Jak złożyć skargę do Bankowego Arbitrażu Konsumenckiego?
Zdarza się, że bank naliczymy nam niesłuszne opłaty, nie uzna zgłoszonej reklamacji, źle wykona lub nie wykona wcale zamówionej usługi. Nasze telefony i pisma nie odnoszą skutku i bank ani myśli się zgodzić. Czy wówczas pozostaje nam pogodzić się ze stratą? Niekoniecznie! Możemy skorzystać z pomocy Bankowego Arbitra.
- • papier, chęć wygrania sporu z bankiem

Co to w ogóle jest Bankowy Arbitraż Konsumencki? To instytucja, do której należą banki należące do Związku Banków Polskich oraz wiele banków spółdzielczych, której celem jest rozstrzyganie sposób pomiędzy bankami a ich klientami. (SKOKI powołały własny Spółdzielczy Arbitraż Konsumencki z siedziba w Gdyni i który działa na podobnych zasadach, co omawiany Bankowy).
Kto i z jakimi sprawami może zwracać się do Bankowego Arbitra? Do Arbitra mogą składać skargi wyłącznie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Przedmiotem skargi może być roszczenie pieniężne z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania przez bank czynności na rzecz konsumenta. Taki konsument może liczyć na pomoc gdy wyczerpie możliwości załatwienia sprawy bezpośrednio z bankiem oraz wartość przedmiotu sporu nie przekracza 8 tys. PLN. Przy czym arbiter nie zajmuje się sprawami związanymi ze świadczeniami Skarbu państwa (np. książeczkami mieszkaniowymi lub kredytami z państwowymi dopłatami). Arbiter Bankowy odmówi rozpatrzenia sprawy jeśli wymaga ona postępowania sądowego lub takie postępowaniu już zostało wszczęte.
Jak złożyć skargę do Bankowego Arbitrażu Konsumenckiego? Należy złożyć pisemny wniosek na adres:
Bankowy Arbitraż Konsumencki
ul. Kruczkowskiego 8
00-380 Warszawa
telefon (0-22) 48 68 400
oraz wnieść stosowną opłatę (maksymalnie 50 PLN). Wniosek powinien zawierać:
- dane teleadresowe osoby składającej skargę;
- nazwę i adres banku (oddziału
- dokładny opis żądania będącego przedmiotem sporu z bankiem;
- uzasadnienie żądania (materiały dowodowe
- wartość i przedmiot sporu;
- korespondencję z banku stwierdzający zakończenie postępowania reklamacyjnego lub oświadczenie konsumenta, że w ciągu 30 dni od złożenie skargi nie otrzymał odpowiedzi z banku.
Orzeczenie Arbitra Bankowego (przesłane listem poleconym konsumentowi i bankowi) jest dla banku ostateczne i bank musi je wykonać w ciągu 14 dni od daty jego otrzymania. Nie jest natomiast wiążące dla konsumenta i jeśli nie satysfakcjonuje go rozstrzygnięcie Arbitra, to może dochodzić swoich racji przed sądem.
W 2009 roku do Arbitra Bankowego wpłynęło 1413 wniosków, a 1284 zakończyły się wydaniem orzeczeń. Ponad 70% wniosków dotyczyło spraw związanych z kredytami bankowymi, 14% rachunków i lokat bankowych, zaś 10% obrotu płatniczego (karty płatnicze). Średnia wartość sporu wynosiła około 5 tys. PLN.
Z pewnością warto skorzystaj z pomocy Arbitra i dochodzić swoich praw.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-11-21 13:32:18
Ostatnio zmieniony: 2011-03-22 20:23:23
Dodaj komentarz