Zmiana pracy i przejściowe problemy finansowe - jak sobie z tym poradzić?

Zmiana pracy to prawdziwe wyzwanie i dla większości osób duży stres. Prawie zawsze jednak oznacza ona rozwój. Kiedy przestajemy czuć zadowolenie z dotychczasowej pracy lub uważamy, że powinniśmy zarabiać więcej, warto pomyśleć o znalezieniu nowego sposobu zarabiania pieniędzy.

1

Zmiana pracy – wyzwanie czy tragedia?

Zmiana pracy – wyzwanie czy tragedia?

Utrata pracy lub jej dobrowolna zmiana wiąże się nieuchronnie z dużym stresem. Większość osób źle znosi zmiany, faktem jednak jest, że zwykle wychodzą nam one na dobre. Z tego powodu nawet, jeśli jesteśmy zadowoleni z obecnego zatrudnienia, warto przyglądać się rynkowi pracy i wciąż szukać rozwoju. Natomiast, jeśli stracimy dotychczasową pracę, nie warto się zbytnio przejmować – przeanalizujmy powody, które wpłynęły na zwolnienie z pracy, i wyciągnijmy z nich wnioski na przyszłość.



Argumentem przemawiającym przeciwko zmianie pracy są często problemy finansowe, trudne do uniknięcia w okresie przejściowym. Dlatego warto przed podjęciem nowego zajęcia trochę zaoszczędzić, albo poszukiwać nowej pracy, nie zwalniając się z poprzedniej. Takie rozwiązanie może być jednak trudne do realizacji – kiedy nasz obecny pracodawca dowie się, że szukamy zatrudnienia, jest prawdopodobne, że podziękuje nam za współpracę, i pozostaniemy bez pracy. W takich sytuacjach wyjściem jest kredyt chwilówka, który można wziąć na kilka miesięcy, lub kredyt gotówkowy, jeśli oczywiście posiadamy zdolność kredytową. W innym wypadku pozostaje wsparcie bliskich – odwdzięczymy się, gdy znajdziemy nowe zajęcie.


2

Sygnały wskazujące na konieczność zmiany pracy

Często nie decydujemy się na zmianę pracy ze względu na lęk przed zmianą lub przed tym, że nie znajdziemy nowego, satysfakcjonującego zajęcia.Wielokrotnie powoduje nami również wygodnictwo. Warto jednak przeanalizować naszą sytuację zawodową, odpowiadając sobie na kilka pytań. Jeśli odpowiedź na którekolwiek z nich jest negatywna, to jest to sygnał, abyśmy pomyśleli o poszukiwaniu nowego zajęcia:

  • Czy obecna praca zapewnia nam rozwój? Czy nasza kariera stanęła w miejscu?

  • Czy nie czujemy wypalenia zawodowego, czyli niechęci do obecnie wykonywanego zajęcia?

  • Czy obecne zarobki nas satysfakcjonują? Czy nie jesteśmy w stanie uzyskać lepszej pensji u innego pracodawcy, biorąc pod uwagę nasze wykształcenie i doświadczenie?

  • Czy obecna praca stanowi dla nas źródło stresu czy kłopotliwych sytuacji? Jeśli w zakładzie pracy ignoruje się nasze dokonania albo, co gorsza, pojawia się mobbing, to najwyższy czas, by zmienić miejsce zatrudnienia. Zła atmosfera nawet w wymarzonej pracy może doprowadzić do problemów psychicznych.


3

Błędy, których nie należy popełniać przy zmianie pracy

Szukając nowej pracy nie popełniajmy jednak jednego z częstych błędów:

  • Nie zostawiajmy za sobą „spalonych mostów”. Nie róbmy awantury, dokończmy rozpoczęte projekty, a nasze obowiązki przekażmy innej osobie. Od pracodawcy będziemy potrzebowali referencji, zaświadczenia o pracy itp. Zarówno dobra, jak i zła opinia będzie się za nami ciągnąć, a pracodawcy cenią osoby rzetelne i solidne. Może się również zdarzyć, że będziemy zmuszeni wrócić do dotychczasowego zajęcia.

  • Nie narzekajmy na dotychczasowego pracodawcę. Jest to bardzo źle widziane. Problemy lepiej przemilczeć lub powiedzieć coś dobrego o dotychczasowej pracy i szefie.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.07.2016

Komentarze

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj