Jak złożyć skargę do Bankowego Arbitrażu Konsumenckiego?

Zdarza się, że bank naliczymy nam niesłuszne opłaty, nie uzna zgłoszonej reklamacji, źle wykona lub nie wykona wcale zamówionej usługi. Nasze telefony i pisma nie odnoszą skutku i bank ani myśli się zgodzić. Czy wówczas pozostaje nam pogodzić się ze stratą? Niekoniecznie! Możemy skorzystać z pomocy Bankowego Arbitra.

  • papier, chęć wygrania sporu z bankiem
1

Co to w ogóle jest Bankowy Arbitraż Konsumencki? To instytucja, do której należą banki należące do Związku Banków Polskich oraz wiele banków spółdzielczych, której celem jest rozstrzyganie sposób pomiędzy bankami a ich klientami. (SKOKI powołały własny Spółdzielczy Arbitraż Konsumencki z siedziba w Gdyni i który działa na podobnych zasadach, co omawiany Bankowy).

Kto i z jakimi sprawami może zwracać się do Bankowego Arbitra? Do Arbitra mogą składać skargi wyłącznie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Przedmiotem skargi może być roszczenie pieniężne z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania przez bank czynności na rzecz konsumenta. Taki konsument może liczyć na pomoc gdy wyczerpie możliwości załatwienia sprawy bezpośrednio z bankiem oraz wartość przedmiotu sporu nie przekracza 8 tys. PLN. Przy czym arbiter nie zajmuje się sprawami związanymi ze świadczeniami Skarbu państwa (np. książeczkami mieszkaniowymi lub kredytami z państwowymi dopłatami). Arbiter Bankowy odmówi rozpatrzenia sprawy jeśli wymaga ona postępowania sądowego lub takie postępowaniu już zostało wszczęte.


2

Jak złożyć skargę do Bankowego Arbitrażu Konsumenckiego? Należy złożyć pisemny wniosek na adres:
Bankowy Arbitraż Konsumencki
ul. Kruczkowskiego 8
00-380 Warszawa
telefon (0-22) 48 68 400
oraz wnieść stosowną opłatę (maksymalnie 50 PLN). Wniosek powinien zawierać:
- dane teleadresowe osoby składającej skargę;
- nazwę i adres banku (oddziału
- dokładny opis żądania będącego przedmiotem sporu z bankiem;
- uzasadnienie żądania (materiały dowodowe
- wartość i przedmiot sporu;
- korespondencję z banku stwierdzający zakończenie postępowania reklamacyjnego lub oświadczenie konsumenta, że w ciągu 30 dni od złożenie skargi nie otrzymał odpowiedzi z banku.


3

Orzeczenie Arbitra Bankowego (przesłane listem poleconym konsumentowi i bankowi) jest dla banku ostateczne i bank musi je wykonać w ciągu 14 dni od daty jego otrzymania. Nie jest natomiast wiążące dla konsumenta i jeśli nie satysfakcjonuje go rozstrzygnięcie Arbitra, to może dochodzić swoich racji przed sądem.
W 2009 roku do Arbitra Bankowego wpłynęło 1413 wniosków, a 1284 zakończyły się wydaniem orzeczeń. Ponad 70% wniosków dotyczyło spraw związanych z kredytami bankowymi, 14% rachunków i lokat bankowych, zaś 10% obrotu płatniczego (karty płatnicze). Średnia wartość sporu wynosiła około 5 tys. PLN.
Z pewnością warto skorzystaj z pomocy Arbitra i dochodzić swoich praw.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.03.2011

Komentarze

... na mój komentarz po odrzuceniu reklamacji ze skieruję sprawę do arbitrażu bankowego dostałem ostrzeżenie że dopiero narobię sobie kłopotu ....

Ostatnio zmieniony: 2012-11-21 13:32:18

My, jako konsumenci mamy za niską świadomość, jakie są prawa i czego możemy domagać się sądownie. To, że bank nas oszukał, czy daliśmy się wrobić w niekorzystny kredyt, nie znaczy, że nie można walczyć o swoją rację, nawet trzeba. Warto znać takie instytucje, które wspierają klientów. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-22 20:23:23

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatnościRozumiem i akceptuję
Dodaj opinię o stronie
Dodaj opinię o stronie
  1. anuluj