy wybudować jeden domek bez pozwolenia. Oznacza to, że jeśli posiadamy spory areał możemy postawić nawet kilka takich domków, nie musząc ubiegać się o pozwolenie! Nie można jednak budynków w ten sposób łączyć w jeden, tzn. wybudować dwa domki o łącznej powierzchni 70 m2.
Koniecznie trzeba też sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może się zdarzyć, że znajdą się tam informacje o utrudnieniach stawianych tego typu inwestycjom lub wręcz zakazy budowy domów bez pozwoleń, choć jest to raczej rzadkie.
Jakie należy podjąć czynności?
Aby wybudować dom bez pozwolenia, należy złożyć następujące dokumenty:
Zgłoszenie budowy,
Trzy egzemplarze projektu budowlanego,
Oświadczenie o prawie do dysponowania działką, na której ma powstać budynek,
Opłata skarbowa.
Jeśli pojawiły się jakieś wątpliwości w związku z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, należy dołączyć decyzję o warunkach zabudowy.
Kiedy można przystąpić do robót budowlanych?
Należy bezwzględnie wykonać zgłoszenie przed przystąpieniem do jakichkolwiek robót. W przeciwnym razie narażamy się na wydanie decyzji o samowoli budowlanej. Może to nie tylko znacząco utrudnić inwestycję, ale nawet wiązać się z karami finansowymi.
Także bezpośrednio po wykonaniu zgłoszenia nie możemy jeszcze od razu przystąpić do prac. Należy odczekać 21 dni aby upewnić się, że właściwy organ nie wyda sprzeciwu. Jeśli tak się nie stanie, możemy to uznać za milczącą zgodę i przystąpić do budowy.
Jakie jeszcze utrudnienia mogą pojawić się w związku z budową domu na zgłoszenie?
Oprócz trudności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, możemy spotkać się z wątpliwością w sprawie tzw. obszaru oddziaływania. Termin ten nie został do końca zdefiniowany w Prawie budowlanym. Chodzi przede wszystkim o to, by planowany budynek nie ograniczał możliwości zagospodarowania sąsiedniej działki. Każdą taką sprawę należy rozpatrywać indywidualnie.
Dodaj komentarz