Jak znaleźć wartościową spółkę?

Określenie "wartościowa spółka" dla każdego oznacza co innego. Warto zatem ostatecznie sprecyzować jak rozpoznać wartościową spółkę i jakimi kryteriami ona się cechuje.

  • Sprawozdanie finansowe konkretnej spółki, kalkulator lub arkusz kalkulacyjny
1

Na początek otwórz sprawozdanie finansowe spółki, która Cię interesuje. Poszukaj sekcji, w której scharakteryzowana jest spółka oraz sekcji opisującej konkurencję. Przeczytaj oba fragmenty i odpowiedz sobie na następujące pytania:
- czy rozumiem działalność spółki?
- czy spółka będzie prowadzić obecną działalność w przyszłości w stanie niezmienionym?
- czy spółka posiada przewagę konkurencyjną, którą jest w stanie utrzymać?

Jeżeli odpowiesz twierdząco na powyższe pytania, oznaczać to będzie, że spółka jest wartościowa pod względem branżowym. Jeden - zero dla Ciebie.


2

Odszukaj teraz w sprawozdaniu finansowym dokument, który nazywa się "sprawozdanie z działalności zarządu" oraz przeczytaj "list prezesa zarządu do akcjonariuszy". List ten znajduje się zazwyczaj na początku każdego sprawozdania finansowego. Zobacz czy:
- prezes uczciwie przyznaje się do porażek i błędów, czy tuszuje je lub je przemilcza,
- zarząd przyznaje sobie rozsądne wynagrodzenia, tzn. czy nie podwyższa ich w sposób nieuzasadniony, np. pomimo pogorszenia wyników spółki,
- zarząd jest słowny i realizuje swoje plany oraz obietnice złożone inwestorom i akcjonariuszom,
- zarząd rzetelnie omawia wyniki finansowe wyjaśniając czym zostały one spowodowane (bez względu na to czy są korzystne czy nie).

Jeśli zarząd jest uczciwy, nie przyznaje sobie horrendalnych wynagrodzeń, dotrzymuje słowa i rzetelnie podchodzi do działalności spółki, to taka spółka jest spółką dobrze zarządzaną. Dwa - zero dla Ciebie.


3

Odnajdź w sprawozdaniu finansowym dokumenty typowo finansowe, tzn. bilans, rachunek zysków i strat oraz rachunek przepływów pieniężnych. Oblicz następujące wskaźniki:
- na podstawie bilansu: kapitał własny/aktywa * 100% (wartości powyżej 50%-60% oznaczają, że spółka wykorzystuje w swojej działalności głównie kapitał własny i jest spółką bezpieczną),
- na podstawie bilansu i rachunku zysków i strat: zysk netto/kapitał własny * 100%, jest to wskaźnik rentowności kapitału własnego, tzw. ROE. Im wyższe tym lepiej, bo wyższe będą Twoje zyski z inwestycji. Ja przyjmuję, że 10% to wartość minimalna tego wskaźnika, którą akceptuję.
- na podstawie rachunku przepływów pieniężnych: sprawdź jakie są znaki przepływów z działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej. Najkorzystniejszą kombinacją jest kombinacja następująca:
Przepływy operacyjne "+", przepływy inwestycyjne "-", przepływy finansowe "-" . Ogólnie spółka powinna wykazywać dodatnie przepływy operacyjne.

Satysfakcjonują Cię powyższe wskaźniki? Trzy - zero dla Ciebie.


4

Jeżeli spółka jest wartościowa pod względem branży, jest dobrze zarządzana oraz wykazuje korzystne wartości wskaźników omówionych w poprzednim kroku, ma bardzo dobre zadatki na spółkę wartościową.


5

Przedstawiony schemat poszukiwań jest schematem poszukiwań wstępnych, dającym bardzo duże szanse na znalezienie w szybki sposób wartościowej spółki. Pamiętaj jednak, że jeżeli uznasz, że Twoja spółka ma korzystne perspektywy, powinieneś dokładnie przeanalizować jej sprawozdanie finansowe. Powodzenia!


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.03.2011

Komentarze

Dla mnie to strasznie nudny temat, ale może komuś innemu się przyda.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 18:42:59

Giełda to nie mój temat, ale muszę przyznać, że porady są bardzo profesjonalne. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-05-03 20:53:52

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2011-03-05 20:19:33

Dobra rada na wyszukiwanie zdrowych finansowo spółek.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-04 15:13:25

Na pewno się pojawią :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-04 13:00:17

Czekam na następne rady o samodzielnym inwestowaniu na giełdzie :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-03 15:35:49

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj